Bezpieczne ferie zimowe!

Bezpieczne ferie zimowe!

Bezpieczne ferie zimowe!

Ferie zimowe to czas rodzinnego wypoczynku i wyjazdów, na które często wybieramy się samochodem. Sezon zimowy to jednak czas wyzwań dla samochodu. Śnieg, mróz, wilgoć, sól drogowa to czynniki, na których działanie pojazd zostaje narażony zimą, a brak odpowiedniego przygotowania może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jak zatem przygotować się do podróży samochodem, aby bezpiecznie i sprawnie trafić do celu?

Organizację wyjazdu autem na zimowy urlop warto rozpocząć od podstawowej weryfikacji poprawności działania jego poszczególnych elementów:

•świateł

•wycieraczek

•odpowiedniego poziomu:

•oleju silnikowego

•zimowego płynu do spryskiwaczy

•ciśnienia powietrza w oponach – oczywiście zimowych.

Warto też zwrócić uwagę na akumulator, który podczas mroźnych dni może nam spłatać figla i samochodu nie będziemy w stanie uruchomić.

Dlaczego opony zimowe są tak ważne?

Opony zimowe są tak zaprojektowane, aby najskuteczniej działać w trudnych warunkach pogodowych. Zapewniają zrównoważone właściwości jezdne na suchym asfalcie, śniegu, lodzie, błocie pośniegowym oraz podczas opadów deszczu. Gwarantują krótszą drogę hamowania na śniegu i lodzie. Przyczynia się do tego bieżnik o specjalnej rzeźbie, dzięki któremu błoto pośniegowe jest sprawniej odprowadzane, a bloki bieżnika mocniej wbijają się w śnieg, zapewniając większą przyczepność. Minimalny zalecany bieżnik
w oponie zimowej to: 3,5mm. Inną ważną przyczyną wysokiej skuteczności opon zimowych jest specjalna mieszanka gumy, która zachowuje miękkość i elastyczność w niskich temperaturach co  zapewnia lepszą kontrolę nad pojazdem.

O co zadbać dodatkowo?

W sezonie zimowym należy pamiętać aby poza obowiązkowym wyposażeniem samochodu jakim jest trójkąt ostrzegawczy i gaśnica mieć na wyposażeniu takie akcesoria jak:

•szczotka do odśnieżania

•skrobaczka lub odmrażacz do szyb

•kamizelka odblaskowa (najlepiej dla każdego podróżującego samochodem)

•linka holownicza

•łańcuchy śniegowe,które przydadzą się szczególnie na obszarach górskich oblodzonych lub słabo odśnieżonych.

Jeśli wybieramy się zagranicę warto sprawdzić wcześniej jakie dokumenty i wyposażenie samochodu będzie nam niezbędne w danym kraju. Nie tylko aby ustrzec się mandatu za ich brak, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

 
W przepisach europejskich występują duże rozbieżności dotyczące obowiązku posiadania opon zimowych, łańcuchów na koła czy głębokości bieżnika.

Warunki i zasady wjazdu do danego kraju sprawdzisz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Warto pamiętać!

Jazda zimą jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne (śnieg, marznący deszcz) oraz krótki dzień, wymagają większego wysiłku
i koncentracji, dlatego ważne aby rozpoczynać eskapadę wypoczętym a w długiej trasie robić przerwy aby utrzymać koncentrację na całą podróż. Nawet kiedy zima nie jest surowa, a temperatura waha się między dodatnią a ujemną należy uważać na tzw. czarny lód. To nic innego jak warstwa lodu, która znajduje się bezpośrednio na nawierzchni drogi. Trasa robi wrażenie bezpiecznej i suchej, a może okazać się niezwykle niebezpieczna i trudna.