Wróć do artykułów

Jednośladem bezpiecznie przez świat!

Jednośladem bezpiecznie przez świat!
Sezon motocyklowy nadjechał! Nadeszła piękna wiosenna pogoda, a pokusa wsiadania na motocykl i podróżowania jest silniejsza niż kiedykolwiek.

Wiosna i lato (tuż za rogiem), to sezony, w którym fani dwóch kółek wsiadają na swoje motocykle i znów zaczynają jeździć. Niestety, wypadki między samochodami a motocyklami wzrastają właśnie w miesiącach letnich (najwięcej jest ich w czerwcu)[1]. Z tego powodu podczas letniej jazdy wymagana jest dodatkowa czujność i perfekcyjne przygotowanie. Niezależnie od tego, czy planujesz krótką przejażdżkę, czy epicką wyprawę, jest kilka rzeczy, które wszyscy motocykliści muszą wiedzieć. Więc zanim założysz kask i odpalisz maszynę, zobacz naszą krótką listę, która pomoże Ci zachować bezpieczeństwo i sprawić, by podróż była jedynie przyjemnością.  

Planuj sezon

Wszystkie udane przedsięwzięcia rozpoczynają się od solidnego planowania, szczególnie dotyczy to gotowości do jazdy motocyklem. To nie jednak jest tak proste i nie powinno się ograniczać do czynności takich, jak złożenie podnóżka i przekręcenie kluczyka. Planowanie zaczyna się od sprawdzenia gotowości do jazdy motocyklem. Oto trzy główne obszary, które warto ocenić:

  • stan Twojego motocykla
  • Twoje umiejętności i wiedza jeździecka
  • Twoje wyposażenie do jazdy

Zatem to doskonały czas, aby wyciągnąć kalendarz i zaplanować wiosenny przegląd lub naprawę i zarezerwować miejsce na kurs edukacyjny.

Skontroluj maszynę

Większość z nas ma całkiem niezłe wyobrażenie o stanie technicznym, w jakim znajdował się  motocykl, kiedy przechowywaliśmy go przez zimę. Ale czas wszystko zmienia. Dokładnie sprawdź swój sprzęt. Jeśli coś wydaje się wymagać dodatkowej naprawy, zadzwoń do sklepu z częściami lub umów wizytę u mechanika.

Jeśli chodzi o inspekcję maszyny, pomoże Ci pochodzący od angielskich słów akronim „T-CLOCS”, dobrze znany doświadczonym motocyklistom. Powinieneś go pokochać i zapamiętać. T-CLOCKS znaczy:

  • Tires& Weels / Opony i Koła

Ciśnienie w oponach znacznie spadnie w okresie zimowym ‒ niskie ciśnienie może wpłynąć na prowadzenie, więc sprawdź to przed wyjazdem. Jeśli bieżnik jest zużyty lub jeśli opony wykazują oznaki znacznego zużycia, teraz jest dobry moment na ich wymianę.

  • Controls / Układ sterujący

Powinieneś uruchomić silnik i pozwolić mu pracować przez kilka minut przed zwiększeniem obrotów. Czekając aż się nagrzeje, możesz sprawdzić czy elementy sterujące działają prawidłowo. Zobacz kierownicę, wciśnij dźwignię hamulca i sprzęgła, pedał, kable, węże, obejrzyj wszystkie wężyki, sprawdź poprawne działanie przepustnicy. Wszelki nieprawidłowy wygląd tych elementów czy inna ich praca powinna Cię zaniepokoić. Sprawdź jeszcze te elementy na „zimnym” i niepracującym sprzęcie.

  • Lights and electronics / Światła i elektronika

Jeśli na zimę zostawiłeś akumulator w motocyklu, jest spora szansa, że będzie rozładowany, a niewykluczone, że również do wymiany. Gdy motocykl będzie już gotowy, sprawdź czy wszystkie światła działają. Zobacz czy oba przełączniki przednich i tylnych świateł hamowania są sprawne. Skontroluj kierunkowskazy, tylne światła i reflektory (drogowe i mijania), aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

  • Oil & Other Fluid / Olej i Inne płyny

Sprawdź stan paliwa w motocyklu oraz poziom płynu hydraulicznego i płynu chłodzącego. Jeśli jakiekolwiek płyny zmieniły kolor lub mają wyjątkowo ostry zapach, należy rozważyć zastąpienie ich świeżym paliwem i płynami. Sprawdź, czy nie było wycieków.

  • Chassis / Podwozie

Świętuj początek sezonu motocyklowego i porządnie wyszoruj swój motocykl. Usuń wszelki brud i kurz, który mógł nagromadzić się podczas długiej zimy. Dokładnie umyty sprzęt pomoże Ci również ocenić stan podwozia.

  • Kickstand / Stojak

Pęknięcia czy wygięcia na podpórce bocznej lub centralnej (jeśli posiadasz) również powinny Cię zaniepokoić.

Warto sprawdzić motocykl przed każdą jazdą, a szczególnie po zimowej hibernacji sprzętu. Przeprowadzenie tej inspekcji zajmie trochę czasu, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo, czas nie powinien być czynnikiem decydującym. Jeśli nie czujesz się komfortowo, wykonując te zadania samodzielnie, poproś warsztat o wykonanie tego podczas zaplanowanej wizyty.

Bezpieczny motocyklista

Przeglądy nie powinny ograniczać się tylko do motocykla. Wyciągnij cały swój sprzęt do jazdy i dokładnie go zbadaj, aby upewnić się, że nadal jest sprawny. Oto krótka lista pytań, które warto zadać sobie przed kontrolą dotyczącą sprzętu:

  • Czy strój i kask nadal pasuje?
  • Czy twój kask został uszkodzony? Czy nie jest za stary (ponad pięć lat)?
  • Czy szwy i materiał na kurtce, czapkach, rękawicach lub kombinezonie do jazdy wyglądają dobrze?
  • Czy wszystkie zamki błyskawiczne, napy, paski i inny elementy działają sprawnie?

Naprawa lub wymiana zużytego sprzętu przed rozpoczęciem sezonu przygotuje Cię na bezpieczny start.

Jeździec w formie

Spójrzmy prawdzie w oczy: nawet jeśli na co dzień jeździsz wygodnym autem, jazda motocyklem wymaga wytrzymałości. Dobra forma sprawia, że życie w siodle jest łatwiejsze, więc jeśli do tej pory królowały u Ciebie późne kolacje i przekąski przed Netflixem, teraz jest czas, aby wrócić do formy.

Jeśli chodzisz na siłownię, skup się na mięśniach tułowia i pleców, ponieważ te najbardziej cierpią podczas jazdy. Odrobina jogi też może pomóc, zwłaszcza jeśli masz sztywne plecy i szyję. Wreszcie, niektóre ćwiczenia związane z podnoszeniem ciężarów mogą się przydać, szczególnie jeśli będziesz musiał podnieść przewrócony motocykl. Tak, patrzymy na Ciebie, poszukiwaczu przygód!

Nie zapomnij też o zaplanowaniu trasy i uwzględnieniu przerw podczas kilkugodzinnej jazdy. Nawet najbardziej doświadczony kierowca po pewnym czasie zacznie odczuwać uporczywe zmęczenie, które może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Nad miejscami, w których się zatrzymasz najlepiej pomyśleć jeszcze przed startem, ponieważ w trakcie trasy może być to bardzo utrudnione.

Odśwież umiejętności

Nawet jeźdźcy z wieloletnim doświadczeniem będą musieli odświeżyć swoje umiejętności jazdy po kilku miesiącach zejścia z siedziska. Daj sobie trochę czasu na ponowne zaznajomienie się ze swoim motocyklem.

To dobry powód, aby przynajmniej raz na dwa lata brać udział w kursie edukacyjnym dla motocyklistów. Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w zajęciach w tym roku, czy nie, regularne ćwiczenie podstawowych umiejętności jazdy jest ważną rzeczą, szczególnie na początku nowego sezonu. Oto kilka umiejętności, nad którymi warto popracować:

  • hamowanie,
  • skręcanie,
  • pokonywanie zakrętów i kontrowanie kierownicy,
  • unikanie przeszkód,
  • jazda z baczną obserwacją drogi.

Pamiętaj, że warunki na drodze mogą być dość trudne po zimie. Ekipy drogowe spędzają dużą część wiosennego czasu na naprawianiu dziur i pęknięć w jezdni, co stanowi poważne zagrożenie dla motocykli. Jedź ostrożnie, obserwuj prędkość i noś odzież ochronną na wypadek, gdyby wydarzyło się coś niefortunnego.

Warto też poświęcić trochę czasu, aby odświeżyć swoje umiejętności w zakresie pierwszej pomocy.

Ubezpieczony i bezpieczny

Jeśli mowa o pomocy, warto również zatroszczyć się o siebie i swoich bliskich. Dobrym rozwiązaniem, które gwarantuje spokój ducha w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze jest polisa ubezpieczeniowa. OC motocykla jest oczywiście obligatoryjne, ale indywidualna polisa na życie z  umowami dodatkowymi pozwoli Ci zyskać pewność, że w razie konieczności pobytu w szpitalu, długotrwałego leczenia czy rehabilitacji nie zostaniesz bez potrzebnych do tego środków finansowych.

Jeśli już zdecydujesz się na wykupienie indywidualnego ubezpieczenia, Twoją uwagę powinien przykuwać zakres umowy i wyłączenia. Jeśli zwracasz uwagę na cenę takiej umowy, to mamy dla Ciebie dobrą informację: w polisach oferowanym przez Unum Życie rekreacyjna jazda na motocyklu nie podlega zwiększonej składce. Jeśli więc swój jednoślad traktujesz jako środek transportu i nie uczestniczysz w rajdach czy zawodach motocyklowych, polisa w tym zakresie pozostanie w standardowej wycenie.

Mistrz przezornej jazdy

Pamiętaj, że kierowcy samochodów również mieli zimową przerwę od motocykli i będą się ponownie uczyć, jak dostosowywać się do dzielenia z nimi drogi. Nawet jeśli masz ubezpieczenie „crème de la crème”, bezpieczna jazda jest nadal koniecznością! Dlatego też:

  • Zawsze zakładaj, że kierowcy Cię nie widzą – motocykle mogą znikać w martwych punktach kierowców.
  • Zachowaj dystans. Motocykle mają dłuższą drogę hamowania niż większe pojazdy, więc zawsze daj samochodom i ciężarówkom na drodze trochę dodatkowej odległości na wypadek, gdyby nagłe zatrzymanie spowodowało hamowanie.
  • Unikaj szybkich ruchów. Motocykliści często zmieniają pozycje na pasach i między nimi, aby uniknąć ruchu lub kolizji. Kiedy planujesz zmienić pas, pamiętaj, aby używać kierunkowskazów, aby ostrzec wszystkie większe pojazdy wokół Ciebie o swoich zamiarach.
  • Nigdy nie jedź szybciej ani dalej, niż pozwalają na to warunki, może to uchronić Cię przed obrażeniami.

Poświęcenie czasu na przygotowanie się do nadchodzącego sezonu może nie jest takie ekscytujące, ale może sprawić, że będzie on bezpieczny i przyjemny. A więc w drogę!


[1] Raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji z 2019 roku