Cyfrowa higiena w rodzinie/Цифрова гігієна в сім’ї

Cyfrowa higiena w rodzinie/Цифрова гігієна в сім’ї

Cyfrowa higiena w rodzinie/Цифрова гігієна в сім’ї

„Znowu siedzisz na telefonie”, „wyłącz już tę grę”... niech rzuci kamieniem ten rodzic, który nigdy nie użył tych zwrotów. Technologia nas pochłonęła, ale czy to źle? Jak zadbać o higienę cyfrową w rodzinie i wykorzystać technologie do budowania relacji? O tym rozmawiamy z Beatą Broniek, ekspertką od zdrowych cyfrowych nawyków.

Wielu z nas cyfrowa higiena kojarzy się z rezygnacją z dobrodziejstw, jakie daje Internet, urządzenia mobilne, itp. Tymczasem w dzisiejszym świecie właściwie nie da się z tego zrezygnować. Jak rozumiesz pojęcie cyfrowej higieny w rodzinie?

Rezygnacja? Absolutnie nie uważam, żeby to było możliwe i w ogóle konieczne. Wręcz przeciwnie – cyfrowe umiejętności należą obecnie do podstawowych kompetencji, obok czytania, liczenia i języków obcych. Dlatego uważam, że należy im się taka sama uwaga rodziców jak wobec pozostałych. Myślę, że wielu z nas ma ochotę teraz zmienić swoją codzienność w offline, bo wszyscy mamy już  trochę dość zdalności – nauki czy pracy i może czas wrócić do bardziej “analogowego” funkcjonowania. I to też jest niezły pomysł! Takie wytyczone obszary offline lub okresowy detoks cyfrowy może pomóc, ale z praktycznego punktu widzenia, wygodniej korzystać z technologii. Zakupy przez Internet, łatwość kontaktów, dostęp do informacji i wiedzy w zasięgu kilku kliknięć – nie ma potrzeby z tego rezygnować.

To czym właściwie jest cyfrowa higiena?

To taki sposób z korzystania z technologii, w którym również dbamy o siebie, o swoje zdrowie psychiczne, zdrowie fizyczne (np. odpowiednią ilość ruchu), relacje, dobieranie treści, które nam służą, unikanie tych które szkodzą. Mądre korzystanie, z uważnością i koncentracją na człowieku (i każdym członku rodziny), a nie technologii samej w sobie. 

Nie chodzi tylko o to, żeby nasze dzieci przestały nadużywać elektroniki, chodzi o to, żeby cała rodzina wypracowała sobie zdrowe nawyki.

No dobrze, ale każdy z nas ma tak różne potrzeby…

To, że każdy inaczej korzysta z Internetu trzeba zaakceptować i przywitać z ciekawością – jedni będą woleli grać, bo konkurencja to coś co ich napędza, a ktoś inny będzie oglądał kolejny filmik z tutorialem, bo chce rozwijać się w robótkach ręcznych. I to jest wspaniałe, że mamy taką dostępność. Ważne jest, żeby rodzice zwracali uwagę, czy te aktywności dziecka nie powodują gorszego samopoczucia, albo – co gorsze – nie są ucieczką od codziennych trudności i problemów.

Od czego zatem zacząć wprowadzanie higieny cyfrowej w rodzinie?

Przede wszystkim przykład idzie z góry. Zachęcam do sprawdzenia w swoim telefonie (np. Czas przed ekranem, Równowaga cyfrowa) ile sami spędzamy tam czasu. Na jakich aplikacjach. Podobny audyt można zrobić na komputerze. Moim zdaniem już samo powiedzenie głośno ” za dużo siedzę w…, potrzebuję odpocząć, kto ze mną pójdzie dziś na spacer” jest pierwszym krokiem do tego, by pokazać, że staramy się pracować nad tą higieną, wtedy będziemy autentyczni.

Ważnym czynnikiem w przypadku młodszych dzieci jest czas ekranowy – dlatego warto sprawdzić zalecenia np. na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/ bo to dobry punkt wyjścia. Podążanie za nimi  pomaga zachować zdrowie fizyczne: wzrok, postawa, nawyki żywieniowe i higienę snu. Natomiast nie tylko ilość się liczy. Warto też zadbać o jakość. Nie znaczy to, że od teraz każda bajka, którą obejrzy nasze dziecko ma być szczególnie edukacyjna. Spokojnie… może mieć aspekty rozrywkowe, wspierać pasję… długi film obejrzany w towarzystwie rodziców, któremu towarzyszy rozmowa będzie bardziej wartościowy niż krótsza historyjka obejrzana w samotności. Bo to rodzic, człowiek w tej relacji z technologiami i Internetem zawsze pozostanie najważniejszy, od tego dorosłego dziecko uczy się najwięcej o świecie, również w tym nowoczesnym aspekcie.

No właśnie… i to rodzic wyznacza tez ramy, reguły i zasady, które będą towarzyszyły dziecku za każdym razem, gdy włączy komputer, smart TV czy tablet.

Tak, wprowadzenie domowych zasad ekranowych w całej rodzinie jest istotne. To na początek może być jedna zasada, bo zmiany warto wprowadzać stopniowo by się utrwaliły, ale – to bardzo ważne – powinna dotyczyć WSZYSTKICH członków rodziny.

Na początek warto np. odstawić ekrany na 1h przed snem, albo zadbać, by wspólne posiłki odbywały się bez telefonów.

Wszyscy wiemy, jak trudne jest wprowadzanie pewnych ograniczeń w domu… Wymaga to konsekwencji, ale też dobrego przygotowania wszystkich członków rodziny. Skąd czerpać inspiracje i pomysły?

To fakt, że higiena cyfrowa to rzadki temat w rozmowach między rodzicami. Częściej spotykamy się z poradami na temat wakacji, fajnych gier, ubrań czy restauracji. Na szczęście wiele rodzinnych inspiracji znaleźć można na stronie FDDS.

Dodatkowo warto, by te ekranowe zasady, aplikacje, filmy były naturalnym tematem rozmów rodziców. Na spotkania czy zebraniach szkolnych… bez deprecjonowania. Niestety z tym często się spotykam, że kiedy już mamy dzielą się informacjami to najczęściej, że dziecko za dużo gra, że ogląda jakieś głupoty, itp. Nie doceniamy tego, że przyglądając się naszemu dziecku w świecie online, co go fascynuje, co go tam trzyma, często możemy je lepiej poznać. Na przykład dla mnie granie na konsoli to średnia rozrywka, ale mimo to podejmuje ten trud bo dziecko chce ze mną zagrać, zaprosiło mnie do tego, a ja chcę zobaczyć co to? Jak ono gra? Co go cieszy? I znowu – ważne, by być dobrym przykładem zdrowych zachowań (np. gram, ale tylko godzinkę), być w tym autentycznym, konsekwentnym. A czasem trzeba być tym pierwszym w gronie znajomych, który powie „w ten weekend jesteśmy dostępni tylko pod telefonem – robimy sobie rodzinny weekend offline”.

Nie tylko preferencje wpływają na dobór treści, każde dziecko ma inne potrzeby informacyjne i rozrywkowe w zależności od wieku, stopnia dojrzałości. A nam – rodzicom – trudno jest filtrować te treści, aplikacje itp. Jak możemy sobie pomóc, by na urządzeniach dzieci były tylko te właściwie?

To bardzo zależy od tego w jakim wieku jest dziecko. To nasze zadanie jako rodziców, by tym najmłodszym stworzyć bezpieczne środowisko do eksplorowania technologii. Jest to  zakres umiejętności, których rodzice w XXI wieku muszą się aktywnie uczyć. Jestem zwolennikiem przygotowania dla dzieci od razu odpowiednich aplikacji i profili z ustawieniami kontroli rodzicielskiej i ograniczeniami treści. Częstym błędem jest pozwalanie najmłodszym na korzystanie z naszych „dorosłych” urządzeń bez jakiegokolwiek przygotowania,  i o ile na początku dziecko jest pod naszym nadzorem, to potem gdy już warto byłoby zastosować dodatkowe zabezpieczenia, może być za późno. Bo np. nasze dziecko zobaczyło już coś, co będzie trudno zapomnieć, na co nie było emocjonalnie gotowe, albo z naszego elektronicznego portfela wypłyną prawdziwe pieniądze, po nieuważnych kliknięciach w jakiejś grze “za darmo”. Poza tym dzieci szybko nabywają umiejętności obsługiwania urządzeń, jednak to nie wystarczy. Nie zapominajmy, że naszą odpowiedzialnością jest nie tylko nauka obsługi, ale i  ostrożności, krytycznego spojrzenia czy umiejętności wycofania się.

A jeśli mamy jedno wspólne urządzenie, jak je zabezpieczyć, by jednak było bezpieczne dla wszystkich domowników, nie ograniczając jego funkcji?

Trzeba tę cyfrową przestrzeń dla dziecka przygotować, a sposobów na to jest kilka:

  • dedykowany profil
  • ekran na tablecie/telefonie (zestaw skrótów)
  • osobne aplikacje tylko dla dziecka

Coraz więcej firm i podstawowe systemy oferują kompleksowe rozwiązania dla rodzin (np. Google Families, Microsoft Family Safety, Mac OS Family Sharing) – oznaczenie konta, którym posługuje się dziecko jako “konto dziecka” sprawia, że jego ustawienia i dostęp treści są automatycznie dostosowane do jego zadeklarowanego wieku. Potem to od nas rodziców należy rozszerzanie tego dostępu, i o tym też nie należy zapominać, żeby nie wyprzedzili nas (choć pewnie wyprzedzą) znajomi rówieśnicy. Jeśli dziecko samo chce “wydostać się” z zasieków ustawień zabezpieczeń, to może znaczyć, że nie rozumie po co one są i to też dla nas ważny sygnał, by o tym rozmawiać. Jaki jest cel takich filtrów treści, co nami kieruje… Bez tego nie wypracujemy zrozumienia i zaufania.

Jakie widzisz dziś największe zagrożenia dla rodziny w technologii i jednocześnie jak technologia daje nam możliwość uchronienia się przed nimi?

Największe? To że rozchodzą nam się relacje. Nasze dzieci są w ścisłych kontaktach ze znajomymi, my – rodzice – umykamy głową gdzieś w social media lub wiadomości. Dawniej nasi rodzice, dziadkowie nie przyjmowali tylu informacji, nie potrzebujemy tego, a teraz ta zmiana odciąga nas od siebie. A gdy jesteśmy daleko od siebie, możemy nie zauważyć, że jest źle lub ktoś z członków rodziny ma problem, z którym już sam sobie nie radzi. Z drugiej strony to właśnie technologia daje więcej możliwości, by być razem. To w Internecie możemy znaleźć świetne instrukcje do wycieczek, questów, do dzielenia się pasją, znaleźć nowe tematy, którymi możemy się dzielić. To chaty i videorozmowy pozwalają nam być bliżej z tymi, których kiedyś odwiedzaliśmy tylko kilka razy w roku. Poza tym daje się zauważyć w obecnych działaniach firm technologicznych dbałość o cyfrowy dobrostan użytkowników. Te wszystkie aplikacje, ustawienia, które pomagają nam określić limity, zmieniają temperaturę światła ekranu, czy zadają pytanie o nasze samopoczucie bądź cyfrowe zachowania. To wszystko pokazuje, że dostrzegana jest ogromna wartość dobrostanu życia użytkowników, a ja jako optymistka patrzę na to z nadzieją że będzie lepiej.

Będzie, jeśli wszyscy podejdziemy do technologii z głową. Gdybyś miała przygotować zasady zdrowych nawyków technologicznych dla rodziny, to co by się w nich znalazło?

  1. Rodzicu zacznij od siebie – bądź autentyczny ucząc zdrowej relacji z technologią swoje dzieci.
  2. Korzystaj z filtrów treści, ustawień rodzica, ustawień prywatności – tych narzędzi jest coraz więcej – korzystaj bo to ważne zadanie.
  3. Określ zasady w rodzinie i jasno je przekazuj (zasady ekranowe powinny być narysowane, spisane, ogłoszone – znane wszystkim członkom rodziny) – najważniejsze:
    – bez technologii przy posiłkach
    – bez ekranów 1-2 h przed snem
    – telefon poza sypialnią
    – nie rozmawiamy ze sobą “znad” telefonu
    – odkładamy telefony, tablety w jedno określone miejsce w domu
  1. Bądź otwarty i ciekawy: nowa gra? zdobyty nowy level? To świetny temat do rozmów i poznawania. Sam się podziel czymś od siebie.
  2. Technologie = zmiany: sprzęty, aplikacje zmieniają się  szybko – zaraz wkroczy Metaverse, trzeba to akceptować i być elastycznym.
  3. Pielęgnuj uważność na siebie i umiejętność regulowania emocji. Warto nad tym popracować, bo przydaje się zawsze, nie tylko w świecie wirtualnym. W ten sposób łatwiej uniknąć upuszczania emocji w grach lub krzykach “znowu za długo siedzisz przed ekranem”.
  4. Bądź neutralny wobec technologii – to jest narzędzie jak każde inne więc może być używane mądrze i również tak, że przyniesie szkody. Wszelkie kary i nagrody z nim związane (zabiorę telefon, dziś nie oglądasz) to zła droga.

Higiena cyfrowa to postawa życiowa i wynikające z niej działania charakteryzujące się kreatywnym i odpowiedzialnym używaniem zasobów sieci, zmierzające do optymalizacji indywidualnego zdrowia somatycznego, psychicznego oraz społecznego w zakresie korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jej poziom uzależniony jest od samoregulacji i kontroli związanej z używaniem internetu oraz cyfrowych narzędzi ekranowych, dostępnej alternatywy dla świata cyfrowego, jak również rozwiniętej sieci oparcia społecznego.
Za: DBAM O MÓJ Z@SIĘG

Beata Broniek, mama 4 dzieci i żoną informatyka. Fascynuje ją rodzicielstwo cyfrowe od strony praktycznej, począwszy od edukacji zdalnej, po codzienne korzystanie z jej dobrodziejstw dlatego nazywa siebie „cyfrową mamą”. Uznana ekspertka cyfrowej higieny, prelegentkakonferencji parentingowych, autorka bloga http://www.beti-ogarnia.pl/.

Znajdziecie ją również tutaj:
https://www.instagram.com/beti.ogarnia/
https://www.facebook.com/Betiogarnia

Цифрова гігієна в сім’ї

«Ти знову сидиш в телефоні», «вимкни цю гру» … нехай батьки, які ніколи не використовували ці фрази, кинуть камінням. Технологія поглинула нас, але чи це неправильно? Як подбати про цифрову гігієну в сім’ї та використовувати технології для побудови стосунків? Ми говоримо про це з Беатою Бронік, експертом із здорових цифрових звичок.

Багато хто з нас пов’язує цифрову гігієну з відмовою від переваг Інтернету, мобільних пристроїв тощо. А тим часом у сучасному світі відмовитися практично неможливо. Як розуміти поняття цифрової гігієни в сім’ї?

Відмова? Я абсолютно не вважаю, що це можливо і взагалі необхідно. Навпаки, цифрові навички тепер відносяться до основних компетенцій, поряд з читанням, підрахунком та іноземними мовами. Тому я вважаю, що їм слід приділяти таку ж увагу батьків, як і іншим. Я думаю, що багато хто з нас зараз хочуть змінити своє повсякденне життя в режимі офлайн, тому що ми всі втомилися від віддаленого-навчання або роботи, і, можливо, прийшов час повернутися до більш „аналогового” функціонування. І це теж гарна ідея! Такі окреслені автономні області або періодична цифрова детоксикація можуть допомогти, але з практичної точки зору, більш зручно використовувати технологію. Інтернет-магазини, простота контактів, доступ до інформації та знань в межах декількох кліків-немає необхідності відмовлятися від цього.

Що таке насправді цифрова гігієна?

Це спосіб використання технологій, в якому ми також дбаємо про себе, про своє психічне здоров’я, фізичне здоров’я (наприклад, про правильну кількість трафіку), відносини, підбираючи контент, який нам служить, уникаючи той, який завдає шкоди. Мудре використання, з уважністю і концентрацією на людині (і кожному члену сім’ї), а не на самій технології. 

Мова йде не тільки про те, щоб наші діти перестали зловживати електронікою, а й про те, щоб вся сім’я виробила здорові звички.

Добре, але у кожного з нас різні потреби. …

Те, що кожен користується Інтернетом по-різному, треба сприймати і вітати з цікавістю – хтось віддасть перевагу грати, бо конкуренція – це те, що їх рухає, а хтось інший дивитиметься інше відео з підручником, бо хоче розвиватися в рукоділлі. І це чудово, що у нас є така доступність. Важливо, щоб батьки звертали увагу на те, чи не роблять ці дії дитини гірше, або, що ще гірше-не є порятунком від повсякденних труднощів і проблем.

Тож з чого почати запроваджувати цифрову гігієну в сім’ї?

Перш за все, приклад йде зверху. Я закликаю вас перевірити в своєму телефоні (наприклад, час перед екраном, цифровий баланс), скільки часу ми самі проводимо там. На яких додатках. Аналогічний аудит можна зробити на комп’ютері. На мій погляд, просто сказати вголос: „я занадто багато сиджу в…. мені потрібен відпочинок, хто піде зі мною сьогодні на прогулянку „ – це перший крок до того, щоб показати, що ми намагаємося працювати над цією гігієною, тоді ми будемо справжніми

Час перед екраном є важливим фактором у випадку з дітьми молодшого віку, тому варто ознайомитися з рекомендаціями, наприклад, на веб-сайті Фонду Dajemy Dzieciom Siłę (Даємо дітям силу) https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/ оскільки це хороший початок. Їх дотримання допомагає підтримувати фізичне здоров’я: зір, поставу, харчові звички, гігієну сну. Однак не тільки кількість має значення. Також варто подбати про якість. Це не означає, що відтепер кожна казка, яку дивиться наша дитина, має бути особливо пізнавальною. Спокійно… може мати розважальні аспекти, підтримувати захоплення… довгий фільм, переглянутий у колі батьків, у супроводі розмови, буде ціннішим, ніж коротка історія, яку можна подивитися наодинці. Оскільки саме батьки, людина у цих стосунках з технологіями та Інтернетом, завжди залишаться найважливішими, від цієї дорослої дитини дитина дізнається найбільше про світ, також у цьому сучасному аспекті.

Справді.. і це батьки також встановлюють рамки, правила та принципи, які будуть супроводжувати дитину щоразу, коли вона вмикає комп’ютер, смарт-телевізор чи планшет.

Так, важливо дотримуватися правил домашнього екрана для всієї родини. Це може бути одне правило для початку, тому що зміни потрібно вводити поступово, щоб вони стали постійними, але – це дуже важливо – воно має стосуватися УСІХ членів сім’ї.

На початку варто відкласти екрани за 1 годину до сну або переконатися, що спільні прийоми їжі відбуваються без телефонів.

Всі ми знаємо, як важко ввести певні обмеження вдома… Для цього потрібна послідовність, але й хороша підготовка всіх членів сім’ї. Де черпати натхнення та ідеї?

Фактом є те, що цифрова гігієна є рідкісною темою в розмові між батьками. Ми отримуємо більше порад про канікули, веселі ігри, одяг чи ресторани. На щастя, багато сімейного натхнення можна знайти на веб-сайті FDDS.

Крім того, варто, щоб ці екранні правила, додатки, фільми були природною темою розмов батьків. На зустрічах чи шкільних зборах ……….. без знецінення. На жаль, я часто бачу таке, що коли мами діляться інформацією, то найчастіше дитина забагато грається, дивиться якісь дурниці тощо. Ми не цінуємо, що, дивлячись на нашу дитину в онлайн-світі, на те, що її захоплює, що тримає її там, ми часто можемо пізнати її краще. Для мене, наприклад, гра на консолі — це середня розвага, але все ж вона бере на себе це завдання, тому що дитина хоче грати зі мною, вона мене запросила, а я хочу подивитися, що це таке? Як грає? Що робить його щасливим? І знову – важливо бути хорошим прикладом здорової поведінки (наприклад, грати, але лише протягом години), бути справжнім і послідовним у цьому. І іноді ти повинен бути першим серед друзів, щоб сказати: «Цими вихідними ми доступні лише по телефону – ми проводимо сімейні вихідні офлайн”.

На вибір контенту впливають не лише уподобання, кожна дитина має різні інформаційні та розважальні потреби залежно від віку та ступеня зрілості. А нам – батькам – важко відфільтрувати цей контент, програми тощо. Як ми можемо допомогти один одному, щоб на пристроях дітей були тільки ті, правильні?

Це дуже залежить від віку дитини. Наше завдання, як батьків, — створити безпечне середовище для вивчення технологій для найменших. Це цілий ряд навичок, які батьки повинні активно вивчати в 21 столітті. Я прихильник підготовки відповідних додатків і профілів для дітей з налаштуваннями батьківського контролю та обмеженнями вмісту. Поширеною є помилка дозволяти найменшим без попередньої підготовки користуватися нашими «дорослими» пристроями, і якщо спочатку дитина перебуває під нашим наглядом, то коли варто вжити додаткових запобіжних заходів, може бути вже пізно. Наприклад, наша дитина вже бачила те, що буде важко забути, до чого емоційно не готова, або з нашого електронного гаманця, після необережних клацань у якійсь грі «на халяву», витікають справжні гроші. Крім того, діти швидко вчаться керувати пристроями, але цього недостатньо. Не забуваймо, що наш обов’язок полягає не тільки в тому, щоб навчитися діяти, але й у тому, щоб бути обережними, критичними або вміти відсторонитися.

І якщо у нас є один загальний пристрій, як захистити його, щоб бути безпечним для всіх домочадців, не обмежуючи його функції?

Потрібно цей цифровий простір для дитини підготувати, і способів зробити це є кілька:

  • виділений профіль
  • екран на планшеті / телефоні ( набір ярликів)
  • окремі програми тільки для дитини

Все більше компаній і базових систем пропонують комплексні рішення для сімей (наприклад, Google Families, Microsoft Family Safety, Mac OS Family Sharing) – позначення облікового запису, який використовується дитиною, як «обліковий запис дитини», робить його налаштування та доступ до вмісту автоматично налаштованим відповідно до його заявленого віку. Тоді ми, батьки, маємо розширити цей доступ, і про це не варто забувати, щоб нас не обігнали (хоча, мабуть, і обігнали) знайомі однолітки. Якщо дитина хоче «вилізти» із заплутаності установок безпеки, це може означати, що вона не розуміє, для чого вони потрібні, і це також важливий сигнал для того, щоб ми про це говорили. Яке призначення таких фільтрів контенту, що нами рухає… Без цього ми не можемо розвивати розуміння та довіру.

У чому ви бачите сьогодні найбільшу загрозу для сім’ї в технологіях і в той же час як технології дають нам можливість захистити себе від них?

Найбільший? Справа в тому, що наші стосунки розходяться. Наші діти тісно контактують зі своїми друзями, ми-батьки-ховаємо голову десь в соціальних мережах або новинах. Раніше наші батьки, бабусі й дідусі не сприймали стільки інформації, вона нам не потрібна, а тепер ця зміна нас відволікає. І коли ми далеко один від одного, ми можемо не помічати, що є погано або що в когось із родини є проблема, з якою вони вже не в змозі впоратися. З іншого боку, саме технології дають більше можливостей бути разом. Саме в Інтернеті ми можемо знайти чудові інструкції щодо подорожей, квестів, поділитися своїми захопленнями та знайти нові теми, якими ми можемо поділитися. Саме хатини і відеозображення дозволяють нам бути ближче до тих, кого ми колись відвідували всього кілька разів на рік. Крім того, в поточній діяльності технологічних компаній відзначається увага до цифрового благополуччя користувачів. Всі ці програми, налаштування, які допомагають нам встановлювати обмеження, змінюють температуру світла екрану, чи задають питання про наше благополуччя або цифрову поведінку. Все це показує, що помічена величезна цінність добробуту користувачів, і я, як оптимістка, дивлюся на це з надією, що це буде краще.

Буде, якщо ми всі підійдемо до технологій з головою. Якби повинна була підготувати правила здорових технологічних звичок для сім’ї, що б в них було?
  • Батьки почніть з себе-будьте справжніми, навчаючи здоровим відносинам з технологіями своїх дітей.
  • Використовуйте фільтри вмісту, батьківські налаштування, налаштування конфіденційності – цих інструментів все більше і більше-використовуйте, тому що це важливе завдання
  • Визначте правила в сім’ї та чітко проговоріть їх (правила екрана повинні бути накреслені, записані, оголошені відомі всім членам сім’ї) – найважливіше:
    – без технологій під час їжі

– без екранів 1-2 год перед сном

– телефон за межами спальні

– не розмовляємо один з одним „з-під телефону”.

– кладемо телефони, планшети в одне встановлене місце в будинку

  • Будьте відкриті і цікаві: нова гра? отримано новий level? Це відмінна тема для розмови і знайомства. Сам поділися чим – небудь від себе.
  • Технології = зміни: обладнання, програми змінюються швидко – Metaverse ось-ось увійде, це треба прийняти та бути гнучким
  • Розвивайте усвідомлення себе та вміння регулювати свої емоції. Над цим варто попрацювати, адже це завжди корисно, не тільки у віртуальному світі. Таким чином, легше уникнути спаду емоцій в іграх або криків «ти знову занадто довго сидиш перед екраном».
  • Будьте технологічно нейтральними – це інструмент, як і будь-який інший, тому його можна використовувати розумно, а також таким чином, що він буде шкідливим. Будь-які штрафи та винагороди, пов’язані з цим (я візьму телефон, ти сьогодні не дивишся) – неправильний шлях.

Цифрова гігієна – це життєва установка та діяльність, що випливає з неї та характеризується творчим та відповідальним використанням мережевих ресурсів, спрямованим на оптимізацію індивідуального соматичного, психічного та соціального здоров’я при використанні інформаційно-комунікаційних технологій. Його рівень залежить від саморегулювання та контролю, пов’язаного з використанням Інтернету та інструментів цифрового екрану, доступної альтернативи цифровому світу, а також розвиненої мережі соціальної підтримки.
За: DBAM O MÓJ Z@SIĘG

Beata Broniek (Беата Бронік), мати 4 дітей та дружина інформатика. Її захоплює цифрове батьківство з практичної сторони, починаючи від дистанційного навчання і закінчуючи щоденним використанням його переваг, тому вона називає себе «цифровою мамою». Визнаний експерт з цифрової гігієни, доповідач на батьківських конференціях, автор блогу http://www.beti-ogarnia.pl/.

Також знайдете її тут:
https://www.instagram.com/beti.ogarnia/
https://www.facebook.com/Betiogarnia