Wróć do artykułów

Serce jak dzwon!

Serce jak dzwon!
29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocja zdrowego stylu życia. To dobry czas na refleksję nad otrzeźwiającym faktem, że choroby serca pozostają wrogiem numer jeden zarówno kobiet, jak i mężczyzn w Polsce. Dobrą wiadomością jest to, że mamy w tym zakresie moc ochrony i poprawy zdrowia.

Natomiast, jeśli serce nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, nasze narządy nie otrzymają tlenu i składników odżywczych, których potrzebują, a ich funkcjonowanie będzie znacząco zaburzone, co może prowadzić nawet do śmierci.

Serce, to pracowity organ. Działa inaczej niż mięśnie podlegające sile naszej woli, nie może nawet na chwilę odpocząć. Kurczy się średnio około 72 razy w ciągu minuty, a w ciągu całego życia musi przepompować aż około 173 milionów litrów krwi. Serce narażone jest w swoim całym cyku pracy na wiele negatywnych czynników, co sprawia, że może być podatne na różnorodne schorzenia. Niestety choroby układu krążenia od wielu lat pozostają pierwszą przyczyną zgonów w Polsce[1], a im więcej czynników ryzyka nas dotyka, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby sercowo-naczyniowej. Chociaż nie jest możliwa zmiana wszystkich czynników ryzyka, szczególnie tych odziedziczonych po przodkach, możemy natomiast zmienić wszystkie nawyki i zachowania. Oto kilka wskazówek, jak dbać o serce:

Odżywiaj się zgodnie z piramidą

…mowa oczywiście o piramidzie żywienia. Przestrzeganie zdrowego wzorca żywieniowego może obniżyć ryzyko chorób serca. Co zatem warto wrzucić na swój talerz? Koniecznie warzywa (szczególne te zielone: sałata, natka pietruszki, brokuły, szpinak), owoce (te obfitujące w witaminy C i E: maliny, jagody), produkty pełnoziarniste (chleb i makarony z pełnego ziarna, brązowy ryż, grube kasze – pęczak, gryczana i jaglana), zdrowe źródła białka (takie jak drób z ekologicznych hodowli, łosoś atlantycki, makrele, śledzie czy rośliny strączkowe), nabiał (chudy twarożek i mleko oraz różnego typu jogurty o ile nie są pełnotłuste) oraz zdrowe tłuszcze (takie jak olej rzepakowy, sojowy, lniany, oliwa z oliwek czy ryby morskie). Sól najlepiej od razu odstawić a zamiast niej używać aromatycznych ziół.

Rusz się dla zdrowia

Skoro mowa o piramidzie zdrowego żywienia, pamiętajmy o jej podstawie, czyli ruchu. Najlepsze dla naszego serce będą ćwiczenia aerobowe. To rodzaj aktywności o umiarkowanej intensywności, którą można wykonywać przez długi czas. Przykłady obejmują jogging, jazdę na rowerze i pływanie. Na dłuższą metę ten rodzaj ćwiczeń wzmacnia serce i płuca. Jednak jeśli nigdy ze sportem nie byliśmy za pan brat najlepiej wykonywać tego rodzaju ćwiczenia stopniowo, zgodnie z możliwościami ciała. Warto przed pierwszą aktywnością sprawdzić stan swojego zdrowia i skontaktować się w tym celu z lekarzem rodzinnym oraz wykonać zalecanie przez niego badania. A jeśli nic już nie stoi na przeszkodzie warto sport włączyć na stałe do swojego harmonogramu. WHO zaleca osobom dorosłym (18–64 lat) tygodniowo 150–300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut aktywności o dużej intensywności.

Pij wodę

Warto wiedzieć, że wskutek przyjmowania zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia, znacznie spada ciśnienie krwi, co powoduje zmniejszenie jej objętości. Nasza optymalna, dzienna dawka wody to 30 ml na każdy kg masy ciała. Oprócz wody warto wybrać napoje, które wspomagają regulację ciśnienia krwi, jak zielona herbata, sok pomidorowy i pita sporadycznie lampka czerwonego wina. Unikajmy natomiast nadmiaru kawy i czarnej herbaty, które działają moczopędnie i w efekcie pozbywają nas potrzebnych płynów.

Relaksuj się

Stres, z którym codziennie się stykamy powoduje wzrost ciśnienia krwi i szybszą aktywność serca. Wszystkie te reakcje mogą przyspieszyć proces twardnienia naczyń krwionośnych i zwiększyć ryzyko zawału mięśnia sercowego. Jeśli często czujesz się zestresowany również łatwo jest popaść się w niezdrowe nawyki – palenie, nadmierne picie kawy, przesiadywanie przed telewizorem… Niektóre z tych nawyków mogą mieć wpływ na serce. Zamiast tego warto zastosować zdrowe techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, aktywność fizyczna lub znaleźć czas na ulubione hobby.

Unikaj palenia i nadużywania alkoholu

Nikotyna w wyrobach tytoniowych może powodować wzrost ciśnienia krwi i tętna, a tym samym zwiększa obciążenie serca. Nikotyna ułatwia również krzepnięcie krwi, co może prowadzić do niedrożności naczyń krwionośnych. Kolejnym szkodliwym nałogiem, w szczególności dla naszego serca jest picie alkoholu. Spożywanie alkoholu przez dłuższy czas niszczy komórki mięśnia sercowego, wpływając na funkcję serca, powodując jego stopniowe osłabienie i może spowodować śmierć z powodu niewydolności serca.

Uważaj na cholesterol

Cholesterol jest niezbędny do funkcjonowania organizmu, ale wysoki poziom cholesterolu może zwiększać ryzyko szeregu schorzeń, w tym zawału serca lub udaru mózgu. Istnieją trzy główne sposoby kontrolowania poziomu cholesterolu: przestrzeganie zdrowej dla serca diety, pozostawanie aktywnym i przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu, jeśli zaleci to lekarz. Warto zatem badać regularnie cholesterol, w częstotliwości zalecanej przez lekarza rodzinnego.

Badaj ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca, co oznacza, że regularne kontrole ciśnienia krwi są ważnym elementem utrzymania zdrowego serca. Warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i również samodzielnie kontrolować ciśnienie krwi. Za prawidłowe wartości u osób dorosłych uznaje się ciśnienie skurczowe 120-129 mm Hg i rozkurczowe 80-84 mm Hg.

Zarządzaj poziomem cukru we krwi

Wysoki poziom cukru we krwi, na przykład z powodu cukrzycy może zwiększać ryzyko chorób serca. Kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest ważnym elementem profilaktyki. Jeśli zażywasz leki na cukrzycę, cholesterol lub ciśnienie krwi, upewnij się, że postępujesz zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi tego, jak i kiedy przyjmować leki.

Przygotuj plan B, czyli ubezpiecz się

Chociaż istnieje wiele objawów i znaków ostrzegawczych, choroby serca mogą pojawić się zawsze i wszędzie, szczególnie ze względu na obciążenie genetyczne, obecny wymagający tryb życia i coraz bardziej zanieczyszczone środowisko naturalne. Warto zatem przygotować swój plan B na wypadek leczenia lub potrzeby zabezpieczenia finansowego dla najbliższych. W Unum Życie produktem przeznaczonym do ochrony klienta w przypadku wystąpienia choroby kardiologicznej jest umowa dodatkowa Ubezpieczenie na wypadek Chorób Układu Krążenia. W ramach umowy w razie wystąpienia takiej sytuacji, oprócz sumy ubezpieczenia otrzymujesz dodatkowy pakiet usług, w którego zakresie znajduje się organizacja i pokrycie kosztów wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego lub jego zakupu, badania ambulatoryjne, transport do szpitala, świadczenia sanatoryjne, teleopieka kardiologiczna czy druga opinia medyczna. Świadczenie z ubezpieczenia to nawet 500 000 zł, które będziesz mógł wykorzystać na dowolny cel, w tym walkę z chorobą lub jej skutkami.


[1] Badanie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, raport „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” opublikowany w lutym 2021 roku. Informacje na temat śmiertelności w Polsce pochodzą z 2018 r., ponieważ zbieranie i analiza danych zajmują dużo czasu. W raporcie nie są więc uwzględnione przypadki śmierci z powodu COVID-19.