Kiedy cieszymy się wakacjami często nabieramy odwagi na nowe doznania i przygody, a wówczas o wypadek nie trudno. Dlatego podpowiadamy jak można łatwo zadbać o swoje bezpieczeństwo i w pełni, bez trosk oddać się letniemu relaksowi.
EKUZ… za i przeciw
Jedziesz na zagraniczne wakacje? Warto zadbać o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Karta EKUZ potwierdza, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to:
- kraje Unii Europejskiej
- Islandia
- Liechtenstein
- Norwegia
- Szwajcaria
- Wielka Brytania.
Pamiętaj, że EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości. Za EKUZ nic nie płacisz. Otrzymasz ją po zgłoszeniu online, pocztowo lub osobiście w NFZ. Ta karta uprawnia do świadczeń zdrowotnych za granicą w takim zakresie, w jakim są one powszechne w odwiedzanym przez Ciebie kraju. To znaczy, że jeśli w danym kraju leczenie np. stomatologiczne jest jedynie prywatne, w razie wizyty u dentysty będziesz musiał pokryć koszty osobiście.. Nie refunduje jednak leczenia planowanego czy kosztów powrotu do kraju, jeśli w związku z chorobą lub wypadkiem nie będziesz mógł kontynuować wypoczynku.
Do zalet EKUZ zaliczyć można:
- bezpłatność wyrobienia karty,
- pokrycie części poniesionych przez pacjenta kosztów opieki medycznej w publicznych placówkach,
- pokrycie kosztów leczenia niezależnie od przyczyny, z powodu której się leczymy (wypadek lub zaostrzenie objawów choroby przewlekłej).
Do wad EKUZ zaliczyć można:
- nie zawsze jest ona wystarczająca z uwagi na różne ceny i dostępność usług medycznych w krajach UE lub EFTA,
- nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia z uwagi na różnorodne typy organizacji opieki medycznej,
- nie pokrywa kosztów transportu pacjenta do Polski czy akcji ratowniczej za granicą,
- nie ma dodatkowej ochrony w postaci OC, NNW, ubezpieczenia bagażu czy usług assistance (całodobowej pomocy w języku polskim w postaci organizacji i pokrycia kosztów wizyty lekarskiej, pomocy medycznej, transportu czy organizacji powrotu do kraju).
EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica. EKUZ dla osób niewidomych i niedowidzących jest oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a.
Wniosek o EKUZ możesz złożyć:
- osobiście w oddziale NFZ, wysłać e-mailem lub pocztą tradycyjną,
- przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP)
- przez Internetowe Konto Pacjenta
Travelka… czyli polisa turystyczna
Kolejnym ważnym krokiem jest zakup turystycznej polisy ubezpieczeniowej. Zakres ubezpieczenia podróżnego jest znacznie szerszy od tego, co proponuje EKUZ i często obejmuje znacznie więcej zdarzeń, nawet w zakresie samej pomocy medycznej. Z tego również powodu również NFZ zaleca wykupienie polisy turystycznej. W wielu krajach samo wezwanie pomocy nie jest świadczeniem bezpłatnym w ramach publicznej służby zdrowia. Podobnie sprawa ma się np. ratownictwem górskim. Dlatego wykupiona przez Ciebie polisa powinna zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Przymus skorzystania z pomocy lekarza w nagłych sytuacjach, jak wizyta w szpitalu, prześwietlenie RTG czy leczenie stomatologiczne w razie ostrego stanu zapalnego może nas zaskoczyć również na wakacjach. A kiedy przebywamy w kraju, w którym nie znamy ani języka ani systemu służby zdrowia, pomoc assistance (polskiego konsultanta, dostępnego całodobowo) może okazać się zbawienna.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to drugi, bardzo istotny element polisy turystycznej. Ubezpieczenie to gwarantuje rekompensatę szkód wyrządzonych osobom trzecim. (np. kiedy niechcący uszkodzimy czyjś samochód, niechcący wylejemy lemoniadę na telefon lub laptop innego wczasowicza, albo nasze dzieci wybiją piłką czyjąś szybę). Lepiej takich kosztów nie pokrywać z własnej kieszeni.
Polisa turystyczna to to także ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Przy NNW w dobrej polisie otrzymacie nie tylko środki finansowe, ale również pomoc organizacyjną. Dlatego przed podróżą warto zrobić rozeznanie i zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i dokładnie sprawdzić, na jaką pomoc możemy liczyć w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi. To nie tylko pozwoli nam poczuć się bezpieczniej już podczas wakacji, ale jeszcze przed wyjazdem będziemy mieli wpływ na ostateczną formę ubezpieczenia.
Obecnie przed wyborem polisy turystycznej należy sprawdzić przede wszystkim to, czy obejmuje ona zachorowania, do których doszło w sytuacji epidemii lub pandemii. Jeśli tak, ubezpieczyciel najczęściej gwarantuje pomoc lekarską i pokrywa jej koszty. Część ubezpieczycieli pokrywa także koszty dodatkowych noclegów, jeśli w ramach procedury medycznej chory został skierowany na kwarantannę. Zależy to jednak od procedur w danym państwie. Część krajów bierze na siebie koszty pobytu cudzoziemca na kwarantannie. Warto przed wyjazdem za granicę zapoznać się z zasadami zwrotu kosztów za kwarantannę w poszczególnych krajach. Ubezpieczyciel może też pokryć koszt dodatkowego biletu lotniczego, jeśli choremu na skutek kwarantanny przepadł lot powrotny do kraju.
I najważniejsze – warto pamiętać, by wykupić taką polisę odpowiednio wcześnie. Wykupienie jej już w trakcie trwania wycieczki najprawdopodobniej sprawi, że obejmie nas okres karencji, który może trwać od 2 do 7 dni… czyli nawet cały nasz urlop.
Życiówka… czyli polisa na lato i na lata
Wszystko co dobre szybko się kończy… również czas urlopu, ale i trwania polisy. Tymczasem wiele wypadków dzieje się w naszym domu, czy podczas np. jazdy rowerem lub samochodem.
By być spokojniejszym i pewnym, że w razie takiego zdarzenia dzięki wypłaconym środkom będziemy mieli zapewniony dostęp do prywatnej opieki medycznej, warto zdecydować się na wykupienie polisy długoterminowej na życie. Taka polisa może zapewniać ochronę na wypadek uszkodzeń ciała, obejmować jednorazową wypłatę odszkodowaniaa także zapewnić środki na finansowanie m.in. rehabilitacji.
Zakup polisy na życie jest ważnym elementem planowania przyszłości, gdyż zapewnia zabezpieczenie przez 24 godziny na dobę, na całym świecie, na wiele trudnych sytuacji, które mogą spotkać nas w życiu. Ponieważ ubezpieczenia na życie również różnią się od siebie pod względem wysokości sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony oraz wyłączeń odpowiedzialności, na to również powinniśmy zwracać uwagę.
W Unum Życie znajdziesz i dopasujesz do swoich codziennych potrzeb rozwiązania ochrony indywidualnej. Polisy mają na celu zabezpieczyć naszych najbliższych na wypadek naszej nagłej śmierci, a ochrona obejmująca zdarzenia na całym świecie zapewnia również wsparcie finansowe na wypadek trwałego inwalidztwa oraz choroby śmiertelnej. Dzięki analizie potrzeb Life Protection Advisor (Profesjonalny Agent Ubezpieczeniowy) będzie pomagać nam m.in. w bieżącym dopasowywaniu planu ubezpieczeniowego do zmieniających się potrzeb i możliwości finansowych.