Wróć do artykułów

Weekend w Polsce, czyli najpiękniejsze miejsca na jesienny wyjazd

Weekend w Polsce, czyli najpiękniejsze miejsca na jesienny wyjazd
Jesień może być najlepszym czasem na podróże, zwłaszcza w Polsce. Spotkamy mniej turystów, a pogoda wciąż może być piękna, szczególnie kiedy na spacerze możesz podziwiać różnorodne kolory liści na drzewach, oglądać krople rosy rozwieszone na pajęczynach czy po prostu oddychać rześkim, zimnym powietrzem.

Niezależnie od tego, czy Twoja podróż jest weekendowym pobytem na działce, czy odwiedzeniem rodziny lub dalszą wyprawą, nieprzewidywalna jesienna pogoda skłoni Cię do skrupulatnego zaplanowania wyjazdu.

Walizka na każdą pogodę

Jesienny jeden dzień może kryć w sobie temperaturę i kaprysy wszystkich pór roku. Jak zatem być zwartym i gotowym na każdą pogodę?

  • Warstwy

 Jeśli trafisz na słoneczny dzień, możesz nosić najlżejszą i najbardziej przewiewną warstwę, a na zimniejsze temperatury możesz nałożyć na siebie wszystkie ubrania, które przywiozłeś ze sobą. Proste, ale działa! Golf, długi rękaw, t-shirt, sweter rozpinany, wszystkie te warstwy zapewniają wiele kombinacji chroniących na wypadek różnych pogodowych kaprysów.

  • Modnie i funkcjonalnie

Na długie spacery warto spakować swetry, np. z wełny merynosów. Włókna z tej tkaniny są znacznie cieńsze niż w przypadku innych gatunków, dlatego nie powodują otarć i zadrapań na skórze, nawet podczas intensywnego marszu. Dodatkowo wełna z merynosa jest przewiewna, a przy tym doskonale chroni przed zimnem i promieniowaniem ultrafioletowym. Warto również zabrać ubrania, które są dobre do uprawiania turystyki pieszej (odzież funkcjonalna i z oddychających tkanin) oraz ciepłe dodatki, jak czapki, szale i rękawiczki, które sprawdzą się szczególnie w chłodne wieczory.

  • Kurtka to podstawa

Jeśli ma być bardzo deszczowo, warto wybrać kurtkę przeciwdeszczową z obszernym kapturem. Na wypadek gdyby zimna pogoda miała nas zaskoczyć warto zabrać ze sobą kompaktową kamizelkę puchową lub puchową kurtkę, którą można nosić samodzielnie lub pod inną kurtkę.

Jeśli natomiast szukasz odzieży odpowiedniej na długie wyprawy warto pomyśleć o zakupie profesjonalnej kurtki typu hardshell czy softshell. Kurtki hardshellowe wyposażone są w membranę, która doskonale ochroni nas przed trudnymi warunkami pogodowymi, w tym deszczem i wiatrem. Jednak swoje waży. Alternatywą są kurtki softshell. Materiał ten składa się z ociepliny i zewnętrznej, oddychającej, elastycznej warstwy, zespolonych ze sobą. Zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, a dzięki dodatkowej powłoce hydrofobowej pozwoli przetrwać również opady deszczu. Nie gwarantuje  jednak tak dobrej ochrony przed wodą, jak hardshell, dlatego na rynku pojawiły się również kurtki softshellowe z membraną.

  • Buty dla wygody

Na jesienny wyjazd wystarczą dwie pary. Trudno uwierzyć? Botki będą twoim najlepszym przyjacielem, ale upewnij się, że są wygodne. Pasują do wszystkiego, niezależnie od tego, czy są to dżinsy czy eleganckie spodnie, a u Pań doskonale będą pasować do sukienek. Są naprawdę bezpiecznym wyborem, gdy masz ograniczoną przestrzeń na bagaż, ponieważ są tak wszechstronne. Po drugie warto spakować buty sportowe, nazywane też snickersami. Płaskie, wygodne, stylowe… czy może być lepszy wybór?

Jeśli jednak masz ambitniejsze plany na jesienny weekend i planujesz górskie wycieczki do powyższego duetu wręcz trzeba dobrać buty trekkingowe. Wytrzymałe, wodoodporne buty to podstawowe wyposażenie każdego miłośnika długich wędrówek. Muszą być niezawodne, bo to właśnie od ich jakości zależy komfort marszu. Zapewniają niezbędną w górach stabilizację w kostkach, a także ciepło i dobrą przyczepność do podłoża.

  • Sprawdzony plecak

Inny rodzaj zabierzemy na wycieczkę pieszą, gdzie sprawdzi się plecak ze stelażem, a inny na wycieczkę na rowerze lub spacer podmiejski, gdzie przydatne będą te mniejsze plecaki miejskie. Jeśli wybierasz się w góry i podróżujesz sam, to optymalny na jednodniową wycieczkę jest plecak o pojemności około 35-45 litrów, jeśli w dwie osoby i każda będzie miała plecak to wystarczą plecaki o pojemności 30-40 litrów, a jeśli tylko jedna osoba będzie niosła plecak to najlepiej wybrać taki o pojemności 40-55 litrów.

Jesienna apteczka

Dobrze skompletowana apteczka podróżna na weekend może zapewnić Ci mniej stresu podczas wyjazdu. Warto skompletować niezbędne środki również na jesienną podróż:

  • Antybakteryjny żel do rąk i nawilżone chusteczki antybakteryjne

Pomagają wyeliminować zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Żelu możesz użyć bez wody i zdezynfekować bakterie i wirusy na twoich dłoniach, a chusteczkami odkazić przedmioty codziennego użytku.

  • Termometr

 Podwyższona temperatura do ok. 38 stopni pozwala zwalczać intruzy w twoim organizmie. Natomiast gorączka powyżej 38,5 stopni C może mieć już niekorzystny wpływ na organizm człowieka, dlatego warto wiedzieć, jaką mamy temperaturę ciała, aby móc zdecydować o podaniu leków przeciwgorączkowych.

  • Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Warto mieć przy sobie parę tabletek paracetamolu i ibuprofenu. Paracetamol świetnie sprawdza się jako ogólny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Natomiast ibuprofen ma również właściwości o działaniu przeciwzapalnym, dlatego pomaga przy drobnych urazach mięśni i stawów. Ale uwaga! Nie powinny przyjmować go osoby mające problemy ze strony przewodu pokarmowego (np. wrzody żołądka i dwunastnicy), dlatego dobór odpowiednich środków powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem lub farmaceutą.

  • Leki na biegunkę

Zmiana klimatu, kuchnia regionalna? Biegunka może dopaść nas wszędzie, ale najczęściej dotyka nas w pierwszych dniach podróży i wtedy kiedy jej się najmniej spodziewamy. Dlatego warto mieć przy sobie jakiś sprawdzony środek przeciwbiegunkowy.

  • Spray na zatkany nos

Katar to niby żadna choroba, ale potrafi nieźle zepsuć każdą urokliwą chwilę. Niewiele potrzeba, aby go złapać: przemoknięte nogi, zimny wiatr czy klimatyzacja w aucie lub pociągu. Warto zatem zabrać ze sobą obkurczający spray na katar. Jeśli planujesz lot samolotem, to powinien on być spakowany do twojego bagażu podręcznego.

  • Maść z antybiotykiem na drobne skaleczenia

Podczas marszu czy spaceru dużo poruszamy się, więc jesteśmy bardziej narażeni na drobne zadrapania i skaleczenia. Mała zanieczyszczona ranka może nam również sprawić sporo problemu. Dlatego w apteczce nie może zabraknąć maści z antybiotykiem.

  • Zestaw różnej wielkości plastrów na otarcia i skaleczenia

Na urlopie warto mieć również ze sobą równej wielkości plastry na otarcia i skaleczenia. Niby oczywiste, ale warto sprawdzić przed wyjazdem czy w apteczce jest ich odpowiedni zapas.

Gdzie jechać na weekend, żeby naładować akumulatory

Plecak i apteczka spakowane? Warto zatem ruszyć ku przygodzie. Tylko gdzie?

  • Bukowe Berdo

A może tak rzucić wszystko… i wyjechać w Bieszczady? To wciąż jeden z najbardziej dzikich regionów Polski. Miłośnicy gór z pewnością się zgodzą, że to miejsce pełne magicznych widoków.

Ciekawą i spokojna trasą jest wejście na Bukowe Berdo, na które można dostać się z kilku stron. Jednak trasa z Mucznego jest najspokojniejsza. Szlak ten nie jest też przesadnie wymagający. Bukowe Berdo liczy 1311 m n.p.m. w najwyższym punkcie, więc należy być gotowym na dosłownie dwugodzinny marsz. Ze szczytu zobaczymy majestatyczny krajobrazy rozciągające się nad Kopą Bukowską, Haliczem, Rozsypańcem, Szerokim Wierchem.

  • Karpacz

Karpacz to atrakcyjny górski kurort na Dolnym Śląsku, położony w Karkonoszach, gdzie nie sposób się nudzić. Będąc tam możemy wybrać się na górską wycieczkę, podziwiać wodospady czy niesamowite twory skalne. Najwyższym wzniesieniem Karkonoszy jest Śnieżka, 1603 m.n.p.m. Ta góra od lat przyciąga uwagę turystów swoją sylwetką i zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Na jej szczycie panuje klimat podobny do tego za kołem podbiegunowym, dzięki czemu na zboczach rozwinęła się roślinność alpejska.

Lubisz zwiedzać zabytki architektury? Kościółek Wang to najsłynniejszy zabytek Karpacza. To niecodzienny obiekt powstały w Norwegii na przełomie XII i XIII wieku. Jak trafił do Karpacza? Całkowicie przypadkowo, król pruski Fryderyk Wilhem IV w XIX wieku zakupił go od Wikingów i chciał postawić w Berlinie, jednak zrezygnował z tego pomysłu i dzięki staraniom Fryderyka von Reden przeniesiono go w Karkonosze. Kościółek Wang znajduje się przy szlaku na Śnieżkę.

  • Lanckorona

Jeśli lubisz odpoczywać w klimatach „wsi spokojna, wsi wesoła” Lanckorona będzie strzałem w dziesiątkę. To jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Oddalona jest zaledwie o 36 km od Krakowa i 7 km od Kalwarii Zebrzydowskiej. Położona jest na najwyższym wzniesieniu w okolicy ‒ Górze Lanckorońskiej (550 m n.p.m) oferuje widoki na Tatry i Babią Górę. Była niegdyś ulubionym miejscem wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów, którzy szukali natchnienia wśród pięknych krajobrazów i urokliwych drewnianych domków.

  • Międzyzdroje

Jesień to zdecydowanie najlepszy czas na wędrówki górskie, ale znamy dziesiątki osób, które nad wszystko przekładają październikowe, długie spacery nadbałtycką plażą. Cisza spokój i wszechobecny jod w powietrzu. We wszystkich miejscowościach są wolne miejsca noclegowe, ceny o wiele niższe, a jesienne sztormy wyrzucają najwięcej bursztynów.

Nawet gdy nie jesteś fanem morsowania możesz skorzystać z uroków jesiennego urlopu nad morzem. Dla większości turystów największą atrakcją jest Promenada Gwiazd, czyli fragment deptaka przy luksusowym hotelu Amber. Przy Promenadzie Gwiazd powstało Oceanarium oraz Muzeum Figur Woskowych, w którym można podziwiać woskowe rzeźby osób związanych z kinem i polskim światem artystycznym.

  • Mikołajki

Skoro ludzie potrafią pojechać nad morze we wrześniu, to czemu nie pojechać na Mazury? Te przecież zaraz po sezonie wakacyjnym, aż do późnej jesieni cały czas pozostają atrakcyjne. I to bez tłumów turystów. Szpalery rosłych drzew wśród pustych dróg, mozaika pól, niewielkie wsie, samotne kościoły i oczywiście śliczne jeziora, nad którymi snuje się poranna mgła. Naprawdę jest tam co robić. Jeśli pogoda dopisuje, to warto wybrać się nad okoliczne jeziora lub do wioski żeglarskiej. Zakochanym z pewnością spodoba się rejs statkiem. Mazury są w sam raz na romantyczny weekend.

Szukasz bardziej odludnych miejsc? Wiele inspirujących loklizacji na krótkie, ale oryginalne eskapady znajdziesz na internetowej platformie  rezerwacyjnej https://slowhop.com/pl/.  Szczególnie, gdy marzy Ci się krótki wyjazd w klimatyczne miejsce, chwilowe oderwanie się od rzeczywistości, znalezienie i realizowanie pasji.