Przygotowanie, czyli jak zbudować dobrą formę
Jazda na nartach i snowboardzie to czysta błogość, ale wymaga to od organizmu dużej wytrzymałości i pracy. Szusowanie bez odpowiedniej zaprawy i wzmocnienia kondycji szybko może zakończyć się na toboganie ratowników.
Podczas zjeżdżania ze stoków wykorzystujemy prawie każdy mięsień, również wspinając się z powrotem, szczególnie gdy nie każdy odcinek nartostrady jest wyposażony w wyciąg. Tak czy inaczej, narty to stałe ćwiczenie, dlatego ważne jest, aby przygotować organizm na 1-2 miesiące przed podróżą. Warto uwzględnić poranne biegi, jazdę na rowerze i trening na siłowni.
Co na twarz, co na grzbiet
Kolejnym ważnym elementem przygotowania jest dobrana odpowiednia garderoba. Poniżej przedstawiamy bazę, która zapewni ciepło i ochroni przed zimową pogodą:
- Bielizna termiczna
- Lekki top z polaru lub wełny
- Skarpety narciarskie i snowboardowe
- Kurtka narciarska lub snowboardowa
- Spodnie narciarskie lub snowboardowe
- Rękawiczki lub mitenki
- Kask
- Gogle, czyli okulary ochronne
- Ochraniacz na szyję lub kominiarka
Różnica między odzieżą narciarską a snowboardową?
Tradycyjna odzież narciarska była elegancka i opierała się na smukłej linii ze względu na dziedzictwo olimpijskie i potrzebę szybkości. Odzież snowboardowa jest nieco luźniejsza, trochę jak kontrkulturowe korzenie tego sportu, przecież snowboarding rozwijał się równolegle do kultury hip-hopowej. Nie bez znaczenia było również to, że zjazd można sobie urozmaicać na wiele sposobów, wykonując tricki w powietrzu czy pokonując przeszkody. Ta odmienna stylizacja wciąż jest obecna w dzisiejszych markach narciarskich i snowboardowych, ale funkcje nie różnią się dramatycznie. Co zresztą widać w praktyce, że odzież narciarska sprawdzi się na snowboardzie i na odwrót.
Dokąd z dziećmi, dokąd z „kamikadze”
W Europie nie brakuje ośrodków narciarskich. Austria, Szwajcaria, Włochy, Francja i Niemcy są usiane światowej klasy trasami, które są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. To samo dotyczy ośrodków w Polsce. Dobrze jest zarezerwować ośrodek narciarski wcześnie, ponieważ wiele bardziej popularnych miejsc wyprzedaje się na kilka miesięcy przed szczytem sezonu. A jaki wybrać? Oto garść propozycji.
Ośrodki dla debiutantów
Dla początkujących amatorów zimowego szaleństwa są miejsca, które mają łatwo dostępne i łagodne stoki, w sam raz między innymi dla dzieci:
- Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska
- Ryterski Raj, Rytro
- Kompleks Zagroń, Istebna
- Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-Ski, Bukowina Tatrzańska
- Stacje Narciarskie Gromadzyń-Laworta, Ustrzyki Dolne
- Stacja Narciarska Jurgów-Ski, Jurgów
- Słotwiny Arena, Krynica-Zdrój
- Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal, Zakopane
- Ski Arena Szrenica, Szklarska Poręba
- Stacja Narciarska Winterpol Ski Arena, Zieleniec
Miejsca dla zaprawionych
Jeśli podczas zimowego szaleństwa możesz dostosować swoją technikę do wszystkich warunków śniegowych, czujesz się swobodnie i komfortowo w trudnym terenie poza trasą i przy dużych prędkościach na stoku, również w Polsce znajdziesz ciekawe dla siebie miejsca:
- Ski Arena Szrenica, Szklarska Poręba
- Góra Żar, Międzybrodzie Żywieckie
- Pilsko, Korbielów, Beskid Żywiecki
- Czantoria, Ustroń
- „Kopa”, Karpacz
- Ośrodki w rejonie Masywu Śnieżnika
- Zakopane, Kasprowy Wierch (przejazd z Goryczkowej do Kuźnic)
- Zieleniec SKI Arena – Kotlina Kłodzka
- Wisła, Stożek
- Szczyrk Mountain Resort, Szczyrk
Aplikacje… na stok
Masz sprzęt, kupiłeś karnet narciarski i zarezerwowałeś wymarzony domek, więc co dalej? Możesz zaszaleć w świecie wirtualnym, od mapowania 3D po śledzenie tras.
Wybraliśmy 3 najlepsze aplikacje narciarskie (warto tylko wyposażyć się w rękawiczki do ekranów dotykowych).
- SkiTracks
Aplikacja SkiTracks, którą można pobrać na system Android i iOS, wykorzystuje GPS do śledzenia każdego ruchu na górze. Rejestruje maksymalną i średnią prędkość, dystans, wysokość, kąt nachylenia i całkowitą liczbę przebiegów, z opcją udostępniania i prezentowania swoich osiągnięć na Facebooku. Nie trzeba się martwić, że zużyje baterię, ponieważ aplikacja działa w tle telefonu.
- Trace Snow
Trace Snow mierzy prędkość, pion, skoki, kalorie i wiele innych, a wszystko na dowolnym stoku. Można bezpłatnie śledzić, porównywać i udostępniać treści w gronie innych amatorów.
- GoPro
Must have dla fanów urządzenia GoPro. Aplikacja łączy telefon z GoPro, co znacznie ułatwia robienie zdjęć i filmów oraz kreatywność w nagrywaniu. Można przeglądać, edytować i przycinać swoje ujęcia w aplikacji oraz publikować bezpośrednio na Facebooku, Instagramie i YouTube – lub zdecydować się na transmisję na żywo, aby udostępniać te chwile w czasie rzeczywistym.
Bezpieczny na stoku
Bezpieczeństwo na stokach to podstawa. Niezależnie od tego czy jesteśmy na poziomie początkującym, średniozaawansowanym czy eksperta, oto kilka zasad, o których trzeba pamiętać szusując:
- Nie zjeżdżaj sam na nartach lub snowboardzie.
- Trzymaj się wyznaczonych tras i nie przekraczaj granicy terenu narciarskiego ani nie wchodź na teren zamknięty.
- Zwróć uwagę na znaki ostrzegawcze, więcej: https://topr.pl/images/dokumenty/rozporzadzenie_wzory_znakow.pdf
- Zanim zjedziesz ze wzgórza lub wjedziesz na szlak, spójrz pod górę, aby upewnić się, że nikt nie zbliża się do Ciebie.
- Zadbaj o spokój ducha, czyli dobre ubezpieczenie. Wypadki na nartach mogą być kosztowne, ponieważ często wiążą się z poważnymi obrażeniami nóg. Więcej sprawdzisz tutaj: https://be.unum.pl/biale-szalenstwo-pod-ochrona/
Życzymy wspaniałych tras i niezapomnianych wrażeń – tylko w pozytywnym tego słowa znaczeniu.