Wróć do artykułów

Noworoczne zwyczaje na świecie

Noworoczne zwyczaje na świecie
Nowy Rok jest wyjątkowym czasem celebracji i podsumowań, a także pełnym nadziei na lepszą przyszłość. W każdym zakątku świata jest świętowany na wiele sposobów, które często odzwierciedlają lokalną kulturę i wierzenia. Sprawdźmy, jakie są najbardziej interesujące zwyczaje w różnych krajach!

Hiszpania – 12 winogron na szczęście

W Hiszpanii wita się Nowy Rok, jedząc 12 winogron – po jednym z każdym wybiciem zegara o północy. Każde winogrono symbolizuje jeden miesiąc w roku, a zjedzenie ich wszystkich ma przynieść szczęście i pomyślność. Ta tradycja, nazywana las doce uvas de la suerte, jest nieodłącznym elementem hiszpańskich obchodów.

Japonia – 108 uderzeń dzwonów w świątyniach

W Japonii rok kończy się ceremonią dzwonienia w świątyniach buddyjskich. Dzwony uderzają dokładnie 108 razy, co symbolizuje oczyszczenie z 108 pokus czyhających na człowieka – według buddyzmu. Dźwięk dzwonu ma je odegnać. Japończycy uważają,
że ten rytuał pozwala wejść w Nowy Rok z czystym sercem i umysłem.

Dania – tłuczenie talerzy

Duńczycy mają nietypowy zwyczaj tłuczenia talerzy na progach domów swoich bliskich
i przyjaciół. Im większy stos potłuczonej porcelany, tym więcej życzliwych osób i więcej szczęścia i wsparcia ma przynieść kolejny rok. Równie popularne jest skakanie z krzesła o północy, co symbolizuje „skok” w Nowy Rok.

Brazylia – świętowanie na plaży

W Brazylii Nowy Rok obchodzi się na plażach. Na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro odbywa się niezwykle huczna zabawa w rytmie samby. Brazylijczycy ubierają się na biało, aby odstraszyć złe duchy. Aby zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku, przeskakują 7 fal. Co więcej, w darze dla Jemaji – bogini mórz oraz opiekunki matek
i dzieci – wrzucają do oceanu białe kwiaty.

Filipiny – okrągłe kształty na szczęście 

Na Filipinach Nowy Rok to czas celebracji wszystkiego, co okrągłe – bowiem taki kształt mają monety symbolizujące bogactwo. Filipińczycy noszą ubrania w groszki, przygotowują potrawy w okrągłych naczyniach, a na stół kładą okrągłe owoce,
aby zapewnić sobie dostatek w nadchodzącym roku. 

Szkocja – pierwsza osoba w domu

W Szkocji praktykowana jest tradycja first-footing, zgodnie z którą pierwsza osoba, która przekroczy próg domu po północy, przynosi szczęście. Najbardziej pożądany gość to wysoki, ciemnowłosy mężczyzna. Natomiast uważa się, że mężczyzna o jasnych włosach przynosi pecha. To wierzenie ma swoje źródło w najazdach Wikingów.

Grecja – ciasto Świętego Bazylego

W Grecji piecze się specjalne ciasto, zwane vasilopita, z ukrytą w środku monetą. Podczas noworocznego obiadu kroi się je i dzieli w gronie najbliższych. Osoba, która znajdzie monetę, ma mieć wyjątkowe szczęście przez cały rok. 

Chiny – czerwień i fajerwerki

Chiński Nowy Rok jest pełen symboliki. Domy dekoruje się na czerwono – to kolor przynoszący szczęście. Najpopularniejszą dekoracją są lampiony. Ważnym elementem są także fajerwerki, które mają odstraszyć złe moce. Czerwień i hałas mają chronić przed nadejściem i atakiem mitologicznej bestii – Nian.

Ekwador – palenie kukieł

W Ekwadorze świętuje się Nowy Rok, paląc kukły zwane año viejo (czyli „stary rok”), które symbolizują mijający rok. Kukły często przedstawiają postaci z popkultury, polityki czy życia codziennego. Palenie symbolizuje pożegnanie problemów i negatywnych emocji, otwierając nową drogę życia.  

Kolumbia – walizki na szczęście

Kolumbijczycy wierzą, że spacer z pustą walizką o północy zapewni im podróże
w nadchodzącym roku. Tradycja ta jest szczególnie popularna wśród miłośników przygód
i podróżników. 

Estonia – obfita uczta 

W Estonii tradycją jest zjedzenie siedmiu, dziewięciu lub dwunastu posiłków w Sylwestra, aby zapewnić sobie dostatek przez cały rok. Liczby te są uważane za szczęśliwe, a każdy zjedzony posiłek symbolizuje dodatkową siłę na nadchodzący czas. 

Włochy – czerwona bielizna i spadające przedmioty

We Włoszech noszenie czerwonej bielizny w Sylwestra ma przynieść miłość i szczęście
w Nowym Roku. Co więcej, w niektórych regionach Włosi wyrzucają stare przedmioty przez okno, co symbolizuje pozbycie się pecha i rozpoczęcie kolejnego etapu.

Niemcy – wróżenie z ołowiu

W Niemczech popularną noworoczną tradycją jest Bleigießen – wróżenie z roztopionego ołowiu. Wlewa się go do zimnej wody, a powstałe kształty są interpretowane jako wróżby na nadchodzący rok. 

Czechy – wróżenie z pokrojonych jabłek 

Czesi wróżą sobie przyszłość, krojąc jabłka na pół. Gdy nasiona tworzą kształt gwiazdy, oznacza to szczęście i zdrowie, ale jeśli pojawi się krzyżyk – to ostrzeżenie przed trudnościami.    

Każdy kraj ma swoje unikalne zwyczaje – pokazują one, jak różnie ludzie na całym świecie witają Nowy Rok. Jednak łączy je radość i nadzieja, które towarzyszą nowemu rozdziałowi w życiu.