Wróć do artykułów

Jesteś wolontariuszem? Zadbaj o swój dobrostan!

Jesteś wolontariuszem? Zadbaj o swój dobrostan!
Maski. Lockdown. Kwarantanna. To kilka słów podsumowujących życie podczas pandemii COVID-19. Jeśli jednak spojrzysz głębiej, zobaczysz również: Wsparcie, Pomoc, Wolontariat.

Kryzys spowodowany COVID-19 unaocznił dużą solidarność między ludźmi. Zaangażowanie wolontariuszy w czasie izolacji społecznej nie tylko było cennym wsparciem dla potrzebujących, ale i niosło nadzieję na lepsze jutro. W tych wymagających czasach potrzeby ośrodków ochrony zdrowia i życia, organizacji non-profit i osób indywidualnych w zakresie pomocy nie słabły, a wielu miejscach gwałtownie wzrosły, co wymagało większego zaangażowania wolontariuszy. A to z kolei naprawdę może być spore obciążenie fizyczne oraz emocjonalne dla oddanych osób. Dlatego istotne w takiej sytuacji jest zachowanie siebie w dobrej kondycji psychicznej oraz utrzymanie balansu życiowego w trakcie wolontariatu. Co robić aby zatroszczyć się o swój dobrostan? Warto sobie zdać sprawę z tego, że nasze zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie jest dla nas tak samo ważne, jak zdrowie osoby, której pomagamy. To jest zalecenie podobne do komunikatu pilota, który zawsze słyszymy przed startem samolotu: Pasażerowie podróżujący z dziećmi zakładają maskę najpierw sobie, a następnie dziecku. Jednym słowem najpierw zabezpiecz siebie, bo bez tego nie dasz rady zabezpieczyć innych.

Oto 5 inspirujących sposobów, jak odnaleźć równowagę i dobrą energię, gdy naszą rolą jest pomagać innym.  

Utrzymuj kontakt

Silna, regularna komunikacja motywuje wolontariuszy, a jej brak jest jednym z głównych powodów zagubienia. Rozmawiaj o swoich doświadczeniach, pomysłach oraz obawach z organizacją, w której jesteś wolontariuszem. Utrzymuj kontakt z rodziną, przyjaciółmi, bliskimi sobie osobami. Otocz się ludźmi, którzy Cię kochają i dbają o Ciebie. Nawet krótki telefon czy pozytywny sms może zdziałać cuda. Nie musisz wyglądać na silnego ani pozostawać w osamotnieniu, przytłoczony emocjami lub trudną sytuacją.

Bądź aktywny

Istnieje wiele dowodów na to, że aktywność fizyczna może mieć głęboki i pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne. Uprawiając sport można poprawić sobie nastrój, zmniejszyć ryzyko depresji i lęku oraz dojść do lepszego i bardziej zrównoważonego stylu życia. Podejmij aktywność w domu, idź na spacer, udaj się na przejażdżkę rowerową. Aktywność fizyczna znacznie poprawia nastrój, ponieważ powoduje wzrost poziomu hormonów szczęścia.

Ucz się

Ucz się czegoś nowego, eksperymentuj i szukaj wrażeń. Podejmuj nowe wyzwania, które pomogą Ci w tym czasie zwiększyć pewność siebie czy uzupełnić wiedzę i umiejętności. Aktywność umysłowa oferuje tylko same korzyści dla zdrowia mózgu. Dowiedz się czegoś nowego, aby stworzyć nowe połączenia neuronowe. Możesz uczyć się języka lub gry na jakimś instrumencie – wybór należy do Ciebie.

Zachowaj równowagę

Jeśli jesteś wolontariuszem dajesz od siebie innym bardzo dużo. Angażujesz swój czas i okazujesz moc wsparcia potrzebującym. Jednak ważne jest, abyś zostawił coś dla siebie i zadbał o swoje samopoczucie. Zrelaksuj się, posłuchaj ulubionej muzyki, przeczytaj książkę… a może rozpoczniesz medytować? Medytacja jest dobrym sposobem na zachowanie dobrego zdrowia psychicznego. Pozwala ćwiczyć mózg, poprawić swoją uwagę, ale także zmniejsza niepokój i zwiększa zdolność do czerpania radości z codziennych chwil. Wybierz, co lubisz.

Doceniaj siebie

Bądź dla siebie wyrozumiały i życzliwy. Twoja praca jest potrzeba i ma głęboki sens. Pamiętaj, że jesteś ważnym ogniwem w całym procesie pomagania innym. Dzięki Twojemu zaangażowaniu niesiesz pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna i tym, którzy jej najbardziej potrzebują w tym trudnym czasie. Pozwól sobie na chwilę refleksji i podziękuj za codzienne rzeczy, które Ci się przytrafiają, nawet takie jak uśmiech na czyjejś twarzy.

Bibliografia:

Richard Templar „Pokonaj stres”