Niepewność rodzi zmartwienie, a zmartwienie rodzi stres, który może się negatywnie odbić na zdrowiu. Jeżeli Ciebie też przytłacza rzeczywistość, polecamy na początek kilka sprawdzonych sposobów na gorsze samopoczucie.
Przygotuj plan dnia. Tygodnie i miesiące mijające bez ustalonego planu dnia czy grafiku często zaburzają w nas poczucie celu i sensu. Niezależnie od tego, czy w domu pracujesz zawodowo, czy pomagasz dzieciom w nauce, zadbaj o to, żeby Wasz dzień miał pewne ramy. W ten sposób dasz swojej rodzinie namiastkę zwykłego trybu życia. Wasz dzienny czy tygodniowy grafik nie powinien być rygorystyczny – chodzi tylko o to, żeby czas nie przepływał Wam przez palce, a odhaczanie kolejnych zadań z listy pomoże wzmocnić Wasze poczucie sprawczości i kontroli.
Zacznij ćwiczyć. Nie wychodząc z domu narażasz się na brak aktywności, który prędzej czy później pogorszy Twoje samopoczucie i wydolność fizyczną. Tymczasem możesz skorzystać z wielu różnych domowych treningów, które świetnie obniżają poziom hormonu stresu, redukują napięcie nerwowe i pomagają nabrać ochoty do życia. Jeśli potrzebujesz się wyciszyć i skoncentrować, spróbuj ćwiczeń oddechowych. Na początek najlepsze będą takie aplikacje jak MoodMission, SuperBetter albo HeadSpace. Przed snem zrelaksuj się przy dobrej książce, ale bez technologii.
Pamiętaj, że nikt nie jest samotna wyspą. Przygotuj listę osób, które potrafią Cię pocieszyć, gdy masz chandrę i kontaktuj się z nimi przez telefon, smsy, FaceTime czy Zoom. Rozmowa z ludźmi, którzy przeżywają to samo co my, nawet zorganizowana wirtualnie, tworzy poczucie wspólnoty, zabija nudę i osłabia wrażenie izolacji.
Wejdź do gry. Puzzle, pasjans i sudoku to dobry pomysł na rozrywkę we własnym towarzystwie. Z przyjaciółmi możesz za to zagrać w gry online. Nawet tak małe sukcesy, jak wygrana w Scrabble może wpłynąć pozytywnie na Twój nastrój.
Bądź dobrze poinformowany, ale nie daj się przytłoczyć. Słuchanie newsów i przeglądanie mediów społecznościowych jest dobre, ale nie więcej niż raz czy dwa razy dziennie. Po wiedzę sięgaj do pewnego źródła, jakim są państwowe ośrodki epidemiologiczne, WHO i miejscowy SANEPID.
Zadbaj o regularne przerwy. Na stres dobra jest ulubiona piosenka, występ ciekawego artysty, krótki spacer w porze lunchu. Rób sobie częste przerwy z wyjściem na zewnątrz w trakcie dnia.
Poproś o pomoc. Być może twój pracodawca zorganizował specjalny program pomocy dla pracowników – dowiedz się, jak z niego skorzystać przez telefon lub Internet. Zapytaj swojego lekarza rodzinnego, czy oferuje porady przez telefon, bez konieczności wychodzenia z domu.
Zapisz, żeby nie zapomnieć. Zrób listę dobrych rzeczy, które cię ostatnio spotkały. To proste ćwiczenie skutecznie obniża stres. Wypisz od trzech do pięciu rzeczy, z powodu których odczuwasz wdzięczność: domownicy załadowali naczynia do zmywarki, Twój telefon poprawił komuś humor. Pomoże Ci to spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy.
Pomagaj innym – wirtualnie. Nie od dzisiaj wiadomo, że pomagając innym pomagamy sobie. W czasie pandemii nie będziesz przygotowywać posiłków w schronisku dla bezdomnych, ale możesz się przydać bliźnim w inny sposób. Zgłoś się do pomocy przy odbieraniu telefonów albo prowadzeniu strony internetowej lub biuletynu informacyjnego lokalnej organizacji pozarządowej; wyślij kartki pocztowe do starszych i samotnych osób; zorganizuj internetowe czytanie bajek dla dzieci z sąsiedztwa. Pamiętajmy też, że pomimo pandemii wiele stacji krwiodawstwa wciąż działa i pilnie poszukuje dawców.