Docenianie najlepszym prezentem

Docenianie najlepszym prezentem

Docenianie najlepszym prezentem

Docenianie i uznanie to niezwykle ważne wartości, które wpływają na nasze pozytywne relacje z innymi ludźmi, a także z samym sobą. Są nieodłącznym elementem samoakceptacji i poczucia własnej wartości, a także stanowią źródło motywacji. Sprawiają, że jesteśmy kreatywni i zaangażowani w działanie. Kiedy jesteśmy doceniani, wypełnia nas uczucie radości, satysfakcji, spełnienia. Czujemy się lubiani, zauważeni, ważni dla kogoś, co motywuje nas do dalszego dbania o tę relację.

Podaruj bliskim wdzięczność

Docenianie to także wyrażanie naszej troski, szacunku, sympatii i wiary w drugą osobę. Kiedy doceniamy innych, dajemy im sygnał, że widzimy ich starania, wysiłki oraz że ich obecność jest ważna w naszym życiu. Istotne jest, by doceniać starania, proces, a nie tylko efekty i wynik czyjejś pracy.

Jest to bardzo ważne, szczególnie w relacjach z najbliższymi nam osobami, kiedy wiele miłych słów czy gestów z ich strony traktujemy jako oczywistość, nie dostrzegając często dobrych intencji i zaangażowania.  

Na co dzień w pędzie życia i natłoku zadań łatwo zapomnieć o tym, by okazywać wdzięczność nawet za drobne gesty, co niezwykle wzmacnia więzi i buduje dobrostan rodzinny. A dziękować można za wszystko: wyniesienie śmieci, wyprowadzenie psa, nakrycie kocem. Takie uznanie i docenienie działa w dwie strony: po pierwsze daje bliskim całą moc dobrych emocji, a nam pozwala skupić się na mnóstwie dobrych gestów i chwil, których doświadczamy i cieszyć się życiem.

Z wdzięcznością do świata

Czy zdarzyło Ci się kiedyś od serca podziękować – np. sprzedawcy w sklepie, pani na poczcie, listonoszowi, pielęgniarce? Tacy ludzie, mimo, że ciężko pracują, są często niedoceniani.  Warto dać im odczuć, że ich praca ma sens, że jest tak samo ważna jak nasza, że przynosi nam korzyść, za którą jesteśmy wdzięczni. Pokażmy swoje zainteresowanie, zapytajmy o ich samopoczucie, albo zwyczajnie podziękujmy za to, że robią coś dla nas, nawet jeśli na tym polega ich praca. Takie nastawienie praktykowane na co dzień tworzy masę pozytywnych emocji, które często są przekazywane dalej. Poza tym to takie miłe zrobić komuś dobry dzień!

Nie zapomnij o sobie!

I wreszcie… doceńmy siebie. To bardzo ważne, by uwierzyć w swoje możliwości i zrozumieć, że nawet za naszymi małymi sukcesami stoi praca, zaangażowanie, determinacja, czasem wyrzeczenia, które zasługują na dobre słowo i pochwałę. Bywa tak, że aby docenić swoje życie trzeba doświadczyć straty. Tymczasem dobrze jest nauczyć się doceniać każdą chwilę, chłonąć ją, czerpać z niej jak najwięcej, dostrzegać pozytywny wpływ i dobre strony. Ważne jest to, by zamiast dążyć do doskonałości (która poniekąd skupia naszą uwagę na tym, co nieidealne i wymagające poprawy), cieszyć się z tego, co już udało nam się osiągnąć. Zastanowić się jakie mamy mocne strony i to je rozwijać, bez zbędnego skupienia na naszych słabościach, które i tak każdy z nas ma. Nie te, to inne. Doceniać się za próby (nawet te niezwieńczone sukcesem), bo już same w sobie wymagały odwagi, przygotowania i dostarczają nam cennych doświadczeń na przyszłość.

Wdzięczność na zdrowie

Docenianie tego, co się ma jest naszą potężną siłą, która ma realny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Różne badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego (University of California) oraz Mindfulness Awareness Research Center potwierdzają, że częste doświadczanie wdzięczności często zmienia strukturę molekularną mózgu. Badacze przygotowali testy dla ludzi, którzy przez kilka tygodni mieli okazywać wdzięczność. Wyniki tych testów były zaskakujące. Uczestnicy badania wskazali na wzrost zadowolenia z życia w wielu różnych kryteriach, zmniejszenie ogólnych problemów zdrowotnych, a co ważniejsze potwierdził się spadek lęków i depresji. Testy wykazały też wzrost produktywności, co było bezpośrednim wynikiem lepszej jakości snu. Możan pokusić się zatem o tezę, że wdzięczność prowadzi do szczęścia.

Magia słowa „dziękuję”

W parze z docenianiem idzie słowo dziękuję. Niezaprzeczalnie podnosi ono poziom poczucia bycia szczęśliwym. Potrzebujemy dowodów uznania i wdzięczności od innych ludzi, by mieć pewność, że postępujemy właściwie i jesteśmy doceniani – szczególnie ze strony najbliższych.

Gdy ktoś nam dziękuje, oznacza to, że nasz wysiłek został zauważony. I w drugą stronę, my dziękując innym, pokazujemy, jak bardzo doceniamy ich zaangażowanie. Połączenie takich podziękowań poprawia nam wszystkim samopoczucie i podwyższa samoocenę.

Jeśli chcemy dostać to ze strony innych, sami powinniśmy zacząć okazywać to właściwie – dziękując nawet za rzeczy, które są ich obowiązkiem, albo za takie, za które płacimy. Wyrażamy wtedy szacunek do pracy innych ludzi. Pokazujemy też nasze zadowolenie, spełnienie oczekiwań i potrzeb.

Kiedy dziękujemy, pamiętajmy o kilku zasadach:

  • Szczerości
  • Jasnym i czytelnym wyrażeniu swoich emocji ubranych w uśmiech na twarzy
  • Kontakcie wzrokowym
  • Używaniem imion ludzi, którym dziękujesz