Doceńmy pszczoły

Doceńmy pszczoły

Doceńmy pszczoły

Letni widok, który najczęściej przywołujemy w pamięci to ukwiecona łąka, a nad nią pracowicie uwijające się, brzęczące pszczoły. Te ciężko pracujące skrzydlate owady istnieją od milionów lat, zapylając nasze rośliny i wytwarzając słodki, złoty syrop – miód.

Większość owadów z nadrodziny pszczół to zapylacze, co oznacza, że pomagają roślinom rozmnażać się. Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. Od jabłek po truskawki, od kawy po czekoladę, od pomidorów po oleje roślinnych, wszystkie te rośliny potrzebują zapylaczy.

Niestety, być może czeka nas świat bez pszczół. Mieszanka, w skład której wchodzą toksyczne pestycydy, pasożyty i zmiany klimatu sprawia, że zapylacze na całym świecie stoją w obliczu zagłady. Gdyby pszczoły wyginęły nasza planeta znajdzie się w poważnych tarapatach, zagrażając ekosystemowi. Na szczęście nie jest za późno, aby pomóc uratować te owady. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby pomóc chronić te ważne stworzenia – większość z nich można zrobić w zaciszu własnego ogrodu.

Wypełnij swój ogród kwiatami przyjaznymi pszczołom

Jednym z najłatwiejszych sposobów pomocy pszczołom jest sadzenie w ogrodzie wielu przyjaznych pszczołom kwiatów. Pszczoły preferują szeroką gamę roślin kwitnących, w tym ogórecznik lekarski, nagietek lekarski, złocień właściwy czy koniczynę krwistoczerwoną, które można łatwo wyhodować dzięki gotowej mieszance dla pszczół. Po prostu rozrzuć nasiona w wybranym przez siebie miejscu i patrz, jak kiełkują! To dla owadów zapylających stołówka, karmiącą je przez cały sezon wegetacyjny.

Zapewnij schronienie pszczołom

Jak większość owadów, pszczoły potrzebują schronienia, aby zagnieździć się i hibernować. Możesz stworzyć własne schronienie lub kupić gotowy hotel dla pszczół – po prostu powieś go w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru. Najlepsza jest zaciszna i słoneczna przestrzeń po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu, pod dachem, szeroką rynną, we wnętrzu altany, pod wiatą czy między drzewami w sadzie. Teraz już tylko obserwuj, jak pszczoły wypełniają tuby wiosną i latem.

Zaniechaj używania pestycydów

Pestycydy są jednym z głównych zagrożeń dla pszczół, więc jednym ze sposobów pomocy pszczołom jest zaprzestanie ich używania we własnym ogrodzie. Niektóre szkodniki (owady z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, głównie mszyce i czerwce) dostarczają pokarmu kluczowym zapylaczom, więc pozostawienie ich do naturalnej kontroli jest najlepszym wyborem, jeśli chcesz pomóc ratować pszczoły i zyskać wspaniały miód spadziowy.

Pomóż pszczołom w potrzebie

Często w miesiącach letnich można zauważyć samotną pszczołę siedzącą nieruchomo na ziemi. Najprawdopodobniej jest wyczerpana i potrzebuje szybkiej regeneracji siły. Możesz pomóc zmęczonym pszczołom, mieszając biały, granulowany cukier z wodą (tworząc syrop cukrowy o stosunku cukru do wody 3:2) i umieszczając roztwór w pobliżu pszczoły, aby mogła sama sobie napić się tego domowego napoju energetycznego.

Poidełko dla pszczół

Nawet jeśli masz tylko mały balkon, możesz zainstalować małą miskę na wodę, aby pszczoły mogły pić w ciepły, letni dzień. Połóż w nim kilka kamieni i pływający korek na wodzie, aby pszczoły nie utonęły!

Kupuj miód lokalny

Kupuj miód od lokalnych pszczelarzy. Zawsze najlepiej kupować ten słodki nektar w pobliżu swojej miejscowości. Dzięki temu wesprzesz miejscowych pszczelarzy i pomożesz zadbać o zrównoważone praktyki pszczelarskie. Wielu pszczelarzy produkuje i sprzedaje również produkty wykonane z wosku pszczelego, takie jak mydełka i świece – to doskonały pomysł na eko-prezent.

Dowiedz się więcej o pszczołach

Aby pomóc chronić i zachować populacje pszczół miodnych warto dowiedzieć się o nich więcej. To doskonała okazja do edukacji, również tej wspólnej z dziećmi. Zainteresuj ich pszczołami, wyjaśniając jak działa ul lub jak pszczoły robotnice zapylają kwiaty, gdy zbierają nektar. Możecie razem poczytać książki o pszczołach lub wspólnie obejrzeć film edukacyjny, aby pomóc dzieciom dowiedzieć się więcej o tych produktywnych małych stworzeniach. Kiedy przyszłe pokolenia dokładnie zrozumieją, w jaki sposób pszczoły miodne wpływają na ich środowisko i przynoszą mu korzyści, będą bardziej inwestować w ich wspieranie i ochronę.