Mgła mózgowa nie jest jednostką chorobową, ale zespołem objawów wynikających z zaburzeń neurologicznych. To stan związany z pogorszeniem pamięci krótkotrwałej, koncentracji oraz interpretacji wrażeń zmysłowych. Wśród innych jej objawów wymienia się zniechęcenie i brak motywacji do działania, dezorientację, przewlekłe zmęczenie, senność, trudności w logicznym myśleniu oraz w budowaniu logicznych zdań.
Kiedy się pojawia i u kogo najczęściej?
Mgła mózgowa może pojawiać się jako skutek odwodnienia organizmu, krótkiego i nie jakościowego snu, życia w permanentnym stresie, nadmiaru bodźców czy nawet z powodu nieprawidłowej diety. Pojawia się u osób, które przechodziły koronawirusa (cięższe zachorowanie), ale może też towarzyszyć chorobom takim jak cukrzyca, choroba Hashimoto, niedoczynność tarczycy, borelioza, celiakia, nerwica czy zespół przewlekłego zmęczenia.
Jak radzić sobie z jej objawami?
Jeśli występują u ciebie objawy mgły mózgowej, skontaktuj się z lekarzem, który ustali jej przyczynę. Jeśli jest ona powiązana z chorobą, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. W innym przypadku przyczyną mgły mózgowej najprawdopodobniej jest niezdrowy tryb życia. By pozbyć się jej objawów wystarczy zmiana dotychczasowych nawyków:
- wyłącz laptopa zaraz po pracy, ogranicz ciągłe sięganie po telefon. Nadmierna stymulacja ośrodkowego układu nerwowego, która wynika m.in. z częstego przeglądania social mediów, informacji z kraju, ale także z nadmiernej pracy przy komputerze, jest jedną z przyczyn mgły mózgowej. Kiedy dostarczasz do mózgu więcej informacji niż jest on w stanie przetworzyć, przestaje on prawidłowo funkcjonować;
- oderwij myśli od sytuacji stresowych. Znajdź czas na relaks, który odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu mgły mózgowej. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z technik relaksacyjnych – prostych ćwiczeń oddechowych, treningu uważności oraz z jogi;
- zadbaj o prawidłową ilość i jakość snu. Zarwane noce nie są obojętne dla ośrodkowego układu nerwowego i mogą nawet zaostrzać objawy mgły mózgowej. Staraj się kłaść spać o stałej porze, przed snem sięgaj po relaksacyjne techniki (kąpiel, książka, medytacja, spacer itp.). Zadbaj, by Twój sen trwał minimum 7-8h;
- zadbaj o prawidłową dietę. W swoim jadłospisie zwiększ ilości produktów bogatych w kwasy Omega-3 (m.in. tłuste ryby morskie, orzechy, nasiona chia, oleje roślinne), witaminy z grupy B (np. pełnoziarniste produkty zbożowe), magnez (orzechy, migdały, słonecznik, kasza gryczana) oraz przeciwutleniacze (świeże owoce i warzywa, zielona herbata);
- rozważ przyjmowanie witamin i suplementów diety, które mogą pomóc złagodzić objawy mgły mózgowej – witamina D3, B12 oraz kwasy Omega-3. Suplementację zawsze skonsultuj z lekarzem rodzinnym, który nie tylko dobierze odpowiednie witaminy i suplementy, ale też wskaże właściwych producentów i podpowie, jak łączyć je z codzienną dietą;
- wspomóż się ziołami. W przypadku objawów neurologicznych, w tym mgły mózgowej stosuje się m.in. Bacopa monnieri, wąkrotkę azjatycjcką Gotu Kola, dziurawiec zwyczajny, żeń-szeń lub różeniec górski.
Jak zapobiegać mgle mózgowej i usprawnić nasz mózg na co dzień?
- Jak najwięcej się ucz, zdobywaj nowe umiejętności. Wydolność mózgu rośnie, kiedy pobudzamy go bodźcami, które wymagają wysiłku umysłowego. Rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek logicznych to świetna gimnastyka dla naszych szarych komórek. By mieć sprawny umysł i dobrą pamięć należy stale podwyższać swoje kwalifikacje zawodowe, zdobywać nowe umiejętności, uczyć się języków obcych. Dobrze jest też zmuszać umysł do nietypowego wysiłku, robić coś, co nie jest dla niego rutyną, ale wyzwaniem.
- Przy laptopie spędzaj tyle czasu, ile wymaga twój czas pracy (nie więcej niż 8 godzin dziennie, z częstymi, krótkim przerwami).
- Ogranicz sięganie po telefon w wolnym czasie. Wyłącz powiadomienia aplikacji, wyłącz Internet w telefonie, kiedy z niego nie musisz korzystać oraz nie kładź się spać z telefonem blisko siebie.
- Staraj się redukować stres. Pamiętaj, że wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu może prowadzić do uszkodzeń hipokampu, czyli tej części mózgu, która związana jest m.in. z pamięcią.
- Dbaj o prawidłową ilość i jakość snu. Jak wskazują badania naukowe, zaburzenia snu są nie tylko przyczyną, ale też jednym z pierwszych objawów zmian degeneracyjnych zachodzących w mózgu, które prowadzą do demencji. Z kolei podczas dobrego snu mózg się regeneruje, porządkuje i utrwala zgormadzone w czasie dnia informacje.
- Postaw na regularną aktywność fizyczną. Ruch ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia psychofizycznego, ale też bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu. Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, szybciej myślimy. Dzieje się tak dlatego, że ruch pobudza krążenie przez co dostarcza do mózgu nasyconą tlenem krew. Już dwie godziny ruchu tygodniowo wzmacniają wydajność mózgu i wpływa na rozwój intelektualny. Jak najczęściej wybieraj aktywności, w których wykonujesz ruchy naprzemiennie, np. jazda na łyżwach, rolkach, nartach, taniec.
- Prawidłowo się odżywiaj. Brak odpowiedniej ilości energii oraz związków odżywczych może prowadzić do zaburzeń w układzie nerwowym, które objawiają się właśnie kłopotami z pamięcią, rozdrażnieniem, spadkiem nastroju czy też zmęczeniem. Dieta powinna zawierać produkty bogate w błonnik, witaminy (z grupy B, a w szczególności B12 oraz witaminy C i E), antyoksydanty, w tym kwasy Omega-3. Nie zapomnij o gorzkiej czekoladzie (zjedzenie kilku kostek wystarczy by lepiej przyswoić wiedzę lub wydajniej pracować) oraz o zielonej herbacie (która poprawia pamięć i koncentrację).
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, które jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a przede wszystkim układu nerwowego i mózgu.
Mgła mózgowa to zespół objawów, które mają charakter przejściowy. Jednak, by twój mózg i układ nerwowy wróciły szybko do dawnej sprawności, potrzebne jest kompleksowe działanie. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza, który ustali przyczynę twoich dolegliwości. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie „planu działania”, który pozwoli ci szybko pozbyć się problemów z pamięcią.