Dawno, dawno temu…
Kawa przywędrowała do nas najprawdopodobniej z Etiopii. Według legendy, pasterz o imieniu Kaldi zdziwił się, kiedy jego kozy zaczęły „tańczyć” po zjedzeniu malutkich ziarenek – właśnie kawowca. Kolejne wieki są okresem niesłabnącej popularności napoju, który zmieniał oblicze świata. Kawa rozprzestrzeniła się w krajach arabskich w XIII wieku, a w Europie około XVI wieku. Do Polski dotarła pod koniec XVII wieku, za panowania Augusta II Mocnego, gdzie początkowo pito ją na wzór niemiecki – jako słaby roztwór bez żadnych dodatków, jednak szybko popularnością zaczęła cieszyć się kawa z tłustą śmietanką.
Gdzie jest najpopularniejsza?
Jeśli słyszymy hasło „kawa” od razu kojarzą się nam słoneczne Włochy. Tymczasem tylko trzy kraje: USA, Francja, Niemcy, spożywają ponad połowę, bo aż 65% całkowitej konsumpcji kawy na świecie. Natomiast jeśli chodzi o jej ilość spożywaną na jednego mieszkańca, według danych ICO (International Coffee Organisation) rekordzistami są mieszkańcy Skandynawii. W Finlandii średnie roczne spożycie kawy to 12 kg, w Norwegii niemal 10 kg, a podium zamyka Islandia i Dania z rezultatem niemal 9 kg. Skąd taki wynik? Skandynawia znana jest nie tylko ze swoich niskich temperatur, ale także z tradycji Hygge oraz Fika, która w wolnym tłumaczeniu oznacza: rzuć cokolwiek robisz i zatrzymaj się, żeby cieszyć się swoją kawą.
Kawa na zdrowie
Z badań wynika, że u ludzi pijących regularnie kawę zmniejsza się ryzyko chorób takich jak cukrzyca typu II, Parkinson czy choroby serca. Dodatkowo, kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Pojedyncza filiżanka kawy zawiera: 11% dziennej zalecanej ilości witamina B₂, 6% witaminy B₅, 3% potasu i manganu, oraz 2% niacyny i magnezu. Mała czarna nie działa jednak dobrze na każdego. Napojów z wysoką zawartością kofeiny powinny unikać osoby z wysokim ciśnieniem (bo każda kolejna filiżanka je jeszcze bardziej podniesie) oraz nastolatkowie i dzieci (gdyż kawa zaburza sen oraz znacznie spowalniać rozwój mózgu).
Kofeina dla sportowców
Wiele osób, które trenują na siłowni, przed rozpoczęciem ćwiczeń sięga właśnie po kawę. Napój ten zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, co zauważalnie podnosi wydolność fizyczną, usuwa oznaki zmęczenia i sprawia, że trening jest o wiele bardziej intensywny. Kawa zwiększa wydzielanie adrenaliny z nadnerczy, co przyspiesza pracę układu krwionośnego. Ponadto wiele odżywek przedtreningowych zawiera w sobie właśnie… kofeinę. Jednak z racji na działanie moczopędne kawy, w okresie jej stosowania zaleca się szczególne dbanie o właściwe nawodnienie organizmu, a także uzupełnienie diety w magnez i potas, które znacznie wpływają na pracę mięśni.
Jakby luksusowo
Najdroższa kawa na świecie to Kopi Luwak. Jej cena to nawet 100 złotych za filiżankę. Ziarna tej kawy wydobywane są z odchodów indonezyjskiego łaskuna, który każdego dnia zjada starannie wyselekcjonowane ziarna. Dzięki procesom trawiennym kawa traci gorzki smak i zyskuje zupełnie nowy, o wiele lepszy smak. Po umyciu, ziarna traktowane są tak samo jak inne gatunki kawy (prażenie, mielenie). Tego typu ziarna trafiają przede wszystkim do Japonii i USA, jednak w Polsce również mają swoich zwolenników.
Ale najpierw kawa
Do czego może doprowadzić brak ukochanej kawy? Po pierwsze do rozwodu. Czy jesteś w stanie uwierzyć, że w starożytnej Arabii jedynym powodem, dla którego żona mogła zostawić męża, był fakt, że nie zapewniał jej on odpowiedniej ilości kawy? Brak kawy bardzo ciężko odbijał się również na żołnierzach w trakcie wojny secesyjnej, którzy w akcie desperacji parzyli ziarna kukurydzy i słodkie ziemniaki. Najnowsze badania wskazują, że regularne spożywanie 75 mg kofeiny (odpowiednik około 1 filiżanki kawy) co 4 godziny wpływa na postępującą poprawę nastroju w ciągu dnia[1]. Nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w zapas ulubionej kawy – bardzo możliwe, że dzięki temu jesienna chandra ominie Cię szerokim łukiem.
13 minut szczęścia w pracy
Kawa od zawsze skupiała wokół siebie ludzi, a jej przyrządzanie wymagało zazwyczaj uwagi i czasu, a często także określonych rytuałów. Według raportu „Kawa jako element życia zawodowego pracowników małych, średnich i dużych firm” przeprowadzonego na zlecenie Nespresso Professional przeciętna przerwa na kawę w pracy trwa około 13 minut. Respondenci deklarowali, że piją kawę głównie dla przyjemności – jest to dla nich chwila relaksu i odprężenia, w drugiej kolejności traktują ją również jako zastrzyk energii i pobudzenie do pracy. Jeżeli więc zastanawiasz się w tej chwili czy filiżanki mocnej, gorącej, czarnej kawy jest dobrym pomysłem, to podpowiadamy, że tak.
[1] https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/15622975.2013.795243?journalCode=iwbp20&