4 proste kroki, jak kupować bardziej świadomie

4 proste kroki, jak kupować bardziej świadomie

4 proste kroki, jak kupować bardziej świadomie

Ile przedmiotów tak naprawdę jest nam potrzebne do normalnego funkcjonowania? 10 tysięcy? Tysiąc? Może jednak tylko 100? Ktoś, kto przeżył kiedyś zmianę lokum wie, o czym mowa. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto „mieć” zmienić na „być” i dlaczego idea "mniej, znaczy więcej" zaczyna być trendy.

W ostatnich latach niewiele pojęć zyskało tak duży rozgłos, jak ekologia i minimalizm. Przez większość czasu te dwa pojęcia funkcjonowały w społeczeństwie osobno – jako dwie odrębne kwestie. Bowiem czy każdy minimalista zawsze działa korzystnie na równowagę ekologiczną planety?

Nie wyrzucaj, wykorzystaj

W 2018 r. w Unii Europejskiej wytworzono średnio 5,2 tony odpadów na mieszkańca. Bioodpady, które wywołują produkcję metanu (21 razy szkodliwszego, niż dwutlenek węgla w procesie tworzenia efektu cieplarnianego) stanowią aż 50% tego, co wyrzuca Europejczyk. A przecież cześć można potraktować jak surowiec i ponownie wykorzystać. Przykłady? Stara poszewka może być woreczkiem na warzywa, a słoiki mogą być pojemnikami na kaszę czy po prostu wazonami (wystarczy dekoracyjnie owinąć je sznurkiem jutowym). Pamiętaj, że warto upewnić się przed zakupem czy nie masz już w domu czegoś, co pełni podobne funkcje.

Black Friday pod lupą

Black Friday to co roku prawdziwe szaleństwo zakupowe. W ostatni piątek listopada na całym świecie rozpoczynają się przedświąteczne wyprzedaże. Sklepy kuszą, a reklamy mają sprawić, że dokonamy zakupu impulsywnie, czyli bez głębszej refleksji, co sprawia, że czasem kupujemy rzeczy, które zupełnie nie są nam potrzebne. Udowodniono, że im więcej rzeczy nas otacza, tym gorzej wpływa to na nasze samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zakupy w Black Friday są wbrew zasadzie less waste – paradoksalnie, część osób może właśnie czekać na ten dzień, by taniej kupić ekologiczny odpowiednik innego produktu. Wydaje się zatem, że kluczem w przypadku Black Friday jest po prostu zachowanie umiaru – tak jak we wszystkim.

Jakość i jeszcze raz jakość

Każdy z nas miał okazję przekonać się, jak wiele może kosztować nadmierna oszczędność. Każdy z nas zapewne miał już wątpliwą przyjemność użytkować sprzęt elektroniczny, który psuł się po kilku miesiącach oraz zakupić meble, które nie przetrwały pierwszego spotkania z rozbrykanymi domownikami. Warto inwestować w rzeczy dobrej jakości, które będą służyć nam latami. Jest to dużo lepsze dla planety niż np. kupowanie co sezon nowej zimowej kurtki. Dobrze jest przed zakupem sprawdzić w Internecie opinie o produkcie i zorientować się, czy dana rzecz otrzymała pozytywne opinie Internautów lub wyróżnienia pod względem jakości. Natomiast, jeśli chcesz podczas zakupów zachować współczynnik ceny do jakości w danej kategorii produktów, to zazwyczaj kształtuje się on w okolicach 60 proc. Jeżeli więc najlepszy sprzęt z wybranej przez nas klasy kosztuje 1000 złotych, to warto poszukać takiego w granicach 600 złotych.

Lista Twoim przyjacielem

Promocje są takie kuszące! Weź dwa, trzy lub pięć opakowań, a dostaniesz gratis, będzie taniej, tylko kup więcej… Na takie pokusy warto przed zakupami przygotować listę sprawunków. Niby proste i oczywiste, ale tak naprawdę nie jest to nasza częsta praktyka. Spróbuj określić potrzeby Twojego gospodarstwa domowego i zaplanuj większe zakupy raz w tygodniu z dokładną listą. A jeśli nie jest to wasza ulubiona aktywność, to z pomocą przyjdzie Wam aplikacja – LISTONIC[1]. Dzięki niej już nigdy nie będziecie wracać do sklepu po masło i nie kupicie zbędnych ciasteczek (na przegryzkę).

Ograniczanie zbędnych zakupów i rozważne kupowanie rzeczy potrzebnych to znaczący krok ku drodze zero waste. To właśnie drobne zmiany podejmowane na co dzień dają pozytywny skutek.


[1] https://listonic.com/pl/