Czym jest alergia?
Alergia to reakcja organizmu na substancje (nazywane alergenami), które organizm postrzega jako intruza. Alergeny znajdują się w pyłkach roślin, w żywności, w roztoczach, w sierści zwierząt domowych, owadach, kleszczach, pleśniach oraz
w niektórych lekach. Tak duża liczba różnych alergenów powoduje, że istnieje wiele rodzajów alergii. Niektóre z nich są sezonowe (np. alergie na pyłki), inne zaś całoroczne (np. alergie pokarmowe, na roztocza kurzu domowego czy też na sierść zwierząt). Większość reakcji alergicznych jest łagodna do umiarkowanej i nie powoduje większych problemów w codziennym funkcjonowaniu.
Jednak u niewielkiej liczby osób może wystąpić ciężka reakcja alergiczna zwana anafilaksją. Jest to sytuacja zagrażająca życiu
i wymaga natychmiastowego podania leków ratujących życie. Anafilaksję mogą powodować alergeny pokarmowe (bardzo często np. orzechy), ukąszenia owadów (np. pszczół, os) oraz leki.
Najczęstszymi objawami alergii są:
- kichanie, katar lub zatkany nos;
- swędzenie ciała;
- świszczący oddech, duszności, kaszel;
- czerwone, swędzące i łzawiące oczy;
- swędząca wysypka na ciele (tzw. pokrzywka);
- bóle brzucha, nudności, wymioty oraz biegunka.
Kiedy alergia może pojawić się w naszym życiu?
Alergie mogą rozwinąć się w dowolnym momencie życia. Najczęściej ujawniają się w dzieciństwie, ale mogą też pojawić się nagle w dorosłym życiu. Dzieci w przeciwieństwie do osób, którym alergie pojawiły się w dorosłym życiu, mogą wyleczyć się (wyrosnąć) z alergii. Zdarza się to rzadko, ale nie jest to niemożliwe.
Jak sprawdzić czy i na co jesteśmy uczuleni?
- Obserwuj swoje ciało i nietypowe reakcje organizmu. Jeśli pojawią się objawy mogące świadczyć o alergii, udaj się do lekarza. Lekarz diagnozujący i leczący alergię to alergolog.
- Lekarz przeprowadzi wywiad lekarski, który umożliwi ustalenie przyczyn pojawienia się objawów, a także zleci wykonanie badań dodatkowych, które potwierdzą lub wykluczą alergię.
- Lekarz może zlecić:
Testy skórne, które są podstawowym i najczęściej zlecanym badaniem diagnostycznym. Dzieli się je na punktowe i śródskórne. W przypadku testów punktowych na skórę nakłada się roztwór ze standaryzowanym alergenem. Następnie nakłuwa się skórę specjalną igłą lub nożykiem, by roztwór wniknął w jej głąb. Wykonanie takich testów jest wskazane w przypadku objawów alergii na substancję obecną w powietrzu (pyłki, sierść zwierząt) lub na jad owadów (osy, pszczoły).
-Testy śródskórne zaś polegają na wstrzyknięciu roztworu
z alergenem. Wykonuje je się najczęściej w diagnostyce alergii na leki.
-Wśród testów skórnych dostępne są też testy płatkowe, które wykorzystuje się do zdiagnozowania alergii kontaktowej, czyli zmian skórnych (najczęściej wysypki) pojawiającej się po kontakcie określonych substancji ze skórą.
Testy z krwi, które są szczególnie istotne w diagnostyce alergii
u dzieci oraz u pacjentów, u których wykonanie testów skórnych jest trudne lub niemożliwe (np. w sytuacji, gdy pacjentka jest w ciąży lub kiedy pacjenci z powodu różnych chorób przewlekłych przyjmują na stałe leki, które mogą wpływać na wynik testów). Testy z krwi pozwalają określić specyficzne przeciwciała IgE we krwi, które powstają
w wyniku kontaktu z alergenem. Testy z krwi wykonuje się w konkretnych panelach:
– panel pokarmowy (w ramach którego analizuje się 21 najczęściej występujących alergenów pokarmowych),
– panel wziewny (w ramach którego analizuje się 21 najczęściej występujących alergenów wziewnych np. pyłki roślin, roztocza kurzu, grzyby i alergeny sierści zwierząt) oraz
– panel pediatryczny ( w ramach którego analizuje się 28 najczęściej pojawiających się alergenów u dzieci. Są to zarówno alergeny pokarmowe, jaki i wziewne).
Wyniki uzyskane po przeprowadzeniu testów alergicznych świadczą o występowaniu lub nieobecności typowych dla alergenów przeciwciał IgE. Wyniki pomagają określić rodzaj odpowiedzi immunologicznej na konkretne substancje, co jest pomocne w ustaleniu dalszego leczenia.
Co wpływa na jakość radzenia sobie z alergią?
Jakość radzenia sobie z alergią zależy przede wszystkim od tego, na co jesteśmy uczuleni i w jakim zakresie. Jeśli są to alergie pokarmowe, by nie odczuwać ich objawów należy wyeliminować dany produkt oraz jego pochodne z diety. Jeśli zaś cierpimy
z powodu alergii wziewnych, nasze samopoczucie zależy od aktualnego stężenia danych alergenów w powietrzu. Największe stężenie alergenów występuje wiosną, kiedy duża część roślin wiatropylnych zaczyna kwitnąć. Wtedy należy unikać dłuższych spacerów oraz stosować się do leczenia zaleconego przez lekarza.
Jak domowo wspierać się w okresie alergicznym?
Aby ograniczyć nieprzyjemne objawy choroby warto wypróbować naturalne, domowe sposoby:
- unikaj kontaktu z alergenami. W zależności od rodzaju alergii może to być dieta eliminacyjna lub unikanie spacerów w okresie największego pylenia drzew. W przypadku alergii na roztocza kurzu usuń z domu wszelkiego rodzaju rzeczy, które ten kurz gromadzą – dywany, zasłony, dekoracyjne koce czy poduchy. Unikaj też kontaktu ze zwierzętami, jeśli okaże się, że jesteś uczulony na przenoszone przez nie alergeny.
- Stosuj dietę wzbogaconą o produkty bogate w kwercetynę – naturalny odpowiednik leków antyhistaminowych czyli przeciwalergicznych. Kwercetynę znajdziesz w cebuli, czosnku oraz w ostrej papryce.
- Włącz do diety olej z czarnuszki. Posiada on działanie przeciwhistaminowe i skutecznie wspomaga terapię odczulającą. Regularne spożywanie oleju z czarnuszki przynosi ulgę już po kilku tygodniach stosowania.
- Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i jego wypoczynek.
- Używaj środków czystości bez zapachów.
- Stosuj delikatne kosmetyki przeznaczonych typowo do skóry alergicznej.
- Dbaj o pomieszczenie, w którym przybywasz – utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza i czystość.
- Dbaj o higienę, często zmieniaj wierzchnie warstwy ubrań oraz regularna zmieniaj pościeli i pierz ją w wysokich temperaturach.