Czarny piątek – prawdziwa okazja czy wielka ściema?

Czarny piątek – prawdziwa okazja czy wielka ściema?

Czarny piątek – prawdziwa okazja czy wielka ściema?

Jeszcze kilka lat temu tradycja Black Friday w Polsce była znana jedynie z najnowszych wydań serwisów informacyjnych w których zobaczyć mogliśmy obrazy przedstawiające tłumy ludzi wyczekujących otwarcia bram sklepów. A potem sprint przez alejki, wyrywanie sobie przedmiotów, oraz dziki instynkt kierujący do kasy, aby jak najszybciej sfinalizować transakcję.

Istne szaleństwo i chaos, które niestety w Stanach Zjednoczonych ma również bardzo smutne
i tragiczne oblicze. Według danych szacunkowych od 2006 roku w wyprzedażach zginęło 17 osób,
a 125 zostało ciężko rannych.

W Polsce Black Friday, mimo bycia na rynku stosunkowo krótko, zdążył już zupełnie zatracić swoją amerykańską ideę, a sprzedawcy chcąc zachęcić jak największą liczbę osób zmieniają reguły gry. 
W USA promocje zaplanowane na Black Friday działają wyłącznie jednego dnia, dlatego też sprzedawcy mimo wystawienia produktów w cenach hurtowych nadal mają możliwość zarobku, licząc ilość sprzedanego towaru. A o zainteresowanie nie ma się co martwić. W Polsce jednak nie zawsze możemy liczyć na zakup towaru w cenie hurtowej, lub z kilkunastoprocentowym rabatem. Niestety zdarza się, że sprzedawcy pod wielkim szyldem „Wyprzedaż Black Friday” chowają nieuczciwe praktyki. Najczęściej kilka dni przed rozpoczęciem promocji zmieniają ceny produktów w taki sposób, aby obniżka wyglądała na atrakcyjną i nie do odrzucenia.

Jak nie dać się oszukać?

Najlepiej nic nie kupować, a jeżeli jakiś produkt wyjątkowo przypadł nam do gustu upewnijmy się, który sprzedawca oferuje go w najlepszej cenie. Dodatkowo po zalogowaniu do popularnych porównywarek cen w sieci (skąpiec.pl, ceneo.pl) możemy otworzyć historię wartości produktu, która odpowie nam na pytanie czy nie zaszły jakiekolwiek zmiany. Po pełnej i wnikliwej analizie może okazać się, że promocja rzeczywiście jest korzystna i uda się zakupić wymarzony produkt w cenie promocyjnej.

Internet Twoim sprzymierzeńcem

Największe szanse na zakończenie zakupowego polowania sukcesem jest zapoznanie się z ofertą sklepów internetowych, które często sprzedają towary bez marży sklepowej. Możemy zapoznać się
z regulaminem sprzedaży, oraz porównać oferty.

…ale

Niestety rozwój technologii to również rozwój cyber przestępstw, które mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Dobrze przyjrzyj się adresowi strony, jeżeli jest w niej drobna literówka, lub dodana cyfra w adresie miej się na baczności! Pamiętaj, że Twoje połączenie jest bezpieczne kiedy w linii adresu masz zamkniętą kłódkę. Kupuj z zaufanych źródeł i zweryfikowanych witryn. Pamiętaj aby przy płatności wykorzystywać dwuetapową weryfikację, aby mieć pewność, że Twoje pieniądze trafią do sprzedawcy a nie do oszusta! 

Bądź świadomy swoich praw

Przy zakupach online (umowa zawarta na odległość) mamy prawo zwrotu zakupionego towaru (prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni), po czym środki zostaną zwrócone na nasze konto. W sklepie stacjonarnym zwrot może okazać się niemożliwy, lub być realizowany w ramach bonu podarunkowego, co zamrozi nasze pieniądze, które i tak będziemy musieli wydać u tego samego sprzedawcy, pomimo nienajlepszych już doświadczeń.

Międzynarodowy problem

Nieuczciwi sprzedawcy i oszuści to problem zauważany nie tylko w Polsce. W Wielkiej Brytanii Policja wydała specjalne ostrzeżenie dotyczące zakupów na Black Friday oraz nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Szacuje się, ze w ubiegłym roku suma oszustw osiągnęła zawrotne 15 milionów funtów, przy średniej jednostkowej stracie w wysokości 1000 funtów! Grupą najczęściej nabierającą się na oszustwo były osoby w wieku od 19 do 25 lat.  Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożeń i dokładne sprawdzenie oferty. Lindy Cameron CEO Narodowego Centrum Bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii zapewnia, że większości oszustw można uniknąć, wystarczy zastosować kilka prostych zasad: chronienie swoich kont poprzez dwuetapową weryfikację, korzystanie z bezpiecznych metod płatności, oraz nie wchodzenie w podejrzane strony, linki i załączniki.

Pamiętajmy, że sklepy będą prześcigać się, abyśmy my jako konsumenci kupili jak najwięcej, a my musimy zachować zdrowy rozsądek i umiar, aby nie dać się oszukać nieuczciwym praktykom.