Moda vs. Zdrowy rozsądek
Ostatnie zdjęcia z typowo turystycznych destynacji czy to w górach czy nad morzem pokazywały tłumy turystów. Pogoda zachęca do wyjazdów, a długi czas wolny sprzyja odwiedzeniu odległych zakątków Polski. Niestety nie wszyscy dbają w równym stopniu o ochronę. Pomimo tego, że maseczki nie są obowiązkowe w otwartych przestrzeniach, to jednak gdy są one pełne innych ludzi – warto pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Zachęcamy do noszenia maseczek zawsze, gdy spotykamy się z większą liczbą osób.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Nawet jeśli spędzamy wakacje w Polsce warto sięgnąć po ubezpieczenie turystyczne. Co nam daje? Zapewni pomoc i odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu, czy kradzieży sprzętu lub bagażu. Warto pomyśleć też o OC w życiu prywatnym. Wyobraźcie sobie, że ktoś z Was lub Wasza pociecha nieopatrznie wjeżdża rowerem w auto innych turystów… lub w ich samych. Ups… OC ochroni Waszą kieszeń przed ewentualnymi kosztami. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia też całodobowy assistance, czyli pomoc medyczną, organizację transportu do i z szpitala czy organizację wizyty u lekarza. Niby w kraju sami o to potrafimy zadbać, ale uwierzcie nam: gdy malec gorączkuje, a Wy jesteście w domku w środku puszczy w nieznanej okolicy, łatwiej sięgnąć po telefon niż na własną rękę szukać pomocy.
Czy polisa zadziała w razie koronawirusa?
Pewnie zastanawiacie się czy polisa zadziała np. w sytuacji zakażenia koronawirusem? Spieszymy z informacją. Jeśli kupujecie polisę do kraju, w którym jest ogłoszony stan wyjątkowy, sytuacja zakażenia lub jego skutków najczęściej niestety jest wyjęta spod odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jednak zakażenie to nie jedyne ryzyko. Może rozboleć Was ząb, lub możecie złapać inną infekcję np. pokarmową. Przyda Wam się wówczas pomoc lekarza. Jeśli zatem wybieracie się zagranicę, ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe na liście przygotowań wakacyjnych.
EKUZ czy polisa?
W chwili, gdy piszemy ten tekst większość granic europejskich jest otwarta dla Polaków, więc miłośnicy podróży już pewnie szukają dogodnych połączeń. Polisa to czasem spory wydatek, szczególnie jeśli kupujecie ją dla powiedzmy 4-osobowej rodziny. Kuszące zatem wydaje się sięgnąć po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ wydawaną za darmo, online iupoważniającą do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej na ternie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Warto mieć takie zabezpieczenie na wypadek nnagłej konieczności skorzystaia z pomocy medycznej, jednak bądźcie świadomi, że EKUZ nie uprawnia do korzystania ze służby zdrowia w takim samym zakresie jak w Polsce.
U nas opieka medyczna jest powszechna i bezpłatna. Gdyby było tak w każdym kraju UE, posiadanie jedynie tej karty miałoby sens. Niestety w wielu europejskich krajach podstawowa opieka zdrowotna ogranicza się np. jedynie do konsultacji z internistą, wyklucza opiekę stomatologiczną czy ratownictwo medyczne. W niektórych krajach pobyty w szpitalu są również częściowo płatne przez obywateli, więc i my w takiej sytuacji będziemy musieli zapłacić. Zatem warto uzupełnić ochronę o ubezpieczenie turystyczne, szczególnie gdy…
Ups… nici z wakacji?
No właśnie! Żyjemy w bardzo niepewnych czasach. Wiele linii lotniczych i biur podróży na nowo formułuje swoje działanie i uzależnia wyjazdy od bieżącej sytuacji. A to oznacza, że w każdej chwili mogą one zostać odwołane lub przesunięte na niekoniecznie dobry dla nas termin. Trudno się dziwić. To samo dotyczy nas, jeśli któryś z naszych domowników poczuje się (tfu-tfu) gorzej, też możemy z dnia na dzień odwołać podróż.. Co wtedy? Oczywiście wszystko zależy od warunków naszej transakcji, ale jeśli mamy dobrą polisę turystyczną z kosztami rezygnacji z podróży, możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów.