Aktywne lato

Aktywne lato

Aktywne lato

Trwające lato, jak podają meteorolodzy jest jednym z najcieplejszych od wielu, wielu lat. Miniony lipiec był miesiącem, w którym przez wiele dni mieliśmy do czynienia z rekordami globalnych temperatur. Jak podają eksperci takie wzrosty temperatury nie są sytuacją przypadkową czy incydentalną. One wciąż przyspieszają i z roku na rok będzie coraz cieplej. Nie pozostaje nam nic innego jak przystosować się do nowych warunków a czas, który spędzamy ćwicząc - dostosować do sezonu. Dlaczego? Wysokie temperatury nie są obojętne dla naszego samopoczucia oraz naszej formy. Ciężej jest nam wtedy zmobilizować się do ćwiczeń, a motywacja do uprawiania sportu spada. W takiej sytuacji warto połączyć przyjemne z pożytecznym i aktywnie spędzić czas niekoniecznie na siłowni.

Oto nasze propozycje:

  • Jazda na rowerze to idealny sport nawet na gorące dni. Rowerem możemy jeździć do pracy, po pracy, w weekendy, po mieście, za miastem, po lesie – praktycznie wszędzie, gdzie tylko sobie wymyślimy. Jeżdżąc na rowerze poczujemy przyjemną ochłodę, wiatr we włosach, a także spalimy trochę kalorii.
  • Spacery – na które możemy wybrać się w dowolnej porze dnia. Oprócz wielu korzyści fizycznych jakie niesie ze sobą spacerowanie (np. utrata wagi, poprawa pracy mózgu
    i serca czy też zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych), należy docenić również korzyści psychiczne. Spacery oddziałują na układ nerwowy polepszając nastrój
    i sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi
  • Jazda na rolkach lub wrotkach – to doskonała zabawa, mnóstwo korzyści zdrowotnych, świetne oddziaływanie na sylwetkę oraz poprawa kondycji i wydolności. To także doskonała forma relaksu i świetny pomył na aktywne spędzenie czasu.
  • Jazda konna, która silnie wzmacnia mięśnie nóg oraz górnej partii ciała, poprawia samopoczucie, redukuje stres i napięcia, wzmacnia ciało i wyszczupla sylwetkę. To propozycja aktywnego wypoczynku na łonie natury i świeżym powietrzu. Przebywanie z końmi daje też dużo satysfakcji i radości przebywania ze zwierzętami, a wycieczka konna po lesie czy brzegiem morza to niezapomniana przygoda, która na długo pozostanie w pamięci.
  • Sporty wodne: windsurfing, żeglarstwo, deska surfingowa to propozycja by spróbować swoich sił podczas pobytu nad morzem. To ogromna dawka pozytywnych emocji,
    a także doskonałe ćwiczenia wpływające na poprawę krążenia, pracy serca oraz zwiększające wytrzymałość i odporność organizmu.
  • Pływanie, które w upalne dni jest szczególnie przyjemne. Pływanie wzmacnia wszystkie grupy mięśni, dobrze wpływa na stawy, świetnie działa na kręgosłup, koryguje wady postawy, wspomaga układ oddechowy, układ krążenia oraz wpływa pozytywnie na nastrój.  
  • Kajakarstwo, które oprócz uatrakcyjnienia wyjazdu wakacyjnego daje nam ogrom korzyści zdrowotnych – pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wzmacnia serce, układ krążenia, mięśnie, poprawia naszą kondycję oraz bezapelacyjnie poprawia nam humor.
  • Siatkówka plażowa, nieustannie ciesząca się dużym zainteresowaniem podczas letnich wyjazdów. Siatkówka wzmacnia siłę mięśni, pozwala spalić kalorie i modeluje nasze ciało, poprawia koordynację oraz jako sport zespołowy uczy współpracy między zawodnikami. Czas spędzony ze znajomymi na plażowym boisku sprawia, że nasz organizm wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia

Ważne zasady podczas uprawiania sportu latem:

  1. Unikaj nadmiernego wysiłku w godzinach 11.00 – 16.00, kiedy słońce najbardziej doskwiera
  2. Dbaj o dobre nawodnienie nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale również przed nią. Już godzinę a nawet dwie wcześniej wypij ok. 0,5-1 litra niegazowanej wody.
  3. Zadbaj o odpowiedni strój, który powinien być dopasowany do sportu jaki uprawiamy. Ubrania powinny być wykonane z materiałów umożliwiających odprowadzanie wilgoci, pozwalających skórze oddychać oraz zapewniających swobodę ruchów. Nieodzownym elementem letniego stroju sportowego będzie też czapeka z daszkiem, koszulka chroniąca przez słońcem oraz okulary przeciwsłoneczne.

Jak się odżywiać latem by mieć więcej energii?

Podstawą letniego menu powinny być warzywa i owoce, z przewagą tych w formie surowej. Letnie sałatki i surówki dobrze jest skraplać olejami bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub lniany). Warto jeść gotowany bób, sadzone jajka, grillowane mięso oraz pić orzeźwiający kefir, przez co dostarczymy do organizmu cenne białko.  Z kolei kasze oraz polskie ziemniaki dostarczą nam potrzebnych węglowodanów. Latem sięgajmy częściej po ryby a podróżując do bardziej egzotycznych krajów, również owoce morza. Za najzdrowsze ryby, ze względu na obecność kwasów omega-3, witamin A i D oraz wielu składników mineralnych uznaje się ryby morskie. Nie wolno zapominać też o odpowiednim nawodnieniu. Podczas uprawiania sportów czy też spacerowania w gorące dni zapotrzebowanie na płyny gwałtownie wzrasta. Podczas ruchu w wysokiej temperaturze bardziej się pocimy a co za tym idzie nasz organizm traci wodę i elektrolity. By nie dopuścić do odwodnienia należy pamiętać o odpowiedniej ilości wypijanych płynów, nawet do 2 litrów na dzień. Pamiętajmy, że warzywa i owoce takie jak ogórki, pomidory, kalafior, sałaty, owoce jagodowe czyli maliny, jeżyny, truskawki, agrest, borówki a także arubuz w 80-90 procentach składają się z wody, a dodatkowo stanową bogate źródło witamin oraz mikro  makroelemetów.