Wróć do artykułów

Jak otoczenie wpływa na jakość odpoczynku

Jak otoczenie wpływa na jakość odpoczynku
Odpoczynek, zdrowa i zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna to trzy filary zdrowego stylu życia. Tymczasem w pędzie codzienności, zajęci tysiącem spraw, bywa, że zapominamy (lub często nie zdajemy sobie nawet sprawy), jak otoczenie, w którym przebywamy, wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. W domu odpoczywamy po pracy, ładujemy akumulatory i spędzamy czas z bliskimi. Wobec tego jego wnętrze powinno stwarzać warunki do relaksu, a także ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Jak stworzyć takie miejsce?

Dom, który sprzyja relaksowi. Czyli jaki?

Idealny dom powinien dawać wytchnienie, koić zmysły, umożliwiać spokojny sen. Powinien być też wygodny i funkcjonalny, by sprzyjał skupianiu się i organizacji codziennych obowiązków domowych. Ważne, aby dom był urządzony zgodnie z twoim stylem i potrzebami. Aranżacja wnętrza to wbrew pozorom proste zadanie, które daje dużo radości i ogrom satysfakcji na koniec. By ułatwić sobie to zadanie, warto znać ogólne zasady urządzania wnętrz, które pomogą właściwie dobrać meble, oświetlenie, dekoracje czy kolory ścian. Oto kilka podpowiedzi:

Przestrzeń – która jest przepisem na relaks. Gabaryty i liczba mebli powinny zostać dobrane proporcjonalnie do wielkości pomieszczenia tak, by stworzyć wrażenie przestronnego wnętrza.

Oświetlenie – im więcej naturalnego światła wpada do domu, tym lepiej. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z firan na rzecz zasłon lub rolet (wewnętrznych lub zewnętrznych) po to, by nie blokować dopływu promieni słonecznych oraz świeżego powietrza. Wybierając sztuczne oświetlenie, postaw na żarówki o tzw. ciepłej lub neutralnej barwie światła – nie będą drażniące dla oczu i stworzą efekt zmiękczenia przestrzeni. Pamiętaj, że jedna lampa sufitowa w pomieszczeniu to za mało – uzupełnij ją dodatkowymi źródłami światła: lampami stołowymi lub podłogowymi, kinkietami, a w sypialni lub łazience – lampionami oraz świecami.

Kolory ścian – chcąc stworzyć miejsce sprzyjające wyciszeniu i odpoczynkowi, należy starannie dobierać kolory ścian. Odpowiednio dobrana barwa wnętrza może sprzyjać nie tylko uspokojeniu myśli, ale też realnemu odprężeniu ciała m.in. przez obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Osiągniesz to, unikając intensywnych kolorów wywołujących rozchwiane emocje i oddziałujących na zmysły dość agresywnie. Nie oznacza to, że z takich barw należy zrezygnować w ogóle – odrobina kontrastu nie zaszkodzi, ale pod warunkiem, że przewaga zdecydowanie zostanie po stronie stonowanych barw. Jeśli chcesz stworzyć wnętrze pełne ciepła i harmonii, kolory muszą ze sobą współgrać w tej samej gamie kolorystycznej.

Tekstylia – stawiaj na miłe w dotyku tekstylia, które każde wnętrze zamienią w oazę relaksu. Wszystko to, co jest miękkie, puszyste, aksamitne, ciepłe – jest jak najbardziej na tak! Ozdób sofę miękkimi poduszkami i mięsistym kocem, a na podłodze połóż dywan. Zadbaj o miękką pościel w sypialni, a w łazience powieś puszyste ręczniki oraz miękki szlafrok. Otaczaj się naturalnymi tkaninami, nie sztucznymi (chyba że jesteś alergikiem i pewne elementy wystroju nie służą twojemu zdrowiu).

Rośliny – bez wątpienia ożywiają wnętrze i wnoszą do niego świeżość, a kontakt z nimi korzystnie wpływa na psychikę. Jeśli wydaje ci się, że nie masz ręki do kwiatów, wybierz odmiany, które są łatwe w uprawie – osoby pracujące w sklepach ogrodniczych na pewno dobrze ci doradzą, które gatunki wybrać. Warto też kupić rośliny, które poprawiają jakość powietrza np. fikus benjamin, skrzydłokwiaty lub draceny. Rośliny nie tylko upiększą wnętrze, ale przez swoje zapachy także wprowadzą nas w błogi nastrój.

Dekoracje – by ściany nie wyglądały zbyt smutno, warto nieco je ozdobić. Mogą to być obrazy, ręcznie wykonane makramy, lustra lub też osobiste pamiątki z podróży, lub zdjęcia. Kącik dla pupila – nie zapomnij również o swoim czworonożnym przyjacielu. Jemu też należy się swoje własne przytulne miejsce.

Kącik dla pupila – nie zapomnij również o swoim czworonożnym przyjacielu. Jemu też należy się swoje własne przytulne miejsce.

Minimalizm jako sposób na lepszy odpoczynek

Minimalizm w domu jest gwarancją praktycznej i estetycznej przestrzeni do życia, która sprzyja relaksowi. Charakteryzuje się otwartym układem i funkcjonalnością – redukuje zaś wszystko to, co zbędne. Wszystkie elementy minimalistycznego designu, współgrając ze sobą, tworzą spokojną i harmonijną przestrzeń sprzyjającą regeneracji i odpoczynkowi. Jak stworzyć minimalistyczną przestrzeń? To proste!

Zrób porządek w szafach, szafkach i schowkach – pozbądź się wszystkiego, czego już nie używasz. Dotyczy to nieaktualnych dokumentów, gadżetów, ale też ubrań – jeśli masz komu, oddaj je albo przekaż na cele charytatywne lub po prostu sprzedaj w Internecie.

Usuń niepotrzebne meble i dekoracje – czyli wszystko to, co nie spełnia żadnej ważnej funkcji, a jedynie zabiera miejsce. Zostaw tylko to, co użyteczne, piękne i szczególnie dla ciebie wartościowe. Pozostawienie wolnej przestrzeni między meblami i innymi elementami wnętrza pomoże zachować lekkość i przestrzeń w pomieszczeniu.

Postaw na naturę i jasne kolory – naturalne materiały, drewno, stonowaną i neutralną kolorystykę, gdzie dominuje biel, beże i szarości oraz pastelowe odcienie, które tworzą spokojną atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu.

Dobierz funkcjonalne meble – proste, bez zbędnych zdobień, które ułatwią codzienne funkcjonowanie i zadbają o komfort wszystkich mieszkańców.

Psychologia kolorów – jakie barwy sprzyjają relaksowi?

Dobór odpowiednich kolorów do wnętrza może mieć ogromny wpływ na jakość odpoczynku, samopoczucie oraz możliwości regeneracji. Niektóre kolory mogą sprzyjać odprężeniu, inne wręcz przeciwnie – pobudzać i utrudniać zasypianie. Warto więc wiedzieć, jak kolory działają na nas:

Zielony – kojarzy się z naturą, relaksuje, wprowadza harmonię. To kolor wzrostu i odnowy, wiąże się ze zdrowiem, świeżością i spokojem. Doskonały dla osób szukających relaksu.

Niebieski – uspokaja, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, obniża ciśnienie krwi i tętno, sprzyja głębokiemu snowi. Jest więc idealnym kolorem do sypialni.

Biały – jest symbolem niewinności i czystości. Oznacza owartość i uczciwość, a także pokój, uzdrowienie i spokój. Wiąże się z doskonałością. Idealny do wnętrz minimalistycznych.

Fioletowy – zwłaszcza w jasnych odcieniach – dodaje elegancji oraz działa relaksująco.

Szary – jest kolorem neutralnym, stanowi doskonałe tło dla innych kolorów. Niezwykle elegancki, sprzyja wyciszeniu.

Beżowy – to kolor idealny dla osób ceniących klasykę. Wprowadza do domu ciepło, spokój, przytulność.

Aby urządzić dom, który będzie ostoją spokoju i relaksu, warto znać moc kolorów, by nimi mądrze operować. Psychologia koloru to cenne narzędzie, które możesz wykorzystać do stworzenia harmonijnej przestrzeni, mającej niezwykle istotny wpływ na twoje samopoczucie. Pamiętaj, że wysokiej jakości odpoczynek poprawia nastrój, regeneruje ciało, poprawia koncentrację, zwiększa kreatywność, obniża ryzyko wypalenia zawodowego, poprawia komunikację w relacjach, pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości oraz obniża poziom lęku i stresu.