Wróć do artykułów

Dzień Ojca – czego potrzebują współcześni ojcowie?

Dzień Ojca – czego potrzebują współcześni ojcowie?
W środę, 23 czerwca obchodzimy Święto Ojca. Święto to ma charakter międzynarodowy, ale podobnie jak Dzień Matki, w różnych krajach na świecie przypada w różnych dniach w roku.

W Polsce już od 56 lat świętujemy je corocznie, i zawsze 23 czerwca mamy okazję podziękować naszym tatom za wsparcie, uwagę, miłość, wychowanie oraz poświęcony nam czas. To dzień, kiedy mamy też okazję, by w wyjątkowy sposób okazać swojemu tacie uczucia, wyrazić  wdzięczność i szacunek.

Tata i jego rola w życiu dziecka

Ojciec, podobnie jak matka odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu dziecka. To On dzieli z mamą obowiązki wychowania malucha, a jego obecność sprawia, że kontakt dziecka ze światem jest bogatszy w doznania emocjonalne. Poprzez obserwację uczuć między rodzicami, maluch uczy się relacji w grupie. To, co czuje obserwując rodziców jest dla niego pierwszą szkołą życia społecznego, w którym każdy członek grupy jest ważny, pełni określoną rolę i trzeba z nim się liczyć. Ojciec podobnie jak matka stawia dziecku wymagania i uczy go samodzielności, ale jego stała bliskość i życzliwość dodaje maluchowi odwagi do podejmowania coraz trudniejszych zadań. To on zwykle uczy jeździć na rowerze, biega za piłką, organizuje ekscytujące wyprawy, buduje piaskownice czy tworzy z klocków największe budowle. Czas spędzony z nim sam na sam jest bezcenny – zarówno dla ojca, jak i dla dziecka, a także dla budowania i podtrzymywania niezwykle ważnej więzi między nimi, która będzie tylko umacniała się i procentowała w dorosłym życiu.

Psycholodzy zauważyli, że kilkumiesięczne niemowlęta bardziej cieszą się na widok twarzy ojców niż matek. Powodów takiej reakcji może być kilka:

  • tata jest bardziej „atrakcyjną” osobą, bo spędza z dzieckiem mniej czasu. Kiedy tylko może bawi się z dzieckiem inaczej niż mama, robi śmieszne miny, miło tarmosi, a czasem też na więcej pozwala. Jest to zupełnie inny rodzaj kontaktu niż z mamą, która „zawsze jest obok” i zaspokaja wszystkie potrzeby,
  • kontakt dziecka z tatą poszerza przeżycia malucha o nowe doznania i rozbudza jego ciekawość oraz chęć poznawania świata,
  • będąc w ramionach taty, maluch czuje się pewnie i bezpiecznie.

Jak docenić tatę?

Przede wszystkim pamiętajmy, że tatusiów warto doceniać na co dzień, nie tylko w dniu ich święta. Ale… w tym dniu zadbajmy o Tatę szczególnie. Zorganizujmy mu wyjątkowy czas, by poczuł naszą miłość, uwagę i szacunek. Prezentem od najmłodszych, który wyjątkowo zachwyci tatę będzie własnoręcznie wykonana laurka lub breloczek. Dzieci starsze mogą uszczęśliwić tatę na wiele różnych sposobów, zachęcając go do wspólnego spędzenia czasu na zabawie w chowanego, gonitwach, wyścigach, łapankach w których świetnie odnajdzie się broń typu poduszka czy też piankowy makaron, na wspólnym budowaniu z klocków, wspólnej rowerowej wycieczce do lasu połączonej z budowaniem szałasu oraz rozpaleniem ogniska (w bezpiecznym i przeznaczonym do tego miejscu) i pieczeniem kiełbasek. Dorośli zaś mogą celebrować Dzień Taty poprzez:

  • wspólnie spędzony czas z tatą, spacer i rozmowę – ten czas jest często dużo więcej warty niż niejeden prezent,
  • wspólne wyjście ulubionej cukierni taty – przecież wiemy, że tatusiowie są często ogromnymi łasuchami,
  • wspólne wędkowanie i nasze sam na sam z tatą połączone z mnóstwem emocji oraz opowieściami taty o jego wędkarskich sukcesach i przygodach,
  • wspólne wyjście do kina lub teatru,
  • wręczenie tacie zaproszenia na kompleksowy pakiet badań kontrolnych, stworzony specjalnie w trosce o Jego zdrowie. Pakiet badań zmotywuje tatę do wizyty u specjalisty, który oceni stan jego zdrowia i udzieli tacie rad, co robić, by uniknąć chorób w przyszłości.

Bibliografia
www.babyboom.pl