O tym czy zwierzak powinien jechać z tobą na wakacje należy zdecydować już w momencie planowania takiego wyjazdu. Nie wszędzie bowiem zwierzaki będą czuły się komfortowo, choć czasem wakacyjny wyjazd będzie dla nich istnym rajem atrakcji! Jaką decyzję podjąć? Wakacje z pupilem czy wakacje bez pupila? Na co zwrócić uwagę?
Urlop ze zwierzakiem
Zabierając pupila na wakacje dajemy sobie gwarancję najlepszej opieki nad nim. Dla zwierzaka zaś to ogromna radość, ponieważ będzie miał nas przy sobie non stop. Pies, w przeciwieństwie do kota, bardzo dobrze znosi pobyt w nowym miejscu – ale pod warunkiem, że jesteś obok. Jeśli planujesz wakacje w Polsce organizacja jest dużo prostsza niż w przypadku wyjazdu zagranicznego. W Polsce jest coraz więcej hoteli i pensjonatów, które umożliwiają swoim gościom (za dodatkową opłatą) pobyt ze zwierzakiem, a podróż samochodem nie jest dla nich aż tak bardzo męcząca. Decydując się na wyjazd zagraniczny, który wiąże się z podróżą samolotem musimy pamiętać, że zwierzęta powyżej 5 kg transportowane są w luku bagażowym. Mniejsze zwierzaki siedzą zamknięte w torbach transportowych pod siedzeniem opiekuna. Czy zatem warto tak stresować swojego ulubieńca? Bo, powiedzmy szczerze jest to dla niego ogromny stres – nowe otoczenie, odgłosy, zmiana ciśnienia, a w luku bagażowym dodatkowo brak opiekuna obok. A dla Ciebie? Długie przebywanie plaży, zwiedzanie zabytków, rejsy statkiem, nurkowanie i wiele innych atrakcji mogą podczas podróży z czwronogiem nie być możliwe…
Urlop bez zwierzaka
Niektórzy opiekunowie nie mogą sobie tego wyobrazić i urlop bez swojego pupila jest dla nich ogromnym stresem. Jednak czasami będzie lepiej dla psa lub kota jak zostanie w domu pod opieką odpowiednich osób. Pamiętajmy, że wysokie temperatury są dla zwierząt bardzo męczące, a dla psów w podeszłym wieku lub cierpiących na dolegliwości zdrowotne mogą być zagrożeniem życia. Są też miejsca, do których nie wejdziesz ze zwierzakiem, nie zwiedzisz, nie pospacerujesz, czyli nie wykorzystasz w pełni możliwości miejsca, w które się udajesz. Z tego powodu warto czasem zostawić swojego czworonoga w domu (pod odpowiednią opieką) i bez wyrzutów sumienia korzystać w pełni z urlopu.
Na co zwrócić uwagę zostawiając pupila?
- Poproś o opiekę nad nim kogoś zaufanego – rodziców, rodzeństwo, przyjaciół. Jeśli nasz zwierzak nie był nigdy w ich domu, dobrze jest przyprowadzić go tam wcześniej na próbę, by zapoznać go i zaobserwować, jak reaguje na nowe miejsce i mieszkańców. Idealnie by było, gdyby nie było tam innych zwierząt, chyba, że nasi ulubieńcy znają się od dawna i uwielbiają spędzać ze sobą czas.
- Możesz zatrudnić opiekuna (pet-sittera), który przyjedzie do domu podczas twojej nieobecności, nakarmi, pobawi się i zadba o to, by jak najdokładniej odwzorować rytm dnia, do którego zwierzę jest przyzwyczajone. Taka opcja jest szczególnie polecana właścicielom kotów, które najczęściej nie lubią przeprowadzek nawet do znajomych osób.
- Zostaw pupila w hotelu dla zwierząt. By wybrać odpowiedni hotel, popytaj o te godne polecenia swoich znajomych. Być może mają sprawdzone miejsca, w których psiaki i koty będą właściwie zaopiekowane? Jeśli nie, wyszukaj hotele dla zwierząt najbliżej twojego miejsca zamieszkania i sprawdź je wcześniej podczas niezapowiedzianej wizyty. Zwróć uwagę czy opiekunowie są uprzejmi i otwarci na kontakty, czy mają odpowiednie doświadczenie w opiece nad zwierzętami, czy wykazują zainteresowanie twoim pupilem. Dopytaj, ile zwierząt opiekun będzie miał pod swoją opieką. Obejrzyj też pomieszczenia, w których pies lub kot będzie przebywał – czy są jasne, czyste, czy jest odpowiednio duży i zacieniony wybieg, czy psy nocowane są w grupach czy parami. Upewnij się, że każdemu psu zapewniona jest miska z wodą, do której ma nieograniczony dostęp.
Wakacyjny urlop – co najlepsze dla czworonoga?
Jeśli zdecydujesz się zabrać go ze sobą:
- Na urlop wybierz takie miejsce, gdzie w czasie upału twój pupil znajdzie miejsce by odpocząć w cieniu drzew lub w pobliżu odświeżającej wody morskiej lub jeziora (niektóre psy uwielbiają wodę, a pływanie w niej jest dla nich ogromną frajdą!).
- Przed wyjazdem sprawdź czy wejście na plażę lub w góry jest możliwe z psem (w niektórych miejscach nad morzem wejście dla psów jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach, a w niektóre trasy górskie wyjście z psem jest zabronione)
- Wybierając hotel czy pensjonat upewnij się, że obecność zwierząt w tym miejscu jest dozwolona. Wybieraj pokoje z balkonem, a najlepiej pokój na parterze w wydzielonym ogródkiem. Idealną opcją będzie domek letniskowy z bezpośrednim wyjściem do ogrodu.
- Wybierając się z psem za granicę, dowiedz się jakie są warunki przewozu psa. Pamiętaj, że pies musi mieć swój paszport.
- Zaplanuj z wyprzedzeniem wizytę u weterynarza i zadbaj o niezbędne szczepienia.
- Zadbaj o ubezpieczenie psa i wykup odpowiednią polisę.
- Przygotuj wakacyjną walizkę dla pupila. Co zabrać? Podpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
Wyprawka dla czworonoga
Niezależnie czy zabierasz pupila ze sobą w podróż, czy zostawiasz go pod opieką bliskich czy też jedzie on na wakacje do hotelu dla zwierząt, musisz przygotować jego wakacyjną wyprawkę. O co zadbać?
- Pies:
- Bardzo ważna – książeczka zdrowia psa – z poświadczeniem wykonania niezbędnych szczepień
- Psia apteczka, a w szczególności wszystkie aktualnie przyjmowane leki
- Obroża lub szelki oraz smycz niezbędne do spacerów
- Kaganiec, który jest częstym wymogiem w środkach transportu publicznego
- Ulubiony kocyk z własnym, domowym zapachem
- Miski – na wodę i karmę
- Odpowiednia ilość karmy i smakołyków wraz z instrukcją podawania
- Przybory do pielęgnacji np. przyrząd do usuwania kleszczy, szczotka do wyczesywania sierści, sprawdzony szampon
- Ulubione zabawki
- Jeśli jedziemy ze zwierzakiem samochodem warto zadbać również o specjalną matę zabezpieczającą siedzenia, ściankę separującą oraz wpinacz do pasów bezpieczeństwa.
- Kot:
- Książeczka zdrowia kota
- Kocia apteczka w tym wszystkie aktualnie przyjmowane leki
- Odpowiednia ilość karmy wraz z instrukcja podawania
- Kuweta z zapasem żwirku
- Szelki ze smyczą lub obróżką z adresówką (z która kot nie powinien się rozstawać)
- Drapak oraz ulubione zabawki
Wakacyjny wyjazd wcale nie musi być kłopotliwy. Jeśli zaplanujemy wszystko odpowiednio wcześnie, urlop przebiegnie bez niepotrzebnego stresu oraz bez stresu naszych ulubieńców. Życzymy cudownych wakacji i wypoczynku – z pupilem lub bez!