Dla człowieka polecane, dla pupila zakazane – czyli o tym, które produkty spożywane przez człowieka są zakazane dla psa i kota

Dla człowieka polecane, dla pupila zakazane – czyli o tym, które produkty spożywane przez człowieka są zakazane dla psa i kota

Dla człowieka polecane, dla pupila zakazane – czyli o tym, które produkty spożywane przez człowieka są zakazane dla psa i kota

Zwierzaki to trochę takie cwaniaki, które wiedzą, jak nas podejść, by dostać choć odrobinę tego, co akurat jemy. Często działają na nas ich błagalne spojrzenia. Niestety, możemy nie zdawać sobie sprawy, że możemy wyrządzić zwierzakowi ogromną krzywdę, dając mu ludzkie jedzenie. Są też rasy psów, które zjadłyby wszystko, co znajdzie się przed ich nosami. I to bez limitu! Zwierzaki nie potrafią odróżnić tego, co jest dla nich zdrowe, a co trujące. To rola opiekuna, który powinien znać zasady prawidłowego karmienia psów lub kotów – tak ważnego dla ich zdrowia.

Żywienie pupila – o czym warto pamiętać?

  • Jeśli chcesz podać zwierzakowi wybrane owoce, warzywa czy inne produkty, sprawdź najpierw, czy nie są one dla niego trujące.
  • Odpowiednio zabezpieczaj dostęp do ludzkiego jedzenia
    w domu – nie pozostawiaj jedzenia np. na stole.
  • Jeśli masz psa, obserwuj go na spacerze, by nie zjadł czegoś przypadkowego.
  • Pamiętaj, że żywienie zwierzaka powinno opierać się na zbilansowanej diecie – dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb i uwzględniającej jego stan zdrowia np. alergie pokarmowe czy nadwagę (jeśli występują).
  • Zamiast produktów „ludzkich”, wybieraj wartościową karmę dla zwierząt. Powinna być wyprodukowana w certyfikowanych zakładach, a także zawierać witaminy, minerały, białko i włókna w odpowiednich proporcjach oraz nie zawierać zbóż i sztucznych dodatków, takich jak zagęszczacze, konserwanty, barwniki czy aromaty.

Czego bezwzględnie nie należy podawać psom i kotom?

Należy pamiętać, że niektóre produkty, które są nam zalecane do spożywania w celach zdrowotnych, dla zwierząt mogą być przyczyną wystąpienia chorób lub okazać się wręcz trujące (nawet zjedzone w bardzo małych ilościach). Czego psom i kotom nie można bezwzględnie podawać do jedzenia?

  • Cebula – zarówno surowa, jak i ugotowana. Spożycie cebuli przez zwierzaka może być bardzo niebezpieczne. Cebula zawiera toksyczne związki, takie jak tiosiarczany, które mogą prowadzić do uszkodzenia czerwonych krwinek, powodując anemię hemolityczną. Zatrucie może spowodować zjedzenie zaledwie 5-10 gramów świeżej cebuli na kilogram masy ciała.
  • Awokado – jest trujące dla psów i kotów, ponieważ zawiera toksynę zwaną persyną. Dodatkowo, zjedzona przypadkowo pestka awokado może doprowadzić do zatkania układu pokarmowego. Warto wiedzieć, że awokado znajduje się na liście produktów potencjalnie toksycznych dla zwierząt Animal Poison Control Center. Zjedzenie awokado może wywoła u psa biegunkę i wymioty, u kotów zaś duszności, obrzęki oraz uszkodzenie mięśnia sercowego.
  • Winogrona i rodzynki – są szczególnie toksyczne dla psa. Niestety, nie wiadomo jaka substancja w nich zawarta jest niebezpieczna. Ustalono natomiast, że spożycie już 10-12 winogron może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia psa.
  • Orzechy, a szczególnie włoskie i makadamia. Spożycie przez psa orzechów może doprowadzić do uszkodzeń układu nerwowego
    i mięśni. Zatrucie orzechami makadamia może objawiać się podwyższoną temperaturą, problemami z chodzeniem lub drżeniem kończyn. Zjedzenie innych orzechów może spowodować niedrożność jelit.
  • Czekolada – zawiera trującą dla zwierząt teobrominę –
    im ciemniejsza czekolada, tym jej zawartość jest większa.
    Objawy zatrucia mogą wystąpić u psa już po ok. 1 godzinie od spożycia. Zalicza się do nich: pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, drgawki, drżenie lub sztywność mięśni, niepokój, trudności z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca, śpiączka,
    a w skrajnych przypadkach nawet śmierć (śmiertelna dawka teobrominy wynosi 90-115 mg/kg masy ciała). Czekolada jest również szkodliwa dla kotów. Jej spożycie może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, drżenia mięśni czy drgawek. Na szczęście koty zwykle są mniej zainteresowane słodyczami niż psy, jednak ze względu na wysokie ryzyko zatrucia, należy dbać, by mruczek nie miał możliwości jej spróbowania.
  • Surowe mięso, a w szczególności surowa wieprzowina.
    Powstaje tu zagrożenie, najczęściej śmiertelnej w skutkach, infekcji wirusem SHV-1. To tak zwana choroba Aujeszkiego,
    a także wścieklizną rzekomą. Zakażenie chorobą jest śmiertelne dla psów. U kotów choroba objawia się symptomami neurologicznymi – kot staje się niespokojny, często miauczy, nadmiernie się ślini, a na dalszym etapie choroby dochodzi
    u niego do zaburzeń koordynacji oraz paraliżów.
  • Mleko – paradoksalnie kojarzy się nam z pokarmem dla kota. Niestety, mleko jest produktem zakazanym dla kotów, które
    w większości nie trawią laktozy. Spożycie mleka może przyczynić się do bolesnych komplikacji żołądkowych. U psów jest podobnie – one też powinny unikać mleka, ponieważ może być przyczyną biegunki, wymiotów, bólów brzucha, gazów i wzdęć. Dodatkowo, pies uczulony na białko mleka może cierpieć na uporczywy świąd, zapalenie spojówek, a przy osłabieniu może nabawić się grzybicy.
  • Wędliny i kabanosy – chętnie zjadane przez kociaki i psiaki. Niestety, zawarte w nich przyprawy, sól, konserwanty poprawiające smak mają bardzo zły wpływ na kocie nerki
    i wątrobę. Zbyt duża ilość soli z kolei może powodować zaburzenia przemiany materii, choroby serca i nadciśnienie.

Należy pamiętać, że ciężkie zatrucia u naszych pupili mogą wywoływać również leki podane bez konsultacji z weterynarzem, czy też kwiaty podgryzione przez pupili. Kota dodatkowo należy pilnować, by nie podjadał roślin czosnkowych (czosnek niedźwiedzi, szczypior), ponieważ szybko może dojść do zatrucia.

Pies i kot w jednym domu – jak je karmić?

Jeśli w domu mieszka pies i kot, naucz ich jedzenia wyłącznie
ze swoich misek. W ten sposób zadbasz, by zawsze odpowiedni pokarm trafiał do odpowiedniego zwierzaka. Teoretycznie pies może zjeść karmę dla kotów, jednak pokarm ten nie jest zbilansowany pod jego kątem i nie dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. I odwrotnie – jedzenie przez kota psiej karmy również nie zapewnia mu wszystkich składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do wyniszczenia i chorób niedoborowych. Dlatego, by najzdrowiej karmić swoich pupili, należy podawać im pełnoporcjowe posiłki przygotowane specjalnie dla czworonogów zarówno pod względem etapu życia, jak i rasy czy stylu życia.