Sztuczna inteligencja – gdzie, kiedy i jak z niej korzystamy?
Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence – AI) to termin, który powstał w 1956 roku na konferencji naukowej w Dartmouth College. Jeden z jej ojców założycieli, Marvin Minsky, opisał AI jako „naukę o tworzeniu maszyn, które wymagałyby inteligencji, gdyby robili to ludzie”. Sztuczna inteligencja rozwija się dzisiaj w zawrotnym tempie i zmienia nasz sposób funkcjonowania.
AI staje się coraz bardziej dostępna i powszechna. Jest wykorzystywana każdego dnia podczas:
- Zakupów online – dostarcza spersonalizowane rekomendacje produktów w sklepach internetowych, np. na podstawie historii wyszukiwania i wcześniejszych zakupów online. AI jest też używana w pracy wirtualnych asystentów, którzy pomagają w zakupach, odpowiadają na pytania i rozwiązują problemy.
- Nauki – AI jest wykorzystywana do tworzenia indywidualnych programów edukacyjnych: dopasowanych do tempa i stylu nauki ucznia.
- Wyszukiwania treści w Internecie – przy segregacji dostarczanych treści tak, by zapewnić trafne wyniki.
- Personalizacji reklam w marketingu internetowym – dzięki AI reklamy są skutecznie ukierunkowane na indywidualne preferencje użytkowników.
- Korzystania z tłumaczy językowych – AI zmienia uławia komunikację na całym świecie.
- Automatyzacji domów i miast – np. sterowanie oświetleniem domu/miasta, ogrzewanie domu, sterowanie systemem zabezpieczeń domu czy ruchem drogowym.
- Nawigacji GPS – analiza danych odbywa się na bieżąco, aby system mógł wskazać optymalne trasy.
- Filtracji spamu i ochrony przed cyberzagrożeniami – wykrywanie i eliminowanie niechcianych wiadomości, chroniąc nas jednocześnie przed phishingiem i innymi cyberzagrożeniami.
Sztuczna inteligencja jest także wykorzystywana w wielu innych branżach – ważnych dla naszego codziennego życia, np.:
- Medycyna – odgrywa ważną rolę w diagnostyce (pomaga w analizowaniu badań medycznych), analizie wyników badań, wdrażaniu odpowiedniego leczenia oraz przeprowadzaniu precyzyjnych operacji (przez roboty chirurgiczne, co zmniejsza ryzyko błędów lekarskich i powikłań oraz skraca czas powrotu do zdrowia).
- Finanse – wspiera banki i firmy finansowe w udzielaniu szybkich odpowiedzi na pytania klientów. Analizuje transakcje finansowe w czasie teraźniejszym, wykrywając tym samym podejrzane zachowania, które mogą wskazywać np. na oszustwa finansowe.
- Monitoring przestrzeni – w celach bezpieczeństwa np. do rozpoznawania twarzy i identyfikowania podejrzanych osób w tłumie.
- Tworzenie treści – AI świetnie sprawdza się również przy tworzeniu muzyki, tekstów czy obrazów. Ponadto, serwisy internetowe używają jej do rekomendowania filmów, seriali czy muzyki na podstawie wcześniejszych preferencji użytkownika.
- Codzienna komunikacja – asystenci głosowi (Siri, Google Assistant) potrafią odpowiadać na pytania, wykonywać polecenia, a nawet rozmawiać na różne tematy. Jest to szczególnie przydatne w samochodzie i znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze (nie musimy używać smartfonu, by włączyć ulubioną playlistę).
Sztuczna inteligencja – jakie stawia przed nami wyzwania?
Sztuczna inteligencja, w zależności od tego, jak ją wykorzystamy, może być zarówno pomocą, jak i zagrożeniem. Bez wątpienia ma coraz więcej zastosowań i wychodzi naprzeciw naszym codziennym potrzebom. Za jej pomocą ulepszamy opiekę zdrowotną, podnosimy bezpieczeństwo, a także poszerzamy swoją wiedzę bez wychodzenia z domu. AI będzie ciągle się rozwijać i znajdować zastosowania w różnych dziedzinach. Odgrywa coraz większą rolę w optymalizacji procesów, podejmowaniu decyzji, rozwoju diagnostyki medycznej i leczeniu chorych.
Rozwój sztucznej inteligencji niesie ze sobą wiele możliwości, ale także wyzwań, które warto świadomie analizować. Jakie aspekty jej dalszego rozwoju mogą wymagać szczególnej uwagi?
- Zmiany na rynku pracy – może przyczynić się do realnej redukcji zatrudnienia w zawodach, zwłaszcza tych związanych z rutynowymi zadaniami. Jednocześnie może stworzyć nowe miejsca pracy i szanse rozwoju w obszarach wymagających kreatywności i specjalistycznej wiedzy.
- Decyzje podejmowane przez algorytmy – w niektórych sektorach, takich jak finanse, medycyna czy edukacja, AI może wspierać procesy decyzyjne. Ważne jest, aby jej działanie było przejrzyste i uwzględniało różnorodne czynniki społeczne.
- Bezpieczeństwo danych – wraz z rosnącym wykorzystaniem AI istotne staje się odpowiednie zabezpieczanie informacji i dbanie o prywatność użytkowników.
- Złożoność systemów AI – w miarę rozwoju sztucznej inteligencji istotne jest zapewnienie mechanizmów monitorowania i kontroli, które pozwolą na odpowiedzialne zarządzanie jej działaniem.
- Rzetelność informacji – AI może być wykorzystywana do generowania treści, dlatego kluczowe jest rozwijanie narzędzi i kompetencji pozwalających na odróżnianie wiarygodnych źródeł od potencjalnie wprowadzających w błąd.
- Wpływ na relacje społeczne – technologie cyfrowe ułatwiają komunikację i dostęp do informacji, ale warto zachować równowagę między światem online a relacjami międzyludzkimi.
- Regulacje i etyka – AI rozwija się dynamicznie, dlatego istotne jest tworzenie odpowiednich zasad i norm, które zapewnią jej bezpieczne i etyczne wykorzystanie.
Sztuczna inteligencja jest dziś obecna praktycznie w każdej branży, a jej wykorzystanie będzie się tylko rozszerzać. Świadome podejście do rozwoju sztucznej inteligencji pozwala maksymalizować korzyści, minimalizując jednocześnie potencjalne ryzyka. Kluczowe jest znalezienie równowagi między innowacją a odpowiedzialnym wdrażaniem nowych technologii.
Źródło: