Na co zwracać uwagę wybierając zabawki?
- Unikaj plastikowych zabawek o intensywnym zapachu lub lepkich. Najprawdopodobniej użyto w nich fitalanów, czyli substancji, które zakłócają rozwój dziecka oraz prawidłowe funkcjonowanie jego układu hormonalnego. Fitalany najczęściej można znaleźć w lalkach, pluszowych zabawkach, elastycznych elementach plastikowych i w zabawkach elektronicznych.
- Unikaj tanich zabawek, szczególnie pochodzących z krajów, które nie podlegają wymogom bezpieczeństwa UE.
- Zgodnie ze standardami UE, wszystkie zabawki muszą posiadać certyfikat CE oraz specjalne oznaczenie zabawek, które nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 3. roku życia. Oznaczenie dotyczy najczęściej zabawek zbudowanych z niewielkich elementów, które możliwe są do połknięcia przez małe dzieci.
- Jeśli na metce będą widniały certyfikaty takie jak Safe Toys, tuv, Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, GOTS, PEFC, FSC – możesz być pewien, że zabawka została wyprodukowana zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i możesz śmiało podarować ją swojemu maluszkowi.
- Wybieraj zabawki przyjazne środowisku, czyli wykonane z naturalnych tworzyw, takich jak drewno, silikon zatwierdzony do kontaktu z żywnością, organiczny bambus, kauczuk czy papier. Takie substancje są zdrowsze dla dziecka oraz dla środowiska, ponieważ ulegają biodegradacji.
- Upewnij się, że farby używane do malowania zabawek posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nie każda drewniana zabawka może być bezpieczna. Szkodliwe mogą być farby i/lub lakiery użyte do jej pomalowania, wykończenia lub opakowania.
- Jeśli masz taką możliwość, wymieniaj się zabawkami z innymi rodzicami. W używanych zabawkach stężenie toksycznych substancji jest bliskie zeru.
- Twórz zabawki sam/sama, z rzeczy dostępnych w domu. Będą unikalne i na pewno wywołają zachwyt twojego dziecka.
Jakie prezenty wybrać?
Oto kilka naszych podpowiedzi:
Propozycje eko prezentów dla najmłodszych:
- Eko Klocki – np. kolorowe klocki wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego, a dodatkowo zapakowane w kartonowe pudełko bez zbędnych plastikowych dodatków.
- Przytulanki – Usypianki uszyte z delikatnej organicznej bawełny.
- Drewniane zabawki – np. drewniana piramida do ułożenia czy też drewniany stojak edukacyjny. Drewniane zabawki są nie tylko przyjazne zdrowiu dziecka oraz środowisku, ale są też wyjątkowo estetyczne i trwałe – mogą służyć kilku pokoleniom.
- Lusterka, grzechotki, gryzaczki, miękkie książeczki – najlepiej wykonane z ekologicznych, przyjaznych skórze materiałów.
Propozycje eko prezentów dla starszaków:
- Gry planszowe – najlepiej takie, które ograniczają liczbę elementów wykonanych
z plastiku na rzecz naturalnych elementów. - Pudełka na skarby, niezbędniki małych elegantek – wykonane z recyklingu, Produkty takie mogą mieć ciekawe wzornictwo, kolory, są modne i bardzo przyjazne środowisku
- Zestawy kreatywne do przeprowadzania doświadczeń związanych np. z ekologią.
- Zestawy do rysowania / malowania / szkicowania, uzupełnione o ekologiczny papier.
- Nauka segregacji i podstaw recyklingu. I to nie tylko z książkami! Są zabawki, które pomogą dzieciom połączyć naukę z zabawą, poruszając tematykę segregacji odpadów i ich przetwarzania.
- Teatrzyk wykonany z drewna i ekologicznej bawełny oraz bawełniane pacynki, rozwijające wyobraźnię dziecka.
- Drewniane zabawki dla starszych dzieci – np. samochody, domki dla lalek.
- Prezenty spersonalizowane – np. bluzka sportowa wykonana z ekologicznych materiałów z imieniem twojego dziecka czy nazwą jego drużyny sportowej.
- Rowerek biegowy lub rowerek 3-kołowy, które promują podejmowanie zdrowych aktywności.
Propozycje eko prezentów dla nastolatków:
- Bilet wstępu do parku rozrywki typu Santago czy Energylandia. Bilet powinien mieć długi termin ważności, by dziecko mogło dopasować termin wizyty w dogodnym dla siebie momencie.
- Ekologiczne kosmetyki przeznaczone dla młodzieży – w tym np. naturalne kosmetyki do kąpieli oraz kremy i balsamy po kąpieli.
- Książki – np. najnowsza powieść ulubionego autora lub w przypadku wielbicieli klasyków, wyjątkowo oprawiony egzemplarz książki.
- Wykupiony dostęp do wypożyczalni ebooków.
- Dla wielbicieli sportu – karnet na zajęcia sportowe rozwijające umiejętności
w konkretnej dziedzinie. - Personalizowana biżuteria np. łańcuszek z imieniem czy grawerowana zawieszka wykonane z naturalnych surowców.
- Kolorowy bidon lub butelka wielorazowego użycia, które zastąpią kupowanie napojów w plastikowych butelkach lub soczków w kartonowym opakowaniu (który oprócz papieru składa się również z folii aluminiowej, folii plastikowej, plastikowych pasków sklejających opakowanie oraz z wielu chemikaliów, które wchodzą w skład farb).
- Bawełniana torba z nadrukiem – niezwykle modna w ostatnim czasie oraz z możliwością personalizacji.
Już od najmłodszych lat warto zwracać uwagę dziecka na to, co dostaje i czym się bawi. Ideą prezentów w stylu eko jest to, by nauczyć dziecko dbania o planetę oraz troski o swoje zdrowie minimalizując na tyle, na ile się da kontakt ze szkodliwymi substancjami. Wybór ekologicznego prezentu jest w tym przypadku idealnym kierunkiem, a możliwości wyboru, niezależnie od wieku dziecka, jest wiele.