Wróć do artykułów

Ochrona przed wysokimi temperaturami

Ochrona przed wysokimi temperaturami
Ciepłe letnie miesiące mogą przynieść wiele radości, odpoczynku i słońca! Jednak nadmiar ciepła może powodować sporo poważnych problemów zdrowotnych.

Jakich?

Najczęstszymi skutkami przegrzania jest bardzo ciepła i sucha skóra. Na twarzy niektórych pojawiają się zaczerwienienia przypominające oparzenia słoneczne. Niejednokrotnie puchną stopy i kostki. Tym podstawowym symptomom towarzyszy uczucie gorąca i osłabienia, bóle i zawroty głowy. Przy przegrzaniu może dojść do przyspieszenia akcji serca, mdłości, zaburzeń świadomości, a nawet utraty przytomności lub problemów z oddychaniem.

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie, aby zapobiec chorobom związanym z upałami jest utrzymywanie chłodu i nawodnienia. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci chronić zdrowie, gdy temperatury są wyjątkowo wysokie.

Woda zdrowia doda

Według zaleceń Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Żywności nastolatkowie w wieku 14–19 lat i dorośli powinni spożywać dziennie ok. 30 ml płynów na każdy kilogram ciała. Zapotrzebowanie wzrasta jednak wraz ze wzrostem temperatury (w czasie upałów, zaleca się zwiększenie ilości spożywanych płynów do 35 ml). W upalne dni należy także uzupełniać nie tylko samą wodę, ale także sole mineralne (głównie sód, potas).

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, ponieważ:

  • wspomaga pracę mięśni i stawów,
  • pomaga „smarować” stawy i ułatwia organizmowi transport składników odżywczych,
  • zwiększa poziom energii i funkcje mózgu,
  • pomaga schudnąć (woda może zwiększyć uczucie sytości i przyspieszyć metabolizm).

Kiedy latem spędzasz czas na świeżym powietrzu, łatwo się odwodnić, szczególnie podczas intensywnego pocenia. Dobrym sposobem na śledzenie czy jesteś nawodniony jest monitorowanie koloru moczu. Jeśli stanie się ciemniejszy niż jasnożółty, wiesz, że musisz pić więcej wody, najlepiej z wysoką zawartością minerałów oraz soki owocowo-warzywne (które są źródłem potasu), a także herbatki owocowe. Najlepiej ograniczyć na czas upałów spożycie napojów, które tak naprawdę odwadniają nasze organizmy, takich jak kawa, mocna czarna herbata czy alkohol.

Summer in the city

Jeśli urlop planujesz dopiero jesienią, a lipiec i sierpień spędzisz pracowicie, w pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby nie nagrzewało się Twoje miejsce odpoczynku i pracy. Gdy pracujemy w miejscu pozbawionym klimatyzacji zacienianie i ochrona przed nagrzewaniem ma kluczowe znaczenie. W pomieszczeniach, które znajdują się od strony operującego słońca powinniśmy zamknąć wszystkie okna i zasłonić je żaluzjami, roletami lub zasłonami. Okna otwierać najlepiej wtedy, kiedy na zewnątrz temperatura zacznie spadać. Stosowanie nawilżaczy powietrza i wentylatorów również pomoże przetrwać wysokie temperatury.

Gabinet cieni

Promienie UV są najsilniejsze między godziną 10:00 a 15:00. Jeśli planujesz pospacerować, spędzić czas nad jeziorem, na plaży albo łowić ryby, pamiętaj o tym aby znajdować się w cieniu w tych godzinach. Jeśli zdarzy Ci się przebywać na pełnym słońcu w tym czasie, chroń głowę przed nagrzaniem  wszelkiego rodzaju osłonami – czapeczkami, chustami lub kapeluszami.

Jeśli sport to twój konik, ćwiczyć można nawet w gorące dni. Jednak bieganie, jazdę na rowerze, itp. przesuń na poranek lub wieczór tak, aby dodatkowo nie obciążać walczącego z upałem organizmu.

Crème de la crème

Latem szczególnie ważne jest, aby codziennie stosować krem z filtrem. To bardzo istotne, ponieważ filtry przeciwsłoneczne zapobiegają przedostawaniu się promieniowania UV do skóry. Jeśli wahasz się nad wyborem kremu najlepiej wybrać filtr przeciwsłoneczny, który ma SPF 25 lub wyższy i posiada „szerokie spektrum”, czyli chroni skórę zarówno przed promieniami ultrafioletowymi A (UVA), jak i ultrafioletowymi B (UVB).

Chrońmy naszą skórę, a jesienią jak nasza opalenizna już zejdzie, warto zbadać znamiona u dermatologa. Dobrym zakupem będą również preparaty po opalaniu, aby regenerować naszą skórę i utrzymywać ją w dobrym stanie (najlepsze są te zawierające w składzie: pantenol, aloes lub alantoinę).

Słoneczna moda

Okulary przeciwsłoneczne… pewnie posiada je każdy. Przy ich wyborze kierujemy się tym, żeby jak najlepiej chroniły przed słońcem. Do okularów powinna być dołączona informacja o mocy filtra UV, nadrukowana na oprawce, ujęta w opisie lub naklejona na soczewce. Zdecydowanie najlepsze są okulary posiadające filtr UV 400, który w 100% pochłania promieniowanie słoneczne. Równie istotne jest sprawdzenie kategorii filtra (oznaczonego cyframi od 0 do 4), który został zastosowany w okularach, bowiem to on decyduje o ilości przepuszczanego przez soczewki światła, kategorie te oznacza się symbolami cat.1, cat.2, itd., przy czym należy pamiętać, że filtr cat.1 przepuszcza ok. 40% światła a cat.4 ok. 8%.

Idealnym uzupełnieniem naszego wakacyjnego wyglądu będzie luźna odzież wykonana z naturalnych materiałów takich jak: bawełna, jedwab czy len, aby pot mógł wyparować.

Letni wiatr

Pokusa szybkiego ochłodzenia jest kusząca, natomiast duże różnice temperatur nie są korzystne dla naszych organizmów. Pamiętajmy, aby nie ustawiać klimatyzacji na zbyt niską temperaturę. Szczególnie dotyczy to kierowców, którzy wsiadając do nagrzanego na słońcu auta chcą jak najszybciej obniżyć temperaturę. Dobrą zasada mówi o tym, aby nastawić temperaturę ok. 6oC niższą niż temperaturę otoczenia. Jeśli czujemy, że potrzebujemy bardziej obniżyć temperaturę to skierujmy nawiew na przednią szybę. Unikajmy ustawiania nawiewu na siebie i pasażerów, takie ustawienie może skutkować przeziębieniami, bólami mięśni czy nerwobólami. Gdy ruszymy możemy wymienić powietrze z nagrzanego auta otwierając na kilka chwil szyby w samochodzie.

Ważne, aby nawet na chwilę nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. W czasie upalnego lata temperatura w nagrzanym samochodzie może przekroczyć 60oC!