Jednak czasem rodzi się w nas pragnienie zmiany zawodu. Do głosu dochodzą marzenia z młodości albo paląca potrzeba zajęcia, które da nam nowe poczucie sensu i znaczenia w życiu. O ile zmiana zatrudnienia w ramach tej samej profesji lub branży często nie sprawia trudności, to już rozpoczęcie kariery na zupełnie innym stanowisku i w nowej dziedzinie może być dużo większym wyzwaniem.
Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą pracy, najlepiej zacznij od kilku zasadniczych kroków:
1. Reaktywuj sieć kontaktów. Co prawda kapitał społeczny należy gromadzić przez cały czas, ale najczęściej zdajemy sobie z tego sprawę dopiero gdy zaczyna być potrzebny. Dlatego zanim zwrócisz się do znajomych o przysługę, zacznij od odświeżenia starych znajomości, a podczas spotkań staraj się najpierw dowiedzieć, co u nich słychać.
2. Zastanów się, czym chcesz się zajmować. Skoro już zacząłeś odświeżać stare kontakty i nawiązywać nowe, pora się zastanowić, co tak naprawdę chcesz robić. To trudniejsze niż się wydaje. Być może jesteś pewien, że nie chcesz dłużej pracować tak jak do tej pory, ale czy potrafisz sprecyzować, co chciałbyś robić? Niezdecydowanie może cię kosztować sporo czasu i pieniędzy.
3. Realnie ocen swój potencjał, wiedzę i umiejętności. Gdy zdecydujesz, na jakiej pracy ci zależy zastanów się, jakiego potencjału, wiedzy i umiejętności potrzeba, by odnieść sukces w nowej roli. A potem porównaj swoje obecne zasoby z tym, czego ci potrzeba. Bądź szczery. To wiedza, którą możesz zachować dla siebie. Tak czy inaczej, prawdopodobnie okaże się, że niektóre obszary trzeba rozwinąć i udoskonalić.
4. Opracuj plan realizacji celu. Przygotuj plan, jak przybliżyć swój potencjał, wiedzę i umiejętności do poziomu wymaganego na nowej ścieżce kariery. Być może będziesz musiał się dokształcić, ukończyć specjalistyczny kurs albo znaleźć mentora, aby móc się przekwalifikować. I raczej nie stanie się to z dnia na dzień, więc warto uzbroić się w cierpliwość. W zależności od sytuacji, dojście do celu może zając wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat. Niech cię to nie zniechęci.
5. Szukaj ofert pracy w wymarzonym zawodzie i chwytaj okazję. Nie wahaj się odpowiedzieć na ofertę pracy w wymarzonym zawodzie, nawet jeśli wciąż się dokształcasz. Każda rozmowa o pracę da ci wskazówki, jakich umiejętności poszukują pracodawcy i podpowie, czego ci jeszcze brakuje. Poza tym firmy czasem oferują szkolenie zawodowe i przyjmują kandydatów bez pełnego doświadczenia.
Zmiana ścieżki kariery często otwiera przed nami świeże perspektywy i daje nowe możliwości. To okazja, by wiele się o sobie nauczyć. Ważne jednak, by podejść do swoich pragnień i oczekiwań z duża dozą realizmu, a także uczciwie ocenić własne możliwości. Bez tego trudno liczyć na sukces w nowej, wymarzonej pracy.