Wróć do artykułów

Higina cyfrowa

Higina cyfrowa
Dorośli ze smartfonów korzystają średnio ponad 5 godzin dziennie. Dzieci nawet od 3 do 5 godzin dziennie. W ostatnim roku na świecie przybyło 98 milionów internautów oraz 138 milionów użytkowników serwisów społecznościowych, a z dostępu do Internetu korzysta obecnie 5,16 miliarda ludzi.

Higiena cyfrowa

Dorośli ze smartfonów korzystają średnio ponad 5 godzin dziennie. Dzieci nawet od 3 do 5 godzin dziennie. W ostatnim roku na świecie przybyło 98 milionów internautów oraz 138 milionów użytkowników serwisów społecznościowych, a z dostępu do Internetu korzysta obecnie 5,16 miliarda ludzi.

Dzieje się to za sprawą nowoczesnych technologii i urządzeń, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie oraz sprawiają, że jesteśmy na bieżąco z informacjami o tym, co dzieje się zarówno na świecie, jak i … u naszych znajomych. Niestety, nadmierne wpatrywanie się w ekran może stanowić ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego – w tym do ograniczenia aktywności fizycznej, dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, zaburzeń snu, zmęczenia, spadku koncentracji, problemów ze wzrokiem i słuchem, wypadków i urazów. Jak tego uniknąć? Jak postępować, by chronić swoje zdrowie?

Poznaj podstawowe zasady higieny cyfrowej.

Czym jest higiena cyfrowa?

Higieną cyfrową są określone czynności i zachowania, które zapewnią nam bezpieczne korzystanie z urządzeń elektronicznych oraz z nowoczesnych technologii tak, by nie stanowiły zagrożenia dla naszego życia i zdrowia.

Najważniejsze zasady

Stawianie granic i kontrola używania urządzeń elektronicznych:

Kontroluj czas ekranowy:

  • Zwracaj uwagę na to, ile ty lub twoje dziecko spędza czasu, używając telefonu, laptopa, tabletu, konsoli do gier czy też oglądając telewizję.
  • Spróbuj ograniczać ten czas na tyle, na ile jest to możliwe.
  • Kontroluj czas spędzany przez ekranami urządzeń elektronicznych jedynie dla rozrywki.

Badania wskazują, że tylko 14,3% badanych kontroluje swój czas ekranowy – czy jesteś w tej grupie?

Ograniczaj kontakt z urządzeniem ekranowym:

  • Unikaj nieustannego trzymania przy sobie telefonu. Nie noś go przy sobie w domu. Pilnuj w tym zakresie również dzieci.
  • Ogranicz liczbę powiadomień w smartfonie i komputerze. Wycisz dźwięki.
  • Jeśli nie jest to związane z twoja pracą, unikaj sprawdzania wiadomości oraz powiadomień za każdym razem, gdy zauważysz lub usłyszysz ich nadejście.

Badania wskazują, że 21,9% dorosłych ogranicza liczbę powiadomień w telefonie lub komputerze, a 7,7% osób unika sprawdzania powiadomień za każdym razem, gdy zauważą ich nadejście – czy jesteś w tej grupie?

Skupiaj się wyłącznie na bieżących czynnościach:

  • Usuwaj telefon z zasięgu wzroku podczas pracy lub wykonywania innej czynności wymagającej skupienia.
  • Wyłącz aplikacje, gry i powiadomienia z portali społecznościowych podczas pracy czy nauki.
  • Na bieżąco usuwaj aplikacje lub programy, z których już nie korzystasz.

20,3% badanych usuwa telefon z zasięgu wzroku podczas wykonywania czynności wymagających skupienia – czy jesteś w tej grupie?

Bezpieczne używanie Internetu i urządzeń ekranowych:

Bezpiecznie udostępniaj dane osobowe:

  • Zanim opublikujesz w Internecie dane osobowe, zdjęcia lub inne informacje osobiste, rozważ negatywne konsekwencje tego kroku.
  • Przyjmuj zaproszenia do sieci znajomych tylko wtedy, gdy są one od osób, które znasz.
  • Jeśli chcesz użyć nowej aplikacji np. w serwisie społecznościowym, zwróć uwagę na to, do jakich informacji żąda ona dostępu.

Najnowsze badania mówią, że 40,2% osób sprawdza, jakie dane na swój temat zostawiają w aplikacjach i na platformach internetowych. 51,6% osób rozważa negatywne konsekwencje przed upublicznieniem danych osobowych, a aż 61,4% badanych nie przyjmuje zaproszeń do sieci znajomych od osób, których nie zna. Czy jesteś w tych grupach?

Chroń telefon i komputer przed złośliwym oprogramowaniem lub kradzieżą danych:

  • Pliki i aplikacje pobieraj tylko ze znajomych i sprawdzonych źródeł. Tej samej zasady trzymaj się przy otwieraniu wiadomości lub przesłanych linków.
  • Regularnie, gdy tylko pojawi się nowa wersja, aktualizuj oprogramowanie antywirusowe.
  • Używaj tylko tych sieci WIFI, które znasz.
  • Chroń swoje hasła w urządzeniach elektronicznych. Unikaj używania tego samego hasła do wielu kont, regularnie zmieniaj hasła, nie udostępniaj ich innym osobom.
  • Na kontach i w mediach społecznościowych stosuj uwierzytelnianie wieloetapowe w postaci dodatkowej weryfikacji podczas logowania.

Co ciekawe, tylko 37,4% dorosłych stosuje uwierzytelnianie wieloetapowe, tylko 44,9% chroni swoje hasła w urządzeniach. 57,4% badanych korzysta tylko ze znanych sieci WIFI,  a aż 58,7% otwiera wiadomości lub klika w linki pochodzące jedynie ze znanych źródeł.

Tworzenie i odbieranie informacji w Internecie:

Twórz odpowiedzialne treści:

  • Jeśli piszesz posty lub komentarze w Internecie, zwracaj uwagę, że to co piszesz może mieć konsekwencje zarówno dla ciebie jak i dla innych osób oraz może wpływać na bezpieczeństwo lub samopoczucie innych.

Według badań aż 94,8% użytkowników zabiera głos w Internecie, ale tylko 54,3% z nich zwraca uwagę na to co pisze i jakie może to mieć konsekwencje.

Dobieraj i weryfikuj treści:

  • Dobieraj treści, które chcesz widzieć w Internecie.
  • Ogranicz zaufanie do treści, które widzisz w Internecie – nie wierz we wszystko co tam widzisz i o czym czytasz.
  • Sprawdzaj źródła informacji zdobytych w Internecie. Zgłaszaj administratorom danej strony lub aplikacji niepokojące wpisy, zastraszanie, nieprawdziwe wiadomości lub fałszywe profile, na które trafiłeś.

Aż 89% badanych trafia w Internecie na treści naruszające prawo, ale dopiero co 5 osoba zgłasza to administratorom danej strony lub aplikacji.

Inne zalecane zachowania prozdrowotne związane z używaniem Internetu oraz urządzeń elektronicznych:

 Dbaj o jakość snu:

  • Unikaj używania telefonów 1-2 godziny przed snem.
  • Nie kładź też telefonu przy ani w łóżku.

Podczas spożywania posiłków:

  • Unikaj telefonu w zasięgu wzroku.
  • Unikaj podjadania w czasie używania telefonu, pracy na komputerze czy też podczas oglądania telewizji.

Dbaj o prawidłową pozycję ciała i codzienną aktywność fizyczną:

  • Przyjmuj wygodną, wyprostowaną i nieskrępowaną pozycję ciała podczas używania urządzeń elektronicznych
  • Unikaj zbyt długiego przebywania w bezruchu. Rób przerwy i zmieniaj pozycję ciała.
  • Codziennie przeznacz przynajmniej 30 minut na aktywność fizyczną.
  • Nie pochylaj głowy podczas korzystania z telefonu.

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego – pozwoli to zapobiec wypadkom i urazom:

  • Pamiętaj o respektowaniu przepisów zabraniających korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, przez przejście dla pieszych, ścieżkę rowerową oraz torowisko.
  • Przestrzegaj przepisu zabraniającego osobie kierującej autem lub rowerem, korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Dlaczego stosowanie tych zasad jest tak ważne?

Mimo, że skutki nadmiernego korzystania ze smatrfonów, urządzeń elektronicznych oraz z Internetu, nie są jeszcze do końca odkryte i wciąż trwają nad nimi badania, wiadomo już, że nadmierne korzystanie z tego typu urządzeń negatywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychospołeczne. Nadużywanie urządzeń elektronicznych, a więc nieprzestrzeganie higieny cyfrowej wiąże się z rozwojem depresji, lęku oraz niskiego poczucia własnej wartości zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Nagminny kontakt ze smartfonem jest szkodliwy dla mózgu – wpływa na pamięć, uwagę oraz zdolność uczenia się. Natłok obrazków, filmów oraz informacji, które na co dzień widzimy, czytamy i których poszukujemy w Internecie sprawia, że nasz mózg w pewnym momencie ma już dość. Następuje przeładowanie informacjami, które z kolei skutkuje pogorszeniem pamięci, niepokojem, rozdrażnieniem, bólami głowy, dekoncentracją czy też częstym robieniem błędów nawet podczas najprostszych czynności. Z tego właśnie powodu tak ważny jest umiar i stosowanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych oraz z Internetu. My dorośli możemy wprowadzić je w swoje życie wyłącznie samodyscypliną. Dzieciom i młodzieży zaś potrzebna jest edukacja uświadamiająca oraz jasne sformułowanie zasad korzystania z urządzeń, a w niektórych przypadakch kontrola rodzicielska. kontrola rodzicielska. Kontakt z telefonem musi być uporządkowany tak, by to telefon służył nam, a nie odwrotnie. Pamiętajmy, że każdego dnia potrzebny jest czas bez telefonu, a wtedy nie może znajdować się on w zasięgu naszego wzroku ani słuchu.

Źródła:

  1. https://www.termedia.pl/mz/Raport-z-Ogolnopolskiego-Badania-Higieny-Cyfrowej-2022,51277.html
  2. https://www.youtube.com/watch?v=I0_340zWOtA