Wiosenne porządki w dokumentach

Wiosenne porządki w dokumentach

Wiosenne porządki w dokumentach

Wiosna to idealny czas na gruntowne porządki w domu. Pierwsze ciepłe i słoneczne dni dodają nam energii, którą w tym okresie często i chętnie wykorzystujemy m.in. na porządki. To wtedy najczęściej pozbywamy się nieużywanych i niepotrzebnych rzeczy oraz starannie czyścimy to, na co zazwyczaj niekoniecznie mamy czas. To także idealny moment na przegląd i porządki w dokumentach. O czym warto pamiętać?

1. Rozliczenie PIT

Termin złożenia deklaracji podatkowej: do końca kwietnia. W tym roku termin został wydłużony do 2 maja. Dlaczego? 30 kwietnia 2023 r wypada w niedzielę (dzień wolny od pracy), a 1 maja 2023 r to święto. Z tego powodu termin na złożenie deklaracji PIT mija 2 maja 2023 r.

Co nowego należy uwzględnić rozliczając dochody za rok podatkowy 2022?

– podwyższoną kwotę wolną od podatku do 30 000 zł

– podwyższoną kwotę I progu podatkowego do 120 000 zł

– obniżoną stawkę podatku PIT przy I progu podatkowym na poziomie 12%

–  II grupę podatkową (powyżej 120 000 zł) gdzie stawka podatku wynosi 32%

Zwrot podatku – można uzyskać, gdy suma zaliczek wpłaconych na podatek dochodowy przekroczyła rozliczoną kwotę podatku należnego do zapłacenia. W takim przypadku podatnikowi należy się zwrot podatku – tzw. nadwyżki.

Czas oczekiwania na zwrot podatku:

– podatnicy, którzy przekażą swoje rozliczenie za 2022 r w formie fizycznej mogą czekać nawet 3 miesiące na otrzymanie swoich pieniędzy.

– podatnicy, którzy swoje rozliczenia za 2022 r złożą online na zwrot nadpłaty będą czekać do 45 dni.

2. Aktualizacja testamentu

Niezależnie od tego, dlaczego i kiedy testament został sporządzony, może pojawić się potrzeba jego aktualizacji. Przyczyn zmiany może być wiele: zmiana decyzji spadkodawcy, śmierć któregoś z powołanych spadkobierców, narodziny nowych członków rodziny, zmiana stanu cywilnego lub też konflikty rodzinne, które wpływają na taką decyzję.

Aktualizacji testamentu można dokonać w każdym momencie. Warto jednak pamiętać o tym, aby jego zmiana była wyraźna, nie budząca wątpliwości. Nowa wersja testamentu powinna zawierać zwrot „odwołuję” lub „zmieniam” lub też zwrot równoznaczny w odniesieniu do dotychczasowego testamentu. Sporządzony dokument można potwierdzić notarialnie, wtedy podważenie go będzie dużo trudniejsze. Notariusz sprawdzi tożsamość spadkodawcy, oraz upewni się jaka jest jego rzeczywista wola. Notarialnie sporządzony testament zapewni większe bezpieczeństwo dla spadkobierców.  

3. Sprawdzenie uposażonych w polisach

Osoba uposażona to osoba, której należy się kwota świadczenia za zdarzenie objęte polisą. Ubezpieczony wskazuje uposażonych, których potem, jeśli jest taka potrzeba może zmieniać lub odwoływać. Warto co pewien czas sprawdzać uposażonych w swoich polisach by być pewnym, że w razie np. śmierci ubezpieczonego, pieniądze z polisy zostaną przekazane właściwej osobie.

Należy też pamiętać, że w przypadku wyznaczenia kilku osób jako uposażonych potrzebne jest wskazanie procentowej wysokości udziałów w sumie ubezpieczenia, jakie będą przysługiwały poszczególnym osobom. W tym przypadku, jeśli jest taka potrzeba również można dokonywać zmian.

4. Sprawdzenie wartości sumy ubezpieczenia

By uchronić naszą polisę przed skutkami inflacji, warto rozważyć indeksację składki. Indeksacja składki to możliwość podwyższenia składki oraz sumy ubezpieczenia o wskaźnik inflacji. Dzięki jej zastosowaniu odszkodowanie z polisy nie traci na wartości w razie wystąpienia zdarzenia objętego ochroną.  Warto rozważyć taką zmianę w polisie – obejmuje ona umowę ubezpieczenia oraz wszystkie umowy dodatkowe. Zapewnia też podwyższenie sumy ubezpieczenia bez konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich.

5.Rozszerzenie polisy ubezpieczeniowej i dokupienie polis zdrowotnych

Jest to szczególnie ważne, gdy znajdujemy się w grupie ryzyka, jeśli chodzi o możliwość zachorowania na konkretne schorzenia, ale też w sytuacji, gdy chcemy zabezpieczyć się na wypadek danego zachorowania. Dzięki umowie dodatkowej, sprofilowanej np., na wypadek Chorób Układu Krążenia, na wypadek Choroby Nowotworowej, Poważnego Zachorowania czy też Poważnego Urazu wskutek Nieszczęśliwego Wypadku, zapewnisz sobie nie tylko środki na leczenie i szybszy powrót do zdrowia, ale też spokój i pewność, że twoje zdrowie jest właściwie chronione.

6. Upoważnienia

Upoważnienia szczególnego znaczenia nabierają w związkach partnerskich. By mieć podobne prawa do małżonków, warto zadbać o sporządzenie kilku dokumentów:

– Pełnomocnictwo pocztowe – które w razie potrzeby pozwoli twojemu partnerowi/partnerce odebrać korespondencję pocztową. By udzielić pełnomocnictwa pocztowego należy udać się osobiście do placówki pocztowej i podpisać pełnomocnictwo w obecności pracownika poczty. W treści pełnomocnictwa można zaznaczyć jakich konkretnie przesyłek oraz adresu będzie dotyczyło.

– Upoważnienie do udzielenia informacji o stanie zdrowia – zazwyczaj w każdej przychodni czy szpitalu otrzymujemy druk, w którym każdorazowo upoważniamy wybraną osobę do uzyskiwania informacji o naszym stanie zdrowia. Warto jednak, na wypadek niespodziewanych sytuacji losowych, napisać takie upoważnienie i przechowywać je wśród ważnych dokumentów w domu.

– Pełnomocnictwa, które upoważniają partnerów do załatwiania poszczególnych spraw także w twoim imieniu. By mieć pewność, że nikt nie podważy takiego pełnomocnictwa, warto udać się do notariusza, który poświadczy wasze podpisy lub nada pełnomocnictwu formę aktu notarialnego. To szczególnie ważne, gdy np. w sytuacji wypadku lub poważnej choroby nie będziesz w stanie samodzielnie złożyć wniosku o wypłatę świadczenia z polisy.

– Upoważnienie do przeprowadzania transakcji bankowych -Ważne! W sytuacji, gdyby twój związek nie przetrwał, pamiętaj, aby odwołać wszystkie pełnomocnictwa, szczególnie gdy były udzielone bezterminowo. W przeciwnym wypadku mimo, że związek nie istnieje, każde pełnomocnictwo nadal wywołuje skutki prawne