Wróć do artykułów

Jak zadbać o swój komfort w nowych relacjach?

Jak zadbać o swój komfort w nowych relacjach?
Dla jednych nowe znajomości, czy to prywatne czy zawodowe, to nic trudnego, wręcz budzą ekscytację i zaciekawienie. Są jednak wśród nas osoby, dla których nowa sytuacja społeczna to źródło stresu. Może za tym przemawiać typ osobowości (np. osobowość introwertyczna), dotychczasowe doświadczenia społeczne, zaburzenia neurologiczne (np. spektrum autyzmu), przemęczenie i przewlekły stres albo zwyczajnie trudniejszy okres w życiu, który może dotknąć każdego z nas i pogłębić potrzebę dystansu społecznego.

Pomimo tego każdy z nas, choćby w życiu zawodowym, jest „skazany” na budowanie relacji i współpracę w grupie. Jak zadbać o swój komfort psychiczny w relacjach, które są dla nas wyzwaniem?

Oto kilka propozycji, które dadzą nam poczucie siły i kontroli nad trudną dla nas sytuacją.

1. Kiedy pierwszy raz kogoś poznajesz zapamiętaj dwie rzeczy: kolor oczu i imię tej osoby.

Zapamiętanie koloru oczu skłoni Cię do kontaktu wzrokowego, który jest wyrazem szacunku i otwartości na drugą osobę. A imię… no cóż, kto nie lubi słyszeć swojego imienia? Używaj imienia drugiej osoby w rozmowie, to pomoże czuć się i jej i Tobie pozytywnie w nowej relacji.

2. Nie przerywaj rozmówcy. Nawet jeśli ktoś częściowo odpowiedział na Twoje pytanie, daj rozmówcy czas, lub zaproponuj kontynuację wypowiedzi. Nie przerywaj rozmowy chcąc podzielić się swoimi spostrzeżeniami, to może wywołać niepotrzebne napięcie w relacji.

3. Kiedy chcesz coś od kogoś dostać, postaraj się sformułować swoją prośbę jako ofertę. To pozwoli poczuć się i Tobie i drugiej osobie partnersko w relacji.

4. Prosząc o przysługi, używaj słowa „ponieważ”. Bez względu na to, jak prosty jest powód, wyjaśnienie Twojego celu pozwala Twojemu rozmówcy zrozumieć wagę Twojej prośby i jej znaczenie dla Ciebie.

5. Staraj się dawać innym wybór. Nawet w mało istotnych rzeczach, jak miejsca w sali spotkań, czy zasłonięcia/odsłonięcia żaluzji w oknach, wybór koloru flamastrów. Oddanie innym możliwości wyboru, dajesz im poczucie kontroli nad sytuacją i wzbudzasz regułę wzajemności, w której oni oddają kontrolę Tobie. To prosty trik, który doskonale też sprawdza się w relacjach partnerskich i rodzinnych. 

6. Ulubionym tematem rozmów większości ludzi są oni sami. Jeśli nie wiesz, o czym rozmawiać lub doświadczasz niezręcznej ciszy, po prostu zadaj pytanie o życie, pasje, dzień czy plany osoby, z którą rozmawiasz.

7. Ekspresja emocjonalna wywołuje emocje – i w Tobie i w rozmówcy. Jeśli zmusisz się do uśmiechu, twój nastrój faktycznie się poprawi. Jeśli uśmiechniesz się do kogoś, tej osobie z pewnością zrobi się dzięki Tobie przyjemniej.  

8. Stój lub siedź prosto. Sprawia to, że wyglądasz na bardziej pewną siebie i faktycznie czujesz się pewniej w rozmowie.

9. Dziel się swoją wiedzą otwarcie. Jeśli właśnie się czegoś nauczyłeś, podziel się tym z kimś lub wykorzystaj to jako temat do rozmowy w nowej relacji. Ma to wiele korzyści, po pierwsze zostaniesz odebrany jako interesująca osoba, po drugie utrwalisz swoją wiedzę.

10. Powstrzymaj się od ocen. Nikt tego nie lubi, a prawdopodobieństwo, że Twoja ocena będzie chybiona jest wręcz pewne. Chcąc wiedzieć z kim masz do czynienia, zobacz jak dana osoba traktuje innych ludzi. Wiedz jednak, że nasze zachowanie zawsze zależy od wielu czynników, których nie pewnie nigdy nie poznamy, lepiej zatem powstrzymać się od ocen.

11. Praktykuj wdzięczność – każda relacja jest źródłem czegoś nowego dla nas. Staraj się doceniać innych za to, co wnoszą do Twojego życia lub do jakich refleksji Cię skłaniają. Nawet jeśli dana sytuacja społeczna jest tylko źródłem uśmiechu, to już jest za co dziękować.


Niezależnie od tego, czy Tobie jest trudno w nowych relacjach, czy wyczuwasz taką trudność ze strony rozmówcy – warto to uszanować, bez ocen i „łatek”. Każdy z nas może doświadczyć potrzeby dystansu społecznego, ale kilka życzliwych trików może tę trudną sytuację zamienić w źródło spokoju, bezpieczeństwa i przyjemności.  Dla obu stron.