Jak pokazuje 24. edycja badania firmy doradczej Deloitte „Zakupy świąteczne 2021” w tym roku nie zamierzamy oszczędzać. Na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi planujemy przeznaczyć o 11 proc. więcej niż rok temu. Najchętniej kupowanymi podarkami są kosmetyki i perfumy, a także zabawki i książki. Polacy deklarują, że na świąteczne prezenty, żywność, podróże i wypoczynek przeznaczą w tym roku ok. 2 129 zł i kupując średnio 7 prezentów. Przede wszystkim będą to upominki dla dzieci (63 proc.), na które zostanie przeznaczona największa część budżetu (48 proc.). Równie hojnie obdarowani zostaną partnerzy, mężowie, żony (61 proc.). Nie zapominamy także o rodzicach, 56 proc. planuje przygotować dla nich niespodziankę.
Zanim popadniemy w „szał zakupowy”, warto przetestować kilka naszych propozycji. Szczególnie jeśli w planach jest „rozbicie skarbonki” i kilkugodzinny maraton po sklepach – zarówno tych realnych oraz wirtualnych.
Planuj
Spontaniczne zakupy po prostu nie zawsze się sprawdzają. Możesz kupić przedmioty, których nie potrzebujesz lub rzeczy, które Ci nie odpowiadają. Jeśli planujesz zakupy, daje Ci to możliwość ponownego przemyślenia Twojej listy. Być może zdasz sobie sprawę, że tak naprawdę kilku jej pozycji wcale nie potrzebujesz. Psychologowie jednogłośnie podpowiadają, że jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie pułapek w sklepach jest kompletna lista zakupów. Dobrym rozwiązaniem jest polska aplikacja Listonic.
Śledź swoje wydatki
Wiedza to potęga! Korzystając z bezgotówkowych form płatności często tracimy kontrolę nad własnymi finansami. Na szczęście przy korzystaniu z kilku kont bankowych lub kart kredytowych nie musisz już wszystkiego notować w arkuszach kalkulacyjnych – z pomocą przyjdą Ci aplikacje. Istnieje kilka bezpłatnych, które pozwolą Ci zarządzać swoim budżetem, np.: Innim Mobile Exp, BudgetBakres.com, AppFer SRL. Aplikacje można połączyć z rachunkiem bankowym w celu automatycznej aktualizacji danych. W ramach dostępnych funkcji masz dostęp do czytelnych wykresów, zestawień finansowych kont bankowych, kart, gotówki oraz długów.
Kiedy obliczysz swoje łączne wydatki w ciągu jednego tygodnia, może to mieć wpływ na Twoje dalsze decyzje zakupowe.
Upewnij się, że jesteś w nastroju
Zakupy na poprawę nastroju? To nigdy nie jest dobry pomysł! Nie radzimy iść na zakupy, jeśli czujesz zmęczenie, stres lub złość. Trudne emocje nie są dobrym doradcą w wielu kwestiach, i w zakupach również.
Jeśli chodzi o gorszy humor to znacznie lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem to posłuchać dobrej muzyki, zobaczyć niebanalną komedię czy porozmawiać z przyjacielem.
Wykorzystaj kupony rabatowe
Planujesz zakup ciepłych butów na zimę lub kupić dziecku nowego laptopa? Poszukaj kuponów zniżkowych.
Pierwszym krokiem, który ułatwi zdobycie kuponu rabatowego jest newsletter. Jeżeli sklep internetowy posiada taki kanał komunikacji np. w stopce na stronie www – zapisz się do niego i czekaj cierpliwie na wysyłkę oferty z rabatem.
W kolejnym kroku można skorzystać z aktywności blogerów i influencerów. To grupa użytkowników, która chętnie dzieli się kodami rabatowymi na swoich stronach. Jest to dla nich dobry pomysł na pozyskanie nowych czytelników, a to przekłada się m.in. na lepszą relację ze sponsorem danego kodu. Blogerzy oferują często unikatowe kody, dostępne tylko na ich kanałach w mediach społecznościowych lub na blogu.
Chcesz oszczędzić w supermarkecie? Jeżeli sklep posiada aplikację mobilną, to prawdopodobnie za jej pośrednictwem udostępnia również unikalne zniżki na konkretne produkty.
Istnieją również strony internetowe, które możesz odwiedzić, oferujące kody kuponów do centrów handlowych i sklepów detalicznych w Twojej okolicy. Często dany serwis współpracuje nawet z kilkudziesięcioma popularnymi sklepami i jest w stanie udostępnić bardzo dużo kodów rabatowych. Żal nie skorzystać.
Lojalność popłaca
Planujesz zakup kilku książek? Lub kilku zestawów świątecznych? Wybierz jednego dostawcę! Często przy większych zakupach możliwy jest rabat. Niektóre sklepy oferują karty lojalnościowe, dające możliwość zaoszczędzenia przy kolejnych zakupach. Inne oferują darmowy prezent przy przekroczeniu danej kwoty. Wybór jednego dostawcy to często oszczędność nie tylko pieniędzy, ale i czasu.
Czas to pieniądz
Przed Świętami to powiedzenie nabiera nowego znaczenia. Zapominalscy przepłacają. Wiele sklepów podwyższa ceny swoich produktów tuż przed świętami licząc na desperackie decyzje tych, którzy zostawili zakupy na ostatnią chwilę. Jeśli nie zdążysz z prezentem, postaw na coś oryginalnego: np. talon na prezent noworoczny. Dzięki temu zyskasz czas u obdarowanego, a po świętach zaoferujesz mu znacznie lepszy produkt w przystępnej cenie. Po Świętach bowiem ceny spadają nawet 70%.
Sprawdzaj ceny
Dziś mamy możliwość weryfikacji cen danych produktów na wielu portalach. Jeśli planujesz duży wydatek, sprawdź cenę produktu na kilku portalach (np. Ceneo.pl). W sklepach stacjonarnych ceny są przeważnie wyższe, z drugiej strony w sklepach online doliczyć należy koszty przesyłki, które mogą znacząco podwyższyć Twój wydatek. Dotyczy to szczególnie towarów dużych gabarytów. Zadbaj zatem o swój komfort finansowy i sprawdzaj ceny w wielu źródłach.
Zostań ekologicznym Mikołajem
Święta Bożego Narodzenia to czas wydatków, ale również chwila na podejmowanie wyzwań bycia coraz bardziej świadomym klientem. W tym roku jako konsumenci planujemy być bardziej przyjaźni dla środowiska. Jak wynika z trzeciej edycji (2021 rok) badania EKOBAROMETR Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research, ponad połowa polskiego społeczeństwa deklaruje wzrost świadomości na temat problemów ze środowiskiem (50 proc.). Ponadto jak wynika z badania przeprowadzonego przez warszawskie biuro BCG i „Vogue Polska” (2021 rok ), aż dwie trzecie ankietowanych wyraża gotowość zapłacenia więcej za produkty bardziej przyjazne środowisku.
Jak zatem wprowadzić nasze deklaracje w czyny i zmienić zwykłe nawyki zakupowe na bardziej zrównoważone?
- Nie gromadź zapasów
Najbardziej zrównoważonym sposobem podejścia do Świąt Bożego Narodzenia jest po prostu kupowanie mniej rzeczy.
- Kupuj lokalnie
W miarę możliwości kupuj żywność od lokalnych producentów. Dodatkowo oszczędzisz ślad węglowy, jeśli wybierzesz się spacerkiem z wózkiem na zakupy na lokalny bazar czy osiedlowy warzywniak. Ekologia i ruch w jednym.
- Postaw na emocje
Każdy prezent jest wyjątkowy, jednak to te przygotowane własnoręcznie (ewentualnie z pomocą innych) mają największą wartość. Takim ekologicznym prezentem od serca mogą być: własnoręcznie upieczone muffinki, pierniczki o różnych kształtach, domowe smakołyki (pasztet, konfitury), bilety do teatru lub opery, vouchery na masaż (np. gorącymi kamieniami lub czekoladą), domowej roboty mydełka lub sole do kąpieli.
- Postaw na vintage.
Jeśli możesz postaw na zakupy z drugiej ręki: książki, meble, dodatki do domu czy biżuteria to przedmioty, którym można dać drugie życie.
- Podziel się
Również po świętach możesz zostać Mikołajem. Jeśli po uroczystej kolacji wciąż masz pełno potraw w lodówce możesz przekazać je tym najbardziej potrzebującym w swojej okolicy. Jadłodzielnia (https://podzielmysie.pl/) to przestrzeń, w której każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem.
Święta powinny być czasem relaksu z przyjaciółmi i rodziną – nie daj się stresować wyprawami na zakupy w ostatniej chwili. Po prostu weź głęboki oddech, zaplanuj z wyprzedzeniem i kupuj mądrze w tym sezonie.