Stawiamy na ilość, a nie jakość odzieży, nie mając często świadomości, że swoimi zakupami wspomagamy jednego z największych trucicieli planety. Branża odzieżowa szkodzi środowisku bardziej niż przemysł petrochemiczny. Masowa produkcja odzieży
i obuwia odpowiada za większą emisję gazów cieplarnianych niż połączenie przelotów międzynarodowych i żeglugi morskiej!
Jak wspierać środowisko? Jakie ubrania wybierać? Na co zwracać uwagę, by służyły nam jak najdłużej? Co zrobić z rzeczami, których już nie nosimy? Oto kilka podpowiedzi:
Reusing to jedna z najbardziej pozytywnych zmian w modzie! Reusing to ponowne wykorzystanie ubrań, obuwia czy dodatków, które są nam już niepotrzebne. Reusing możemy praktykować na wiele sposób, na przykład poprzez:
- Oddanie niepotrzebnych już rzeczy – np. znajomym, potrzebującym czy też fundacjom.
- Sprzedaż nieużywanych rzeczy za pośrednictwem platform internetowych. To często praktykowane rozwiązanie, które w szybki i skuteczny sposób pozwala pozbyć się ubrań zalegających w szafach, a jednocześnie zarobić trochę pieniędzy.
- Własnoręczne przerobienie ubrań – np. poprzez wymianę guzików na inne, naszycie aplikacji czy też wykorzystanie starych jeansów na krótkie, letnie spodenki.
- Akcje w sklepach typu „oddajesz stare rzeczy (mogą być również z konkurencyjnych firm), dostaniesz zniżkę na nowe”.
Recykling polega na wykorzystywaniu przetworzonych odpadów do nowych produkcji. W branży odzieżowej najczęściej recyklinguje się materiały takie jak: bawełna, wełna czy poliester. Podstawą zasadą recyklingu jest odpowiednia segregacja (najczęściej ręczna
i pracochłonna) oraz właściwa selekcja (sortowanie ze względu na tkaninę i kolor, a także usuwanie wszelkich zamków, metek, naszywek). Mimo że recykling jest w ostatnich latach modny i dużo się o nim mówi, nie wszyscy potrafią prawidłowo recyklingować rzeczy.
Dotąd zużyte ubrania, buty czy też artykuły domowe (takie jak firany, zasłony, pościel), które nie nadawały się do ponownego użytku, trafiały najczęściej do odpadów zmieszanych. Jednak zgodnie z przepisami UE, od 1 stycznia 2025 roku wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów, takich jak: tekstylia, odzież, obuwie, co oznacza, że nie będzie już można wrzucać tych rzeczy do pojemnika na odpady zmieszane. Ma to zapewnić właściwą segregację i powtórne zużycie tekstyliów, a nie spalanie ich. Obowiązkowo od stycznia 2025 roku każda gmina powinna zapewnić mieszkańcom możliwość oddania odpadów tekstylnych w PSZOKach, czyli Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jednak ze względów finansowych, na ten moment samorządy nie przewidują wystawiania cyklicznie nowego, kolorowego worka na takie rzeczy dla każdego domu. Wobec tego zachęca się gminy do podejmowania innych działań, które ułatwią mieszkańcom recykling, np.:
- rozmieszczenie kontenerów na tekstylia w miejscach publicznych tak, by każdy miał do nich łatwy dostęp,
- organizacja akcji zachęcających do wystawiania w konkretnych dniach przed domami worków ze zużytymi rzeczami,
- promowanie współpracy z organizacjami non-profit zajmującymi się charytatywnym zbieraniem odzieży nadającej się do ponownego użycia.
Idea Zero Waste – czym jest?
Recykling to również jedno z założeń idei „Zero Waste”, która promuje ponowne wykorzystanie odpadów w procesie produkcyjnym i tym samym przyczynia się do zmniejszenia ilości śmieci. Ruch „Zero Waste” działa w Polsce od września 2017 roku, czyli od momentu powstania Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Ta organizacja uświadamia społeczeństwu, jak żyć, by nie produkować zbędnych odpadów poprzez promowanie życia według zasady 5R:
- Refuse – odmawiaj np. kupowania zbędnych rzeczy;
- Reduce – ograniczaj kupowanie przedmiotów, w tym odzieży, do absolutnego minimum;
- Refuse – wybieraj rzeczy uniwersalne, w tym odzież, które mogą być użyte wielokrotnie i w różny sposób;
- Recycle – przerabiaj i zmieniaj zastosowanie posiadanych rzeczy;
- Rot – kompostuj, czyli wybieraj towary łatwo ulegające rozkładowi lub takie, które nadają się do kompostowania.
Jak wybierać ubrania, by służyły nam jak najdłużej?
- Wybieraj rzeczy dobrej jakości i z naturalnym składem. Jest to najważniejsza zasada wpływająca na trwałość ubrań. Naturalny skład sprawia, że ubrania są bardziej oddychające, trwałe i przyjemne w użytku. Warto wybierać wełnę, bawełnę czy len,
a unikać materiałów syntetycznych takich jak poliester. Duże znaczenie ma też gramatura tkaniny (można ją sprawdzić na metce) – im wyższa, tym dana rzecz jest bardziej trwała. - Wybieraj ubrania o ponadczasowych fasonach, wzorach i kolorach, dzięki czemu posłużą dłużej. Stonowane kolory, takie jak: biel, beż czy granat, dają wiele możliwości stylizacji i nie wychodzą z mody. Podobnie, klasyczne wzory, takie jak: krata czy paski, wyglądają świeżo – niezależnie od sezonu.
- Unikaj chwilowych trendów modowych, dzięki czemu unikniesz konieczności częstej zmiany garderoby.
- Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji odzieży, która ma ogromny wpływ na ich trwałość. Zawsze zwracaj uwagę na instrukcje prania i suszenia. Używaj delikatnych płynów do prania i niskich temperatur, a rzeczy wełniane pierz ręcznie. Naturalnych tkanin
i dzianin nie susz w suszarce bębnowej – naturalne suszenie przedłuża trwałość materiału.
Ubrania ponadczasowe – co warto mieć w szafie?
Moda zmienia się bardzo szybko. Jednego dnia króluje oversize i żywe kolory, drugiego – proste kroje w stonowanych barwach. Są jednak ubrania, które będą w modzie wiele sezonów. Umiejętne skompletowanie garderoby wystarczy, by tworzyć niebanalne, wpisujące się w każdą modę stylizacje. By je troszkę urozmaicić, wystarczy postawić na dodatki, które nadadzą całości wyjątkowego charakteru. Co powinno być bazą w naszej szafie?
Kobiety
- Biała koszula – czyli klasyk, który pasuje do każdej stylizacji.
- Czarne spodnie – idealnie sprawdzą się zarówno do pracy, na co dzień, jak i na wieczorne wyjścia.
- Mała czarna, czyli prosta sukienka koktajlowa – idealna do codziennych, jak i bardziej formalnych wyjść.
- Żakiet – dobrze skrojony, idealnie pasujący do sylwetki.
- Klasyczny płaszcz – warto postawić na model z dobrej jakości materiału. Pasuje zarówno do eleganckich stylizacji, jak i na co dzień.
- Jeansy – najbardziej uniwersalny element szafy. Jeansy pasują zarówno do eleganckich bluzek, jak i do t-shirtów czy swetrów. Warto wybrać klasyczny, prosty krój i dobrej jakości materiał.
- Dres – czyli wygodne ubranie, które zakładamy po pracy. Dzisiaj dres nie kojarzy się wyłącznie ze sportem, a w sklepach znajdziemy bluzy i spodnie w przeróżnych krojach i kolorach.
- Obuwie – czarne szpilki (idealne zarówno do pracy, jak i na wieczorne wyjścia) oraz białe buty sportowe (idealne jako buty do ćwiczeń oraz do modnego dziś zestawienia
z eleganckimi spodniami czy sukienkami) – takie połączenia nadają stylizacji lekkości.
Mężczyźni
- Koszula – biała lub w odcieniu śmietankowym. Jeśli wolisz koszule ze wzorami, postaw na klasyczną kratę, pionowe paski lub delikatne kropki.
- Garnitur – gładki i w uniwersalnym kolorze, czyli ciemny granat lub szarość.
- Sweter – prosty, bez wzorów, z okrągłym dekoltem to najbardziej ponadczasowy model, który można wykorzystywać do wielu różnych stylizacji.
- Trencz – idealny zarówno do pracy, jak i na specjalne okazje.
- Jeansy – podstawowy element szafy mężczyzny. Fason należy dopasować indywidualnie do swojej sylwetki.
- Sportowa bluza – idealna przede wszystkim ze względu na komfort noszenia. Sprawdzi się zarówno w weekendy, ale może być też noszona do firmy, jeśli charakter pracy na to pozwala.
- Klasyczne półbuty – w kolorze pasującym do garnituru.
Pamiętajmy, że ponadczasowy styl ubioru to także osobisty styl i upodobania. Warto mieć na uwadze to, co lubimy i wybierać takie stroje, w których będziemy czuć się komfortowo. Najważniejsze jest to, by ubrania były spójne z nami. Nie zapominajmy też o środowisku! Reusing i recykling to podstawa!
Źródło:
https://www.prawo.pl/samorzad/segregacja-tekstyliow-a-obowiazek-gminy,528521.html