Wróć do artykułów

Ciepło w domu

Ciepło w domu
W Polsce domy ogrzewamy średnio 7 miesięcy w roku i przeznaczamy na to nawet 70-80% naszych całych kosztów eksploatacyjnych. Na koszty te wpływ mają takie czynniki, jak położenie geograficznego Polski, położenie naszego budynku (ten, który stoi na pustym terenie lub na wzniesieniu, potrzebuje więcej energii do ogrzania niż budynek stojący w środku miasta), ale też duże straty ciepła, przestarzałe systemy grzewcze oraz wciąż rosnące ceny paliw. Sezon grzewczy właśnie się rozpoczął. Wraz z nim, w obliczu zapowiedzi kolejnych podwyżek cen gazu pojawił się dylemat: jak utrzymać ciepło w domu, by jednocześnie nie wydać majątku na rachunki?

Sposoby na utrzymanie ciepła w domu

To, jaką temperaturę powinniśmy utrzymywać w mieszkaniu zależy od pomieszczeń, w których przebywamy. O najwyższą temperaturę (czyli około 22-24°C) powinniśmy zadbać w łazience. Z kolei w sypialni powinno być raczej chłodno i najlepiej, by temperatura nie przekraczała 18°C. Według ekspertów podstawową zasadą pomagającą zaoszczędzić na ogrzewaniu jest maksymalne ograniczanie strat energii oraz rozsądne gospodarowanie wytwarzanym ciepłem. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi zarówno dla tych, którzy dopiero budują swój dom i marzą, by był ciepły i ekonomiczny oraz dla tych, którzy drobnymi działaniami mogą zaoszczędzić na swoich rachunkach.

Jeśli jesteś na etapie budowy domu:

  1. Zadbaj o właściwą termoizolację, czyli ocieplenie domu optymalną warstwą styropianu. Warto zadbać o skuteczną izolację ścian zewnętrznych oraz konstrukcji wewnętrznych. Jest to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji, która zwraca się, jak twierdzą eksperci, w stosunkowo krótkim czasie.
  2. Zamontuj rolety elewacyjne, które stanowią doskonałą izolację termiczną nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Jest to dodatkowy wydatek, ale warto go rozważyć. Wydatek jest w stanie szybko się zwrócić z oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
  3. Zadbaj o dobrej jakości okna. Szacuje się, że nawet 20% strat ciepła wynika z nieszczelnych okien. Zwróć uwagę na prawidłowe zamontowanie parapetów oraz szczelne zabezpieczenie szpary powstałej po ich zamontowaniu.
  4. Rozważ zastosowanie w domu więcej niż jednego źródła ciepła. Ma to wiele zalet – np. wielofunkcyjna pompa podgrzeje też wodę, a w lecie posłuży jako urządzenie chłodzące. Do wyboru mamy też ogrzewanie gazowe – nieco tańsze od ogrzewania elektrycznego (ale z droższym montażem) oraz ogrzewanie kolektorami słonecznymi (najtańsze w użytkowaniu, ale drogie w montażu).
  5. Pomyśl o ogrzewaniu podłogowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu można równomiernie rozłożyć temperaturę w pomieszczeniu i zmniejszyć zużycie ciepła. System ogrzewania podłogowego jest wydajniejszy od standardowego ogrzewania za pomocą grzejników oraz wpływa też pozytywnie na środowisko, zmniejszając emisję szkodliwych gazów i produktów spalania do naszego otoczenia. Ogrzewanie podłogowe korzystnie wpływa też na nasze zdrowie, grzejąc ciało od stóp.
  6. Montując gniazdka zastosuj specjalne nakładki, by zimne powietrze nie dostawało się przez nie do domu.

Na co zwrócić uwagę w domu, w którym już mieszkamy?

  1. Uszczelnij okna. Warto tu działać na kilka sposobów: pierwszym jest zamontowanie uszczelek, drugim – inwestycja w rolety zewnętrzne, trzecim – odpowiednia regulacja okuć, dzięki którym okno będzie lepiej i szczelniej przywierać do ościeżnicy.
  2. Uszczelnij drzwi wejściowe oraz te, które prowadzą do wiatrołapu, piwnicy lub na strych. Drzwi zewnętrzne, podobnie jak okna uszczelnimy z użyciem przeznaczonych do tego celu uszczelek izolacyjnych. Można też zastosować specjalną, podłużną poduszkę wypełnioną watoliną, którą kładzie się przy drzwiach prowadzących do mniej ogrzanego pomieszczenia np. piwnicy, garażu lub korytarza. Ma ona za zadanie powstrzymać napływ chłodnego powietrza. Jest to proste rozwiązanie z bardzo dużą skutecznością, małą inwazyjnością prac oraz niskim kosztem.
  3. Sprawdź czy ciepłe powietrze nie ucieka pomiędzy oknem a parapetem. Jeśli przykładając rękę do tego miejsca czujemy chłodny powiew, oznacza to, że należy to miejsce zaizolować. Kiedy szczeliny są duże, należy użyć pianki montażowej lub taśmy paraizolacyjnej.
  4. Sprawdź wszystkie grzejniki czy nie są uszkodzone lub zapowietrzone. Zapowietrzony grzejnik można poznać po tym, że słabiej lub nierównomiernie grzeje, albo słychać w nim bulgotanie i głośniejsze działanie.
  5. Zadbaj o czystość grzejników. Kurz, który na nich się gromadzi nie tylko potrafi obniżyć zdolność grzewczą kaloryfera, ale też szkodzi naszemu zdrowiu. Unosząc się wraz z ciepłym powietrzem wpada do dróg oddechowych i powoduje alergie lub infekcje. Pamiętaj, że czyszczenie należy wykonywać przy wyłączonym ogrzewaniu.
  6. Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami. Ciepłe powietrze zamiast rozchodzić się po pokoju krąży między grzejnikiem a oknem.
  7. Przykręcaj grzejniki, gdy na zewnątrz jest cieplej.
  8. Utrzymuj optymalną temperaturę (ok. 21°C). Przy wyższej temperaturze z mieszkania ucieka ok 15% ciepła. Obniżenie temperatury tylko o jeden stopień pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu ok 10%.
  9. Obniż temperaturę grzania w nocy oraz podczas nieobecności w domu. Warto też przykręcić grzejniki w pomieszczeniach, w których domownicy rzadko przebywają.
  10. Zamontuj za grzejnikiem ekrany ze styropianu i srebrnej folii. Zapobiegną one wnikaniu ciepła w ścianę za grzejnikiem, a nagrzane powietrze odbije się od ekranu i rozniesie po pokoju. Dzięki temu zabiegowi można zaoszczędzić aż 5% ciepła.
  11. Wietrz mieszkanie krótko i intensywnie. Staraj się nie wyziębiać pomieszczeń, ponieważ ponowne ich nagrzanie pochłonie większą ilość energii. 5-10 minut otwartych na oścież okien pozwoli na przewiew powietrza oraz nie dopuści do nadmiernego wychłodzenia wnętrza.
  12. Zainstaluj przy grzejnikach elektroniczne termostaty, które umożliwiają precyzyjną regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz ułatwiają stałą kontrolę ciepła.
  13. Zadbaj o wizualne ocieplenie wnętrza. Co prawda świece i miękkie tekstylia nie podniosą w rzeczywistości temperatury w pomieszczeniu, ale ich obecność sprawi, że poczujemy się ciepło i przytulnie. Dobrze sprawdzą się też miękkie dywany, które uchronią nasze stopy przed zmarznięciem. Warto też zadbać o odpowiednie zapachy – np. aromaty orientalnych przypraw, wanilii i pomarańczy, które znajdziemy w świecach zapachowych, olejkach eterycznych oraz w specjalnych woskach do kominków.
  14. Jak najczęściej zapraszaj gości. Zyski ciepła od osób przebywających w pomieszczeniach mogą być naprawdę duże. Każda z nich jest źródłem około 100W mocy cieplnej, a każdy uśmiech i miło spędzony czas generuje olbrzymie pokłady bezcennej, pozytywnej energii, która jest nam niezbędna zwłaszcza w jesienne i zimowe dni.