Co zapobiega chorobom otępiennym?
- Dieta – która, jak podkreślają lekarze ma istotne znaczenie. Powinna być oparta o zasady diety śródziemnomorskiej, czyli z dużą ilością warzyw, owoców, oliwy z oliwek, produktów pełnoziarnistych, ryb i drobiu przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania czerwonego mięsa, cukru, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz unikania nadmiernego spożywania alkoholu. Produkty powinny być tak dobrane, by uzupełniały nasz organizm w witaminy C, D, E, kwas foliowy, witaminy B12 i B6. Udowodniono, że ich niedobory zwiększają ryzyko zaburzeń czynności poznawczych.
- Aktywność fizyczna – która służy nie tylko sprawnemu ciału, ale też mózgowi, bo zapewnia mu lepsze ukrwienie i natlenienie. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić wystąpienie objawów u osób w najwcześniejszych stadiach chorób, a także poprawić pamięć u osób w późniejszych stadiach choroby. Potrzeba około 75 minut mocnego i około 150 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo. Za najkorzystniejsze uznano ćwiczenia aerobowe np. marsz, Nordic Walking, jazda na rowerze, pływanie.
- Zdrowe serce – któremu służy zdrowy styl życia: powstrzymywanie się od palenia papierosów, utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, właściwego poziomu cholesterolu oraz redukcja stresu i umiejętność relaksowania się.
- Kontakty z ludźmi – które mają ogromny wpływ na zdrowy umysł. Osoby, które regularnie angażują się społecznie są mniej zestresowane, czują się potrzebne, zauważone i docenione, a to wpływa na lepszą kondycję mózgu.
- Ćwiczenie umysłu – które zwiększa liczbę i jakość połączeń między komórkami mózgowymi, a nawet nieznacznie zwiększa liczbę neuronów! Mózg można trenować na wiele sposobów: rozwiązując zagadki, czytając trudny tekst, nabywając nowe umiejętności (np. nauka języka obcego), czy też grając w gry planszowe. Wystarczy kilka-, kilkanaście minut treningu dziennie, by usprawnić jakość połączeń neuronowych.
- Ochrona głowy przed urazami. Każdy uraz głowy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem demencji, a ryzyko rozwoju zaburzeń wzrasta wraz z liczbą urazów głowy (nawet tych doznanych w młodości). Warto więc pamiętać o bezpieczeństwie i zakładać kask wsiadając na rower czy idąc na łyżwy.
Rodzina – najlepsze i naturalne lekarstwo wspierające dobre zdrowie seniorów!
Za kilka dni Dzień Babci i Dziadka. Może obok ręcznie i ze szczerego serca wykonanej laurki warto podarować dziadkom coś bezcennego – swój czas. Warto ich wspierać, zachęcać do podejmowanie różnego typu aktywności oraz doceniać ich wysiłki. Nic tak ich nie ucieszy jak wspólny czas i docenienie ich obecności w naszym życiu. To w końcu skarbnica wiedzy i życiowego doświadczenia – nikt lepiej nie nauczy nas wyszywania, robienia na drutach czy szydełkowania niż nasza Babcia. Nikt lepiej nie pokaże „sztuczek” jak złowić rybę, ani nie zrobi karmnika dla ptaków tak precyzyjnie jak Dziadek. Może też warto wywołać ich uśmiech na twarzy proponując wspólne tańce, śpiewanie czy też zabawę w kalambury? A może sprawić, że przez chwilę wrócą do młodych lat i podzielą się swoimi wspomnieniami przy okazji wspólnego oglądania albumów ze zdjęciami? Może też spodoba im się pomysł wspólnego spaceru np. po lesie czy też wycieczka do ulubionej cukierni? Intersującą formą spędzenia czasu razem będzie też rodzinne gotowanie, a później wspólne jedzenie przyrządzonych potraw i rozmowy przy stole.
Najważniejsze, by Dziadkowie nie byli w tym dniu sami. By czuli się potrzebni i zauważeni. By mogli spotkać się z wnukami, rozmawiać z nimi, bawić i śmiać się. A wtedy życzenia zdrowia nie pozostaną tylko życzeniami…
Pamiętaj! Nigdy nie jest ani za późno ani za wcześnie, by zacząć profilaktyczne działania i zdrowo żyć. Równie ważne jest dbanie o emocje oraz kontakty społeczne. Nic nie jest bardziej zabójcze dla mózgu osób starszych jak samotne siedzenie w domu i wpatrywanie się w telewizor. Dbajmy o naszych seniorów, poświęcajmy im jak najwięcej czasu, angażujmy i zachęcajmy ich do przeróżnych aktywności.