Uwielbiane przez najmłodszych rolki, hulajnoga i rower gwarantują mnóstwo pozytywnej energii, uśmiech na twarzy dziecka, świetną kondycję i często ogrom niezapomnianych przygód. Ponieważ wyobraźnia dzieci nie ma granic, warto je uczulić na wiele ważnych kwestii związanych z użytkowaniem takich sprzętów i zadbać o ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że łatwo tu o kontuzję, rożnego rodzaju skręcenia stawów, złamania kości czy też urazy głowy.
O czym rodzic powinien pamiętać?
Zanim udamy się na wyprawę z dzieckiem pamiętajmy o kilku ważnych przepisach. Dobrze, by w trakcie wycieczki, na bieżąco uczyć maluchy zasad poruszania się po ulicy według określonych zasad.
Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym rolkarz jest uznawany za pieszego ze wszystkimi prawami i obowiązkami. Osoby jeżdżące na rolkach nie mogą korzystać z infrastruktury rowerowej, tylko z chodników oraz z pobocza, jeśli nie ma chodnika. Podobnie osoby jeżdżące na hulajnodze. One także są traktowane jako piesi, a po ulicach mogą poruszać się tak, jak użytkownicy rolek.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w kwestii rowerów. Rowerzysta powinien poruszać się drogą dla rowerów lub drogą dla rowerów lub pieszych. W przypadku dzieci przepisy są szczególnie rygorystyczne. By dziecko mogło samemu jeździć po ulicy musi mieć skończone 10 lat i kartę rowerową. Dzieci młodsze mogą poruszać się na rowerku tylko pod opieką dorosłych, który ma wtedy prawo do jazdy po chodniku czy drodze dla pieszych. Korzystając jednak z tego przywileju, dorosły jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, a także ma możliwość jazdy lewą stroną jezdni. Wynika to z faktu, że pieszym jest dziecko na rowerze, a pieszy porusza się zgodnie z przepisami właśnie lewą stroną.
Główne zasady bezpieczeństwa, które każde dziecko powinno znać
Dzieci nie mają zazwyczaj świadomości o czyhających na nie niebezpieczeństwach, a ich beztroska może sprowokować groźne sytuacje. Dlatego jak najczęściej rozmawiaj z maluchem, ucz go i tłumacz przy każdej możliwej sytuacji, jak powinien zachować się w danym momencie np.:
- naucz dziecko poruszania się po drogach wspólnych, w tym po ścieżkach rowerowych. Uczulaj, że pieszy ma tam zawsze pierwszeństwo,
- przed przejściem dla pieszych należy zejść z roweru lub hulajnogi oraz zatrzymać się jadąc na rolkach,
- zawsze należy sprawdzić czy można bezpiecznie wejść na pasy (także zaraz po tym, jak na przejściu dla pieszych zapali się zielone światło),
- w trakcie jazdy nie wolno korzystać z telefonu ani słuchawek, ponieważ tłumią dźwięki z otoczenia.
Bardzo ważne jest także zapoznanie dziecka z przepisami ruchu drogowego. Pokazuj mu podstawowe znaki drogowe i objaśniaj ich znaczenie. Pomocne mogą okazać się tu książeczki dla dzieci oraz coraz popularniejsze miasteczka drogowe tworzone w miastach na potrzeby nauki bezpiecznego poruszania się dla dzieci po ulicach.
Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze
… dlatego zadbaj o odpowiedni sprzęt, który uchroni je przed urazami podczas upadku oraz sprawi, że będzie widoczne i bezpieczne na ulicy. Każdy sprzęt sportowy, z którego korzysta dziecko powinien być przede wszystkim solidny oraz dostosowany do wieku, wzrostu i możliwości malucha. Pod szczególną ochroną powinna być głowa dziecka, którą przed urazami ochroni solidny kask. Idealny to taki, który jest lekki i ma odpowiednią ilość otworów wentylacyjnych, dzięki którym głowa dziecka nie będzie się pocić. Musi być dopasowany do wielkości głowy, prawidłowo założony i zapięty. Przy zakupie koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy wybrany przez nas kask ma europejski certyfikat bezpieczeństwa.
By ochronić dłonie i nadgarstki, zaopatrzmy dziecko w ochraniacze, czyli specjalne rękawiczki. Pamiętajmy, że to właśnie nadgarstki amortyzują ewentualne upadki, bo upadając odruchowo wyciągamy ręce przed siebie.
Zabezpieczmy także dziecięce kolana i łokcie specjalnymi ochraniaczami, które powinny amortyzować i chronić przed otarciami. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na anatomiczny kształt, rozmiar oraz zabezpieczenie przed przesuwaniem się. Niezbędne będą także odblaski, by dziecko było widoczne dla innych uczestników ruchu. Dobrym rozwiązaniem jest kamizelka odblaskowa lub odblaskowe elementy na ubraniu, przez co osoba w nie ubrana jest widoczna z daleka. W sytuacji kryzysowej zwiększa to szansę na szybką reakcję pozostałych uczestników ruchu.
Jak zadbać o bezpieczny sprzęt dla dziecka?
- Rolki – by zapewnić dziecku bezpieczeństwo na rolkach należy okresowo przeglądać je pod kątem sprawności technicznej. Należy zwrócić uwagę na wygląd hamulca, stan kółek oraz kondycję łożysk. Jeśli któryś z tych elementów jest zużyty, należy bezzwłocznie go wymienić. Bardzo ważna jest też odpowiednia regulacja rolek tak, by zapewniały właściwą stabilizację stopy dziecka, a także gwarantowały komfort jazdy. Małe dzieci i początkujący rolkarze zawsze powinni jeździć w towarzystwie osoby dorosłej.
- Rower – zanim dziecko wsiądzie na rower sprawdź, czy ma sprawny dzwonek, działające światło białe lub żółte z przodu, czerwone światło z tyłu, napompowane opony i sprawne hamulce. Bardzo ważne jest też ustawienie wysokości siodełka, by było ono ustawione prawidłowo do wzrostu dziecka.
- Hulajnoga – pamiętajmy, że dobrej jakości hulajnoga nie ma odstających elementów, ostrych wykończeń, a wszystkie jej poszczególne części są precyzyjnie do siebie dopasowane. Zanim dziecko zacznie z niej korzystać sprawdźmy czy wysokość kierownicy dopasowana jest do wzrostu dziecka, czy jest sprawny hamulec, a kółka kręcą się bez zarzutu, czy pianka pokrywająca rączki jest na tyle trwała, że zabezpieczy dłonie przed otarciami oraz czy antypoślizgowe nakładki na podest nie są wytarte.
Ubezpieczenie – obowiązkowy krok w ochronie dziecka
Dzieci fascynuje wszystko, co nieodkryte. Często chcą próbować nowego i eksperymentować, nie zdając sobie sprawy z możliwych konsekwencji. A na nas, rodzicach ciąży obowiązek nie tylko zapewnienia swojemu dziecku bezpieczeństwo, ale także obowiązek dbania o to, by dziecko przez swoją nieuwagę nie wyrządziło szkody innej osobie. Na szczęście można ubezpieczyć malucha zarówno od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to dodatkowe ubezpieczenie, które pokrywa koszty wyrządzone osobie trzeciej lub jej rzeczy. Z takiego ubezpieczenia można skorzystać w momencie, gdy np. dziecko nie zdąży wyhamować na rolkach, hulajnodze czy rowerze i zarysuje auto sąsiada, ale polisa OC zadziała też w sytuacji, gdy dziecko najedzie np. na kogoś na chodniku i spowoduje u tej osoby uraz.
Ubezpieczenie NNW z kolei zapewni wsparcie naszemu dziecku w sytuacji następstw nieszczęśliwych wypadków. W sytuacji, gdy dziecko np. złamie kość, dozna wstrząśnienia mózgu czy też znajdzie się w szpitalu, otrzyma odpowiednie wsparcie w postaci świadczenia pieniężnego. Polisa może być zakupiona na określoną sumę ubezpieczenia i na jej podstawie, w sytuacji zachorowania obliczany jest procent należny z tytułu przebytego uszczerbku na zdrowiu. Warto rozważyć zakup takich polis dla każdego dziecka.