Przyjemny i aktywny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku
Kajaki dają bardzo wiele korzyści, z czego szczególnie wart podkreślenia jest żywy, bezpośredni kontakt z piękną i często dziką przyrodą. Płynąc kajakiem możemy obserwować zwierzęta (np. sarny gaszące nad rzeką pragnienie), możemy podziwiać wyjątkowy śpiew ptaków czy też zobaczyć żerujące nad polami dzikie ptactwo. Spływ może być jednodniowym wypadem za miasto, jak i kilkudniową wyprawą. Możemy pływać samemu lub spędzać czas w grupie, z rodziną lub znajomymi. Na zakończenie dnia, obowiązkowe jest ognisko, które mimo zmęczenia kajakarzy zawsze organizowane jest z wielką ochotą i radością.
Kajaki z dziećmi czy bez?
Dzieci mogą pływać w kajaku w każdym wieku – nie ma tu żadnych oficjalnych ograniczeń. Jedynym warunkiem jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Z tego powodu warto rozważyć pływnie z najmłodszymi dziećmi – dla niemowlaków ciężko bowiem o odpowiednią kamizelkę ratunkową. Idealny wiek, by pierwszy raz zabrać dziecko na kajaki to 3-6 lat. Jest ono wtedy na tyle duże, by samodzielnie siedzieć w kajaku oraz słuchać opowieści rodziców o otaczającej ich przyrodzie. Dzieci w tym wieku są bardzo ciekawe, uwielbiają zadawać setki pytań, lubią być w centrum zainteresowania najbliższych, więc taki spływ będzie dla nich cudownym przeżyciem. Starsze dzieci mogą zaś pomagać dorosłym w wiosłowaniu, a nastolatkom, które opanowały już tą umiejętność można nawet pozwolić płynąć na wybranych trasach samodzielnie w jednoosobowym kajaku! Zawsze jednak rodzice czy inni doświadczeni kajakarze powinni być w pobliżu.
Jakich umiejętności wymaga kajakowanie?
Do podstawowych umiejętności kajakarza należą: noszenie kajaka, wchodzenie i wychodzenie z kajaka, wiosłowanie do przodu i do tyłu, umiejętność skręcania kajakiem, wylewanie wody z kajaka, a w niektórych przypadkach wywrotka kajaka (dotyczy tras dla zaawansowanych lub średniozaawansowanych). Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z kajakiem, powinny wcześniej poznać podstawowe techniki wiosłowania, sposoby by ominąć napotkane przeszkody oraz podstawowe sygnały stosowane na wodach.
Jak się przygotować na jednodniowy spływ?
Niezbędnik kajakarza:
- wodoodporny worek żeglarski, który w przypadku ewentualnego zmoczenia w wodzie zabezpieczy nasze rzeczy przed zniszczeniem (pamiętajmy, że kajak może czasem się wywrócić),
- wygodne, szybkoschnące ubranie (plus ubranie na zmianę),
- kapok,
- czapka z daszkiem lub kapelusz chroniący przed słońcem,
- okulary przeciwsłoneczne,
- kostium kąpielowy,
- buty do wody,
- szybkoschnący ręcznik,
- krem z filtrem UV,
- woda niegazowana (min. 1,5 litra na osobę),
- suchy prowiant,
- worki na śmieci,
- środki przeciw owadom.
Pamiętajmy, by zawsze zanim wyruszymy na spływ, sprawdzić pogodę. Jeśli zapowiadane są deszcze (choćby przelotne) warto zabrać ze sobą pelerynę przeciwdeszczową.
Gdzie na kajaki?
Polska jest jednym z najciekawszych miejsc do rekreacyjnego kajakarstwa. Rzeki, które nadają się na spływy kajakowe są praktycznie wszędzie. Można je znaleźć na Śląsku, na Mazurach, Pomorzu, w Lubuskim, na Mazowszu a nawet w samej Warszawie lub jej najbliższej okolicy. Poniżej kilka naszych propozycji:
- Krutynia (Mazury) – jeden z najpiękniejszych szlaków w Polsce. To łącznie 102 kilometry oznakowanych tras, z czego ponad połowa biegnie na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a wyznaczona trasa przebiega w sąsiedztwie 10 rezerwatów przyrody. Przejrzyście czysta woda, odgłosy przyrody, śpiew ptaków, oszałamiająca zieleń oraz zachwycające widoki sprawią, że będziecie oczarowani. To tutaj przyjrzycie się przyrodzie i przyroda przyjrzy się wam. Tak, tak – są na szlaku również bezludne miejsca, których spokój i cisza sprawiają, że będziecie tam wracać wielokrotnie.
- Marózka – jedna z najpiękniejszych rzek Warmii i Mazur. Dzięki bardzo płytkiej i przejrzystej wodzie na całej jej długości widoczny jest przepiękny wodny świat z soczystą roślinnością oraz ławicami ryb. Dodatkowo (co ważne np. w czasie spływu z dziećmi), jej piaszczyste dno pozwala korzystać z kąpieli na znacznej długości rzeki. Marózka wije się wśród głębokich wąwozów otoczonych lasem. Na całej długości nie spotkamy żadnych osad ludzkich, a czas uatrakcyjni nam śpiew szerokiej gamy ptaków. To miejsce sprawia wrażenie nieskalanej przez ludzką rękę przyrody. Relaks gwarantowany.
- Biebrza (północno-wschodnia Polska) – jedna z najpiękniejszych i najbardziej dzikich rzek w kraju. Kajakarze mogą podziwiać unikalną przyrodę Biebrzańskiego Parku Narodowego, w tym liczne gatunki ptaków, które na tym terenie mają swoje stanowiska lęgowe oraz unikalny ekosystem bagien i moczarów.
- Nida (południowa Polska) – rzeka typowo nizinna (jej głębokość rzadko przekracza 1 metr), momentami silnie meandruje, tworzy zatoczki, wysepki, starorzecza. Na trasie spływu kajakowego nie ma wielu utrudnień, choć bywają miejsca z powalonymi drzewami. Ich pokonanie nie jest szczególnie trudne, ale z pewnością podnosi atrakcyjność płynięcia. Trasa jest łatwa i bardzo malownicza, a ciepła, dochodząca latem do 27 stopni i czysta woda oraz piaszczyste dno umożliwiają kąpiel praktycznie na całej jej długości. Dodatkowym atutem spływu po Nidzie jest niewielka liczba kajakarzy, co zapewnia kameralność spływów.
- Brda (ciągnie się na długości 238 km od województwa pomorskiego po kujawsko-pomorskie) – jest bardzo urozmaiconą rzeką. Raz płynie się przez trawy i pola, by po chwili wpłynąć do gęstego lasu. Dalej zaś mija się robotę bobrów w postaci powalonych drzew, a potem pokonuje się tyle meandrów, że łatwo o zawrót głowy. Brda jest uznawana za jedną z ciekawszych rzek pod kątem kajaków w Polsce. Jest ładna praktycznie na każdym odcinku, więc którą tylko trasę wybierzecie, na pewno będziecie zadowoleni. Idealny na jednodniowy spływ (również z dziećmi) jest jej początkowy odcinek od Starej Brdy Pilskiej do Nowej Brdy. Jest on bardzo klimatyczny, kręty i nie za długi. Godny polecenia!
Zasady każdego kajakarza – to musisz wiedzieć!
Poniżej znajdziecie wskazówki i zalecenia komisji Turystyki kajakowej PTTK. Warto je znać i stosować:
- Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu i nie pij go w czasie spływu.
- Wsiadaj i wysiadaj z kajaka ustawionego dziobem w górę rzeki.
- Do brzegu przybijaj zawsze pod prąd.
- Upewnij się, że kajak, którym płyniesz zachowa po wywrotce pływalność, czyli że ma komory wypornościowe.
- Podczas wywrotki kajaka najpierw ratuj człowieka, a nie jego sprzęt.
- Rzeczy, które zabierasz na spływ zabezpiecz przed zamoczeniem.
- Płynąc po rzece stale kontroluj powierzchnię wody przed dziobem kajaka. Zwracaj uwagę na różne zmarszczki, fale i wiry, które z reguły sygnalizują podwodne przeszkody. Omijaj je w bezpiecznej odległości.
- Stale obserwuj tendencje zmian pogody.
- Pomagaj innym w razie potrzeby.
- Mierz zamiary według sił – wybieraj na początek łatwe i krótkie trasy.
Znając te zasady, wiedząc jakich umiejętności wymaga kajakowanie i jak się przygotować na jednodniowy spływ pozostaje już tylko zebrać ekipę i … ruszać z nurtem rzeki!