Powodów może być kilka:
- Czasy zmienności, różnorodności oraz rozwoju. Dotyczy to szczególnie tworzenia i rozwoju nowych stanowisk oraz ścieżek zawodowych. Niektóre zawody przechodzą do lamusa, a w ich miejsce pojawiają się zupełnie nowe – takie, których dotąd nie było. Pracując w takich zawodach, siłą rzeczy ulegamy przekwalifikowaniu.
- Poczucie braku możliwości rozwoju w obecnym miejscu pracy. Kiedy pracujemy przez wiele lat w tym samym miejscu pracy, może nastąpić taki moment, w którym odkryjemy, że nauczyliśmy się już wszystkiego na swoim stanowisku i doszliśmy do ściany; nie mamy dalszej możliwości awansu, podwyżki i odczuwamy znużenie wykonywanymi zadaniami.
- Stresująca praca, wymagania szefa, które często wykraczają poza nasze możliwości oraz brak motywacji – to sytuacje, przez które czas spędzony w firmie jest dla nas uciążliwy oraz stresujący.
- Problemy z przełożonym, które generują w nas uczucie stresu, a tym samym spowalniają efektywność naszej pracy.
- Atrakcyjna oferta pracy, którą dostaliśmy z innej firmy. Może być bardziej kusząca finansowo, lokalizacyjnie czy rozwojowo. Jeśli mamy szczęście, jest połączeniem wszystkich tych opcji.
- Zmiany, jakie zachodzą w naszym życiu; często wymuszają na nas przebranżowienie: konieczność łączenia pracy z opieką nad dzieckiem, zmianę miejsca zamieszkania.
- Założenie własnej działalności. Pomysł na własną działalność może zrodzić się na każdym etapie życia. Jedni decydują się na niego, gdy są już zmęczeni pracą na etacie, inni decydują się w momencie, kiedy chcą być bardziej niezależni czasowo, jeszcze inni chcą łączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Wtedy decyzja o przebranżowieniu jest naturalnym krokiem do osiągnięcia satysfakcji finansowej i zawodowej.
Motywacje skłaniające do przebranżowienia
Największy odsetek osób (aż 71%) myślących o przebranżowieniu motywuje swoją decyzję przede wszystkim lepszymi zarobkami – wynika z badania ARC Rynek i Opinia, zrealizowanego na zlecenie portalu Pracuj.pl. Już 33% respondentów chciałoby zmienić branżę ze względu na ambicje zawodowe i poczucie bycia niedocenionym w obecnym miejscu pracy, a dla 28 % motywacją jest brak perspektyw na awans i rozwój. Myśląc o nowym zatrudnieniu, kandydaci do pracy stawiają przede wszystkim na możliwości rozwoju (58%) i perspektywy awansu (52%), a w dalszej kolejności na wspieranie samodzielności i rozwoju pomysłów pracowników (36%). Co czwarta osoba poszukująca pracy (24%) chciałaby mieć możliwość pracy zdalnej w dowolnym momencie.
Kiedy rozważyć opcję przebranżowienia?
Na przebranżowienie nie musimy decydować się w sytuacjach skrajnych. Niełatwo wyczuć moment odpowiedni do decyzji o zmianie, ale przebranżowienie nie musi wiązać się z życiową koniecznością. Wręcz przeciwnie: decyzję o zmianie warto podjąć jak najwcześniej, kiedy taki pomysł dopiero w nas zakiełkuje. Najsłodsze owoce wydadzą decyzje podejmowane z perspektywy możliwości, a nie przymusu.
Każda zmiana wiąże się z rozwojem – dużo jednak zależy od naszego do niej nastawienia. Można powiedzieć: po co zmieniać coś, co jest wystarczająco dobre? Taka postawa wynika z naturalnego oporu przed zmianą, który wykazujemy wszyscy jako ludzie. W sytuacji każdej zmiany – a w szczególności dotyczącej obszaru zawodowego – opór i wątpliwości są zupełnie naturalne. Kiedy pierwsza fala wątpliwości opadnie, warto na chłodno przyjrzeć się możliwościom, jakie mogą nam stworzyć zmiany w życiu zawodowym.
Warto rozważyć również, jak rozległe korzyści może nam przynieść przebranżowienie, czyli zmiana obszaru działań w branży w obrębie podobnych kwalifikacji. Nowy obszar działania pozwoli nam czerpać z naszego dotychczasowego doświadczenia i kontaktów, a jednocześnie postawi przed nami szereg nowych wyzwań i zmobilizuje do uruchomienia kreatywności. Warto mieć na uwadze szereg pierwszych znaków ostrzegawczych, które mogą zapowiadać konieczność wprowadzenia zmiany w życiu zawodowym:
- Kiedy tracisz zainteresowanie aktywnościami, które do tej pory były dla Ciebie źródłem radości i satysfakcji.
- Kiedy od dłuższego czasu odczuwasz zmęczenie, ale z wyników badań lekarskich wynika, że jesteś zdrowy.
- Kiedy twoja praca nudzi Cię i frustruje, odczuwasz brak motywacji.
- Kiedy czujesz, że nie jesteś doceniany, a twoje kompetencje nie są wykorzystywane ani rozwijane.
- Kiedy twoja pensja nie daje Ci satysfakcji, ale nie masz też perspektyw na podwyżkę.
- Kiedy straciłeś zapał do pracy, nie angażujesz się tak, jak dotychczas, a zadania które wykonujesz wręcz cię irytują.
- Kiedy w pracy stale jesteś zdenerwowany i tracisz pewność siebie.
- Kiedy masz świadomość swoich atutów i umiejętności, ale w obecnym zawodzie nie możesz ich wykorzystać.
- Kiedy nie lubisz rozmawiać o swojej pracy, a nawet zazdrościsz innym sposobu życia, firmy, szefa lub zarobków.
- I kiedy przestałeś planować swoją przyszłość zawodową, mając poczucie, że nic dobrego już cię nie spotka.
Jak się przebranżowić i zmienić zawód na lepszy?
- Oceń swoje doświadczenie i podsumuj karierę zawodową. Napisz na kartce, jakie obowiązki sprawiały Ci przyjemność, ale też z czego wolałabyś zrezygnować.
- Zrób bilans umiejętności – spisz, jakie masz umiejętności twarde i miękkie. Pamiętaj o tym, co może Ci się przydać w pracy, którą chciałbyś wykonywać. Pamiętaj, że część kompetencji jest uniwersalna i bardzo łatwo można je wdrożyć w nowym miejscu pracy.
- Znajdź swoją niszę i przeanalizuj zainteresowania. Zrób listę tego, co lubisz robić. Zapisz na kartce, co sprawia Ci radość i w czym jesteś dobry.
- Podnieś swoje kwalifikacje. Zapisz się w tym celu na odpowiednie studia, kursy bądź szkolenia. Bierz udział w webinarach, dostępnych w internecie. Możesz też doszkalać się samodzielnie w domu, czytając np. branżowe książki i prasę.
- Jeśli planujesz założyć własną działalność, zabezpiecz środki potrzebne do jej uruchomienia.
- Jeśli zaś szukasz nowego pracodawcy, mów o tym wszystkim znajomym i rodzinie. Być może szybko znajdzie się ktoś, kto słyszał o wolnym etacie i pracy, której szukasz. Przygotuj też CV.
Zawody przyszłości
Decydując się na przebranżowienie, warto wziąć pod uwagę zmiany, jakie dzieją się na rynku pracy. Część zawodów powoli przechodzi do lamusa, część już nie istnieje. Pojawiają się za to nowe i z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej. Zawody przyszłości to te, w których obowiązki nie będą powtarzalne i rutynowe, bo te najłatwiej zastąpić maszynami. Dotyczy to szczególnie stanowisk niżej płatnych i niewymagających kwalifikacji, ale także takich, które wymagają od ludzi dużej siły fizycznej lub narażają ich na utratę zdrowia. Także zadania czasochłonne, związane z analizą dużej ilości danych będą przejmować maszyny, które zresztą już dzisiaj to robią.
Przewiduje się, że zawody przyszłości to zawody wielowymiarowe, w których potrzeba będzie rozległych kompetencji. Pracownika przyszłości charakteryzować będą duża elastyczność i otwartość na ciągle doskonalenie. Zawody przyszłości, które najczęściej pojawiają się w raportach ekspertów to zawody z branży:
- Technologicznej i naukowej (np. programista, developer, architekt IT, biotechnolog, specjalista bezpieczeństwa danych, etyczny haker czy operator drona),
- Medycznej – pomaganie i ochrona zdrowia (np. lekarz, pielęgniarka, opiekun medyczny, a także psycholog, psychoterapeuta, trener oraz opiekun osób starszych, animator czasu wolnego dla osób starszych),
- Finansowej – doradca finansowy, emerytalny, ubezpieczeniowy, inwestycyjny w tym antywindykator pomagający w problemach ze spłatą długów,
- Marketingowej i kreacyjnej, np. specjalista marketingu internetowego, user experience (UX) Designer, czyli osoba która projektuje doświadczenia klienta w aplikacjach i na stronach internetowych, a także menadżer marki, Content manager, architekt przyszłości czy kurator wystaw,
- Handlowej oraz związanej z zarządzaniem i myśleniem strategicznym, np. logistyk, kontroler pogody, trendsetter (który przewiduje nowe trendy rynkowe oraz kreuje nowe marki), coolhunter (który bada nastawienie do danego produktu, by następnie przekazać wnioski producentowi) czy też mystery shopper (czyli „tajemniczy klient”, który testuje jakość obsługi klienta poprzez wcielanie się w rolę klienta, a potem raportując wykryte obszary do rozwoju).
Myśląc dziś o przebranżowieniu i zmianach zawodowych warto przede wszystkim przyglądać się sobie, swoim talentom, preferencjom i predyspozycjom, ale także warto brać pod uwagę realia rynkowe. Bez względu na to, czy wykonujemy już teraz zawód przyszłości, czy dopiero się do niego przygotowujemy, potrzebujemy ciągle doskonalić swoje kompetencje, zdobywać nowe doświadczenia i każdego dnia się uczyć.
Zawód przyszłości – agent ubezpieczeniowy
Agent ubezpieczeniowy to jeden z kilku zawodów wskazywanych przez ekspertów jako zawód przyszłości. Daje poczucie niezależności (własny rytm i godziny pracy), stabilność finansową oraz nieograniczone możliwości kontaktów i znajomości z innymi ludźmi. Pozwala czerpać z dotychczasowej bazy kontaktów i poszerzać ją o nowe. Takie możliwości już dziś daje Unum Życie, proponując pracę w roli Life Protection Advisora. Spółka podkreśla, że nazwa stanowiska jest nieprzypadkowa. Unum nie traktuje swoich pracowników jak zwyczajnych agentów, ale opiekunów, od których zaangażowania i aktywności zależy komfort klienta, a nie tylko liczba sprzedanych polis. Dlatego dla ubezpieczyciela znacznie bardziej liczą się kompetencje miękkie, osobowość, doświadczenie w pracy z ludźmi i intuicja niż pakiet odbytych szkoleń. Unum na rynku wyróżnia również to, że firma do tej profesji przyjmuje kandydatów bez doświadczenia w branży ubezpieczeń. Kandydat musi być jednak otwarty na naukę i nową przygodę zawodową. Musi chcieć się uczyć, być zdeterminowany i odporny, bo w tej pracy jest wiele dobrych, ale też i trudnych momentów. Wymagane są empatia i odporność. Aby dostać tę pracę, trzeba także lubić ludzi, umieć ich słuchać i odpowiadać na ich realne potrzeby – Life Protection Advisor postrzegany jest jako zawód wysokiego zaufania społecznego. To praca dla tych, którzy cenią sobie uczciwość i etykę, czyli wartości, które leżą u podstaw działania Unum. Jeśli ktoś liczy na szybkie sukcesy za wszelką cenę, to w Unum nie znajdzie miejsca. Ubezpieczyciel, chroniąc życie i zdrowie klientów, pracuje na ich zaufanie, które pielęgnuje poprzez uczciwe relacje, transparentne produkty, etyczną sprzedaż i najwyższe standardy obsługi.
Life Protection Advisorzy to niezależni i samodzielni przedsiębiorcy związani z Unum umowami agencyjnymi. Podczas etapu szkoleniowego otrzymują uzgodnione wynagrodzenie, które wraz ze wzrostem aktywności sprzedażowej maleje na rzecz rosnącej prowizji. Wsparcie korporacyjne Unum polega nie tylko na bogatej ofercie benefitów (karty sportowe, pakiet medyczny, udział w inicjatywach rozwoju zawodowego i osobistego), ale także na życzliwej obecności menadżera, dyrektora oddziału oraz pracowników centrali. Firma wymaga od agentów udziału w spotkaniach zespołowych, ale poza nimi agenci sami decydują o swoim czasie pracy.
Life Protection Advisor to wymagający zawód dla profesjonalistów uważnych i zorientowanych na potrzeby innych. Z uwagi na specyfikę pracy, konieczność podtrzymywania wysokiej jakości komunikacji i odpowiedzialności za ochronę życia i zdrowia klientów są przez Unum adekwatnie wynagradzani i regularnie szkoleni. Ci, którzy zdecydowali się na zmianę swojej profesji, dołączając do Unum, zachęcają dziś innych, twierdząc, że była to jedna z ważniejszych i cenniejszych zmian w życiu.
Bibliografia:
- https://focusonbusiness.eu/pl/wywiady/przebranzowienie-czym-jest-i-czy-jest-to-sposob-na-zmiane-pracy/21505
- www.strefabiznesu.pl
- www.zmianazawodowa.pl