Oby nie! Ale wszyscy wiemy, że nawet w baśniach zdarzają się trudne sytuacje. Dlatego szukasz rozwiązań, które Ciebie i Twoich bliskich uchronią przed trudnościami.
A co powiesz na polisę dla Twojego dziecka?
Z myślą o potrzebach dziecka
Poważna choroba dziecka to ogromne obciążenia psychiczne dla rodziców… dobrze mieć zatem potrzebne na leczenie pieniądze, by nie dokładać sobie zmartwień. Tak właśnie działa polisa na życie dla dziecka zapewniając pieniądze w razie poważnego zachorowania lub inwalidztwa.
Polisa może mieć również funkcję gromadzenia kapitału, który przyda się, gdy dziecko osiągnie pełnoletność i pojawi się potrzeba opłacenia studiów, zakupu mieszkania czy urządzenia wesela. Klient, czyli ubezpieczający lub dorosłe już dziecko samo podejmuje decyzję, kiedy jest ten najlepszy i właściwy moment na wypłatę pieniędzy. Priorytety mogą być różne, ale bez względu na wybór, dobrze jest móc je sfinansować – dzięki polisie przy systematycznym odkładaniu ustalonych sum, zapewniamy mu w przyszłości bezpieczną i bardzo miękką poduszkę finansową.
Polisa dla dziecka może zapewniać ochronę przez całe życie a składka może być opłacana przez okres 10, 15, 20 lat lub dłużej albo gwarantować ochronę i gromadzić kapitał tylko przez określony czas a wraz z zakończeniem okresu składkowego można wypłacić zgromadzone na rachunku pieniądze i zdecydować o sposobie ich wykorzystania.
Ile kosztuje ubezpieczenie na życie
– Kiedy w rodzinie pojawia się nowy członek, rodzice chcą otoczyć go jak najlepszą opieką. Jednym z wyrazów troski może być polisa na życie. Już 3-miesięczne niemowlę może być chronione, a wysokość składki ubezpieczeniowej jest nieporównywalnie niższa do składki osoby dorosłej. Ważne jest to, że kiedy dziecko podrośnie, jego polisa będzie nadal dużo tańsza niż kiedy zdecydowałoby się na jej zakup jako dorosła osoba – mówi Renata Stawiczny, krajowa dyrektor sprzedaży ubezpieczeń indywidualnych w Unum Życie.
Na koszt polisy wpływa zakres ochrony oraz suma ubezpieczenia. Dodatkowo panuje ogólna zasada, że jeśli jest się młodszym i zdrowszym, składka będzie niższa, dlatego warto sięgnąć po ubezpieczenie właśnie dla tak młodej osoby. Pieniądze z tytułu świadczenia, bądź wypłacone środki ze zgromadzonego kapitału są zwolnione z podatku od spadków i darowizn oraz podatku od zysków kapitałowych.
Jak uszyć polisę na miarę, dla dziecka które rośnie
Ubezpieczenie na życie dla dziecka to nie jest produkt do kupienia przez Internet, gdyż wymaga fachowej pomocy, przeanalizowania sytuacji życiowej i finansowej oraz potrzeb zarówno dorosłego, który będzie opłacał składki, jak i dziecka, dla którego kupujemy polisę. Dobry doradca pomoże wybrać ubezpieczenie o zakresie ochrony i sumie ubezpieczenia, które w danym przypadku będą najlepsze i spełnią oczekiwania zainteresowanych.
– Kluczowa jest rozmowa z profesjonalnym doradcą, który pomoże w przygotowaniu oferty adekwatnej nie tylko do osobistych potrzeb, ale też możliwości finansowych – radzi Renata Stawiczny.
Polisa może zmieniać się wraz z rozwojem dziecka, a profesjonalny doradca na każdym etapie życia rodziny pomoże dopasować produkt do jego potrzeb. Można zmieniać zarówno sumę ubezpieczenia, jak i zakres ochrony. Ubezpieczenie jest zbyt indywidualną kwestią, by jego wybór powierzać internetowym algorytmom. Lepiej zdać się na doświadczenie doradcy, który będzie w stanie dopasować polisę do zmieniających się potrzeb.
Zakup ubezpieczenia na życie dla dziecka jest stosunkowo szybki i łatwy – zwłaszcza w porównaniu z zakupem polisy dla osoby dorosłej. Co prawda polisa nie jest namacalnym dobrem „tu i teraz”, to przecież nie kolejna zabawka, czy książka, jednak niesie znacznie więcej niż chwilową radość z zabawy. Będąc wyrazem troski i ochrony dziecka, staje się realną pomocą, gdy traci ono najcenniejszą i najważniejszą dla siebie rzecz: poczucie bezpieczeństwa. Znając zalety ubezpieczenia dla dziecka, znacznie łatwiej przyjdzie nam podjąć dobrą decyzję.
Pieniądze dla małoletniego w trudnej rodzinnej sytuacji
Czasami zdarza się, że dziecko występuje w roli uposażonego na polisie ubezpieczeniowej rodzica. Uposażenie nieletniego może wiązać się z podjęciem dodatkowych czynności przy wypłacie świadczenia. Dziecko, do momentu osiągnięcia pełnoletności, nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, dlatego z wnioskiem o wypłatę świadczenia w jego imieniu może wystąpić jedynie przedstawiciel ustawowy ‒ drugi rodzic, a w przypadku braku drugiego rodzica ustanowiony przez sąd opiekuńczy opiekun prawny.