Piątek 13-go
Mimo, iż ostatnie stulecie to wiek błyskawicznego rozwoju technologiczno-naukowego, ciągle żywa pozostaje wśród wielu ludzi wiara w przesądy. Jak pokazały przeprowadzone w lipcu 2018 roku badania CBOS[1] z deklaracji ankietowanych wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków (54%) wierzy w przynajmniej jeden z dziesięciu przesądów. A skoro dzisiaj piątek trzynastego, czy wiecie, że strach przed tą datą jest nazywany paraskewidekatriafobią? Słowo to powstało z greckich słów paraskevi (piątek) i dekatreis (trzynasty), a zaś fobia to po grecku strach. Jak pokazały badania CBOS, w pechowość piątku trzynastego i liczby trzynaście swą wiarę deklaruje 20% Polaków. Istnieje pogląd, że feralność tej daty ma związek z historią pewnego zakonu. Właśnie w ten dzień (13 października 1307 roku) aresztowano templariuszy, oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję (w rzeczywistości jednak król był u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli).
Przyznamy, że to niezbyt ładny sposób na redukcję długów. Dlatego dziś podpowiadamy Wam, jak uniknąć finansowo niefortunnych zdarzeń i nie paść ofiarą pecha, albo konkretniej: oszustów.
Ochrona danych osobowych
Dane osobowe to dzisiaj potężna waluta. Utrata kontroli nad informacjami zawartymi w naszym dowodzie osobistym może mieć dla nas przykre konsekwencje, bo jeśli znajdą się w niepowołanych rękach, taki dokument może posłużyć złodziejowi do wyłudzenia pożyczki, którą to my będziemy musieli spłacać. Dowód osobisty możesz zastrzec na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to skorzystanie z usług Biura Informacji Kredytowej, a osoby, które tam się zarejestrowały mogą zastrzec dowód za pomocą jednego kliknięcia. Wystarczy wejść na stronę BIK-u i postępować zgodnie z umieszczoną w serwisie instrukcją. Drugi sposób to wizyta w banku. Najlepiej iść do placówki, w której mamy rachunek. Jeżeli znajdujemy się w miejscu, w którym nie ma oddziału naszego banku, można udać się do placówki, która prowadzi system zgłoszeń dla wszystkich (lista banków). Samo powiadomienie polega na złożeniu wniosku o zastrzeżenie dokumentów. Na jego podstawie nasze zgłoszenie trafi do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, a my możemy poprosić o wydania pisemnego potwierdzenia złożenia dyspozycji zastrzeżenia dokumentu.
Wycofujemy się z umowy – to nasze prawo
Wziąłeś kredyt w banku lub pożyczkę przez Internet, a potem okazało się, że ta oferta wcale nie jest dla Ciebie korzystna? Jeśli chcesz zrezygnować z zaciągniętego zobowiązania, masz na to 14 dni od daty zawarcia umowy. Odstąpienie od umowy pożyczki jest darmowe, ale musisz zwrócić niezwłocznie otrzymane pieniądze z kredytu, czasem również wraz z naliczonymi odsetkami, za okres, w którym pozostawały one w Twojej dyspozycji. Aby odstąpienie od kredytu okazało się skuteczne, należy złożyć pisemne takie oświadczenie. By maksymalnie uprościć procedurę rezygnacji z pożyczki, banki mają obowiązek dołączania formularza odstąpienia do każdej umowy kredytu konsumenckiego. Wystarczy uzupełnić dokument, podpisać go i dostarczyć do placówki bankowej lub wysłać pocztą listem poleconym i zachować dowód nadania.
RRSO 0% ?
Reklamy pożyczek i kredytów z oprocentowaniem 0 proc. w okresie przedświątecznym pojawiają się na każdym kroku. Nie zawsze jednak 0 proc. musi oznaczać, że nie zapłacisz za zaciągnięte zobowiązanie. Dla nas dużo ważniejszą wartością niż oprocentowanie powinno być RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Dzięki niemu dowiesz się, ile wynosi całkowity koszt pożyczki lub kredytu. Jest to wskaźnik wyrażony w procentach. Na jego podstawie możesz porównywać oferty i podejmować świadome decyzje.
Bankowość elektroniczna
Teraz gdy mamy dostęp do rachunku za pomocą urządzeń elektronicznych, powinniśmy być szczególnie czujni i uważać na cyberoszustów. Podczas logowania do swojego konta za pomocą strony banku warto za każdym razem zawracać uwagę na wygląd witryny i sprawdzać czy łączymy się ze zweryfikowanym serwerem (np. przed adresem banku znajduje się kłódka). Jeśli korzystasz z bankowości mobilnej, warto ustawić blokadę smartfona za pomocą hasła lub wzoru i używać aplikacji banku tylko za pośrednictwem sieci Internetu mobilnego bądź zabezpieczonej sieci domowej. Uważaj również na bankomaty: nietypowy wygląd klawiatury, nakładka na wlot do karty lub kamera skierowana bezpośrednio na klawiaturę – to elementy, na które warto zwrócić uwagę. Gdy wprowadzasz PIN (płacąc kartą lub wybierając środki z bankomatu), zasłaniaj ręką przyciski, aby nikt nie zauważył, jakie cyfry wpisujesz.
Ubezpiecz się
Wypadki i choroby zawsze nas zaskakują i niosą nie tylko ciężar psychiczny, ale też szereg finansowych konsekwencji. Warto zawczasu sięgnąć po kompleksowe ubezpieczenie, które zapewni Tobie i Twoim bliskim pieniądze potrzebne na leczenie lub pokrycie miesięcznych wydatków, szczególnie gdy z powodu choroby Twój przychód może być obniżony. Koszt polisy możemy swobodnie ustalić wspólnie z ubezpieczycielem kierując się indywidualnymi potrzebami i możliwościami finansowymi. Agent ubezpieczeniowy pomoże Ci dobrze dopasować ochronę to Twoich potrzeb – krótko mówiąc: uszyje ją na miarę.
[1] Badanie CEBOS Nr 93/2018, Przesądny jak Polak, https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_093_18.PDF