Wróć do artykułów

Wiosna na luzie… w biegu, na rowerze i spacerze w plenerze

Wiosna na luzie… w biegu, na rowerze i spacerze w plenerze
Wiosna to idealny moment, aby powrócić do aktywności fizycznej lub ją zacząć. Przyroda budzi się do życia, robi się coraz cieplej i słońce nas ogrzewa, więc spędzamy więcej czasu na zewnątrz. Przebywanie na świeżym powietrzu poprawia nasz nastrój. Co więcej, dzięki aktywności fizycznej wzrasta poczucie własnej wartości oraz produkcja hormonów szczęścia – endorfin, a także spada poziom stresu. Zatem uprawianie sportu na świeżym powietrzu wydaje się idealnym przepisem na dobry nastrój. Z przyjemnością dzielimy się sposobami, które zdradzili nam nasi koledzy i nasze koleżanki na przygotowanie się do wiosennego sezonu sportowego.

Rowerowy zawrót głowy

Tomasz Nyc, specjalista ds. BHP w Unum, podpowiada, jak najlepiej przygotować rower do sezonu. Gdy rower nie był używany przez całą zimę, poprawisz jego stan samodzielnie w pół godziny.
Rower należy wytrzeć z kurzu, napompować opony, rozruszać
i nasmarować napęd, a także wyregulować przerzutki i hamulce. Więcej pracy Cię czeka, gdy aktywnie jeździsz na rowerze przez cały rok, także zimą. Nieczystości z dróg, błoto czy sól mogły przedostać się do części, które należy serwisować, np. do suportu, łożysk lub amortyzatorów. Poniżej znajduje się poradnik, jak krok po kroku przystosować swój rower do nowego sezonu.

  1. Umyj swój rower. Wykorzystaj szczotkę i wiadro z ciepłą wodą. Możesz też sięgnąć po profesjonalne środki do mycia. Pamiętaj o częściach, takich jak: rama, łańcuch, kasety, przerzutki, obręcze, hamulce. Potem je nasmaruj.
  2. Sprawdź stan techniczny opon i poziom zużycia bieżnika. Usuń ewentualnie wbite przedmioty z opon i sprawdź, czy ogumienie trzyma ciśnienie. Zwróć uwagę na koła: jaki jest stan szprych, czy konieczne jest centrowanie koła (gdy nie może swobodnie się kręcić lub bije podczas kręcenia się) lub regulowanie hamulców (gdy obręcz ociera o nie), czy piasty się płynnie obracają.
  3. Sprawdź stan linek i pancerzy, które łączą przerzutki
    i hamulce. Zwróć uwagę, czy nie są rozciągnięte lub naderwane.
  4. Sprawdź każdy bieg i hamulce.
  5. Sprawdź łańcuch. Wyczyść i zakonserwuj go lub w razie konieczności wymień go na nowy.
  6. Sprawdź pedały – dokręć ewentualnie wszystkie śruby.
  7. Zwróć uwagę na kierownicę: wyczyść ją, nasmaruj stery.
  8. Warto zadbać o serwis amortyzatorów.
  9. Na koniec sprawdź oświetlenie i dzwonek.

Jeśli nie masz wprawy przy takich pracach, zgłoś się do serwisu rowerowego.

Jak zacząć uprawiać aktywność fizyczną na wiosnę?

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak rozruszać ciało po zimie:

  • Zacznij dzień od rozgrzewki – pozytywnie nastawisz swoje ciało
    i głowę na inne zadania w ciągu dnia. Zrób kilkanaście ćwiczeń rozgrzewających, wymachów, skłonów czy skrętów ciała.
    Na początek wystarczy kwadrans rozgrzewki. Z czasem zwiększ długość treningu i przenieś się na zewnątrz: maszeruj, rozciągaj się na ławce w parku itd.
  • Ćwicz tak, aby czuć przyjemność. Aktywność fizyczna nie może być dla ciebie udręką i przykrą koniecznością. Trenując, słuchaj ulubionej muzyki lub audiobooków. Możesz umówić się
    ze znajomymi na wspólne treningi.
  • Pamiętaj o lekkostrawnej diecie. Ogranicz spożywanie tłustych dań i słodkich przekąsek. Sięgaj po świeże, sezonowe owoce
    i warzywa, które dostarczą witamin i energii. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków (najlepiej 5 razy dziennie).
    Pij dużo wody, aby nawodnić organizm.
  • Po trudnym dniu w pracy nikt z nas nie myśli o ciężkim treningu na siłowni. A przecież można pójść na zajęcia, które nie są aż tak wymagające, np. na jogę. Nie zniechęcaj się i szukaj alternatyw.

Aktywności na świeżym powietrzu

Wiosną możesz nie tylko wrócić do jazdy na rowerze, ale też rozpocząć inne aktywności fizyczne. Aneta Krasuska, Koordynator Zespołu HR Business Partneringu i Rekrutacji, i Agnieszka Domin, Starszy Specjalista ds. Administracji Personalnej i Płac, z zespołu HR na początek polecają wiosenne spacery. Podkreślają ich główną zaletę: nie dość, że nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu
i przygotowania, to poprawisz swoje tętno i dotlenisz organizm. Spacerowanie pozwala rozluźnić mięśnie i stawy. Z czasem możesz zacząć uprawiać nordic walking, czyli szybszy marsz ze specjalnymi kijkami, dzięki którym nie obciążasz stawów. Co ważne, przy spacerowaniu angażujesz 70% mięśni, a przy nordic walkingu –
aż 90%!

Jeśli wraz z wiosną chcesz spróbować czegoś nowego, to załóż wygodny strój, odpowiednie obuwie i… wybiegnij z domu! Wykonaj ten pierwszy krok i zacznij uprawiać jogging. Pamiętaj o zakupie odpowiedniej odzieży – wiosną temperatura jest zmienna.
A jeśli całą zimę ćwiczyłaś w domu, to przenieś się na świeże powietrze. Wystarczy Ci tylko mata na początku!

Możesz także zainwestować w sprzęty i akcesoria sportowe, np. rolki. Jazda na rolkach uczy kontrolowania swojego ciała, zwiększa koordynację wzrokowo-ruchową, a na dodatek nie obciąża kolan
i bioder.

Gdzie się udać na wiosenny wypad za Warszawę?

Korzystając ze słonecznej, wiosennej pogody, możesz nie tylko uprawiać sport na świeżym powietrzu, ale też wybrać się na krótką wycieczkę za miasto.

W Opinogórze, koło 100 km od Warszawy, w okolicach Ciechanowa, znajduje się Muzeum Romantyzmu, które zostało otwarte
w 1961 r., w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim. Muzeum składa się z kilku obiektów na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim, takich jak:

  • neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., w którym znajduje się stała ekspozycja o Zygmuncie Krasińskim,
  • neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, w którym organizowane są ekspozycje czasowe,
  • dwór, w którym można oglądać wystawę „Malarstwo i rzeźba
    w epoce romantyzmu”,
  • powozownia z ekspozycjami Pojazdy Konne oraz Europejskie Tradycje Polowań Konnych,
  • oranżeria z salą konferencyjno–koncertową i ekspozycją multimedialną,
  • zabudowania folwarczne mieszczące zaplecze edukacyjne, stajnię i ptaszarnię.

Najciekawsze eksponaty w Muzeum Romantyzmu to:

  • teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę,
  • portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę (Elżbietę) z Branickich Krasińską,
  • drzewo genealogiczne rodu Krasińskich – miedzioryt odbity
    na jedwabiu z 1722 r.,
  • siedem portretów Krasińskich,
  • marmurowe popiersie gen. Wincentego Krasińskiego – dzieło
    F. Bosio z 1808 r.,
  • dwie empirowe biblioteczki z księgozbiorem francuskim z XVII
    i XVIII wieku złożonym z dzieł literackich, historycznych
    i filozoficznych.

Co więcej, poza parkiem możesz zwiedzić Kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci.
W Kościele znajduje się nagrobek Marii z Radziwiłłów Krasińskiej, matki poety, przedstawiający kobietę błogosławiącą syna, oraz płaskorzeźby synów poety. Koniecznie spójrzcie na mapę muzeum: WIRTUALNY SPACER PO MUZEUM – MUZEUM ROMANTYZMU W OPINOGÓRZE

Jadąc do Opinogóry, wybierz trasę przez Pułtusk, który nie przypadkowo jest nazywany „Wenecją Mazowsza”. Rzeka Narew przepływa przez miasteczko, tworząc liczne kanały, co przypomina Wenecję. Co więcej, możesz zarezerwować rejs gondolą, także
z opcją romantycznej kolacji! Od rzeki rozciąga się Puszcza Biała,
a w bezpośrednim sąsiedztwie są dwa rezerwaty. Miasteczko słynie nie tylko z malowniczych widoków, a także z licznych zabytków oraz bogatej historii. Pułtusk był trzecim, po Warszawie i Płocku, miastem z murowanymi fortyfikacjami. Dziś możesz zobaczyć fragmenty murów obronnych i układ pierwszej bramy wjazdowej do miasta. Jednak Pułtusk w głównej mierze słynie z najdłuższego w Europie, brukowanego kocimi łbami rynku (400 metrów długości i 50 metrów szerokości). Ma charakterystyczny, wydłużony kształt, jaki uzyskał jeszcze w średniowieczu. Rynek znajduje się w starej części miasta, między Bazyliką a Kaplicą św. Marii Magdaleny.
W centralnej części rynku znajduje się ratusz z wieżą zegarową
i jest otoczony zabytkowymi kamienicami, a w jednej z nich nocował sam Napoleon Bonaparte!

Ciekawostki:

Pułtusk na Łuku Triumfalnym w Paryżu. W 1806 roku
do Pułtuska przybył Napoleon Bonaparte, którego wojska stoczyły bitwę z armią carską na skraju miasta, zakończoną wycofaniem się wojsk rosyjskich. Bitwa ta okazała się na tyle ważna w historii Francji, że nazwę miasta Pułtusk umieszczono na filarze Łuku Triumfalnego w Paryżu.

Deszcz Meteorytów. W roku 1868 mieszkańcy Pułtuska
i najbliższych okolic byli świadkami kamiennego deszczu – upadku meteorytu. Zdaniem specjalistów na powierzchnię ok. 130 km2 spadło niespełna 9 ton odłamków. Fragmenty te można obejrzeć
w miejscowym muzeum Regionalnym, natomiast największe z nich umieszczone zostały w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie
i w londyńskim British Muzeum.

Sienkiewicz w Pułtusku. Siedem lat po deszczu meteorytów
w Pułtusku wybuchł wielki pożar, który zniszczył większość zabudowań. Henryk Sienkiewicz, który przybył na miejsce tragedii, opisał pożar w prasie warszawskiej. To wydarzenie posłużyło pisarzowi do opisu pożaru Rzymu w powieści Quo vadis.

Źródła:
Atrakcje Pułtuska – najdłuższy rynek w Europie, Bonaparte, Zamek i Zapiekanki – zwiedzamy Wenecję Mazowsza | Pomówmy o Podróżach (suerteprzewodnicy.pl)
MUZEUM ROMANTYZMU W OPINOGÓRZE