Do wesela się zagoi?
Okazuje się, że podobne wypadki mogą mieć zupełnie różne skutki dla różnych osób. Zwykły upadek z roweru dla jednej osoby może skończyć się otarciami, dla innej złamaniem kości piszczelowej, podczas gdy jeszcze inna osoba może nawet trwale uszkodzić sobie kręgosłup. Każdy wypadek może nieść poważne konsekwencje. Nie tylko zdrowotne, ale również zawodowe i społeczne. Doznany uraz może wymagać długiego i skomplikowanego leczenia lub długotrwałej rehabilitacji, zwolnienia lekarskiego, które bez wątpienia wpłynie na nasze dochody. A pewnie mało kto ma w szufladzie kopertę z dziesiątkami tysięcy złotych i opisem „na wszelki wypadek”. Właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie ubezpieczenia na wypadek uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Umowa dodatkowa na wypadek uszczerbku na zdrowiu może nas uchronić przed finansowymi skutkami takich zdarzeń. Wypłata świadczenia pomoże sfinansować leczenie lub rehabilitację. Gdy przedmiotem ubezpieczenia w umowie jest zdrowie ubezpieczonego, zakres ochrony obejmuje wystąpienie u osoby ubezpieczonej trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem zaistniałym w okresie naszej odpowiedzialności oraz wymienionym w Tabeli Uszczerbków. Wysokość świadczenia zależy od wysokości sumy ubezpieczenia i rodzaju urazu. Dzięki szybkiej wypłacie pieniędzy z polisy, można od razu przystąpić do leczenia i rehabilitacji, co ma ogromne znaczenie dla powodzenia kuracji i przyszłej sprawności. A o jakich sumach mówimy?
Weźmy na przykład otwarte złamanie kości piszczelowej. Dla takiego przypadku wysokość uszczerbku wynosi 11% (na podstawie oferty Unum Życie). Jeśli suma ubezpieczenia w umowie dodatkowej jest na poziomie 50.000 zł, wówczas osoba ubezpieczona otrzyma świadczenie w wysokości wyniesie 5.500 zł.
Gdyby kózka nie skakała…
Wybierając polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków warto sprawdzić, czy obejmuje także następstwa urazów sportowych, a trzeba przyznać, że obserwujemy większą skłonność Polaków do uprawiania sportów o charakterze ryzykownym.
„Otrzymujemy wnioski od dużej liczby klientów zgłaszających sportowe urazy: podczas gry w piłkę, jazdy na rolkach, na rowerze, podczas wspinaczki wysokogórskiej, lotu na paralotni, nurkowania, czy pływania w basenie. Nieszczęśliwe wypadki czyhają także podczas domowych zajęć. Nasi klienci zgłosili urazy kręgosłupa i złamania po upadku z drabiny, amputacje palców w następstwie cięcia drewna, a także oparzenia podczas biesiadowania przy grillu.” – dodaje Iwona Wiśniewska-Jacak, Dyrektor Działu Wypłaty Świadczeń w Unum.
Gdzie i po jaką polisę sięgnąć?
Jeśli mamy już polisę chroniącą nas na wypadek śmierci lub poważnego zachorowania, wystarczy skontaktować się z agentem, by uzupełnić ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. A jeśli takiej polisy nie mamy, warto poszukać odpowiedniej ochrony zawsze dokładnie analizując zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności (np. niektóre towarzystwa nie wypłacają świadczeń w sytuacjach gdy do wypadku doszło pod wpływem alkoholu) oraz zakres terytorialny (czy umowa chroni nas w Polsce czy również za granicą).