W tym roku z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 zarówno podróże, jak i spotkania w większym gronie znajomych są bardzo ograniczone. Ograniczone, co nie znaczy niemożliwe. Jeśli właściwie zaplanujemy tegoroczną majówkę, może ona okazać się pięknym rozpoczęciem sezonu letniego. Jak zatem wykorzystać nadchodzące wolne dni, by oderwać się od codzienności, spędzić czas z najbliższymi, a jednocześnie zadbać o ich i swoje zdrowie?
Bezpieczne podróże
Choć podróże w czasie pandemii wiążą się z wieloma ograniczeniami to jednak warto rozważyć wyjazd za miasto. Już samo wyjście z domu spowoduje odcięcie od wszystkich codziennych obowiązków, a zmiana otoczenia na pewno świetnie wpłynie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. A jeśli mamy dzieci i to z nimi będziemy podróżować, wspólny czas stanie się jeszcze bardziej bezcenny. W czasie obowiązujących obostrzeń warto wybierać takie miejsca, gdzie można spędzić większość czasu na powietrzu oraz gdzie będzie można bezpiecznie przenocować.
Oto kilka naszych propozycji. Być może znajdziecie tu coś dla siebie!
- Kładką przez bagna, czyli Waniewo – Śliwno. Jedną z największych przyrodniczych atrakcji Podlasia jest dolina środkowej Narwii. Widziana z lotu ptaka, wygląda niczym Amazonia i to porównanie jest jak najbardziej uzasadnione. Obok wspaniałych widoków czekają tam na nas małe wyzwania – pokonywanie odnóg rzeki samoobsługowymi promami, co bardzo cieszy nie tylko najmłodszych turystów. Promy przeciągane na stalowych linach są na tyle duże, że pływa się nimi bezpiecznie, i na tyle lekkie, że nawet kilkuletnie dzieci spokojnie dadzą sobie radę z ich obsługą. Emocje gwarantowane! Trasę bez problemu można przejechać rowerem a także przejść z maluszkiem w wózku.
- Domki na drzewach – to miejsca polecane tym, którzy marzą o spędzeniu czasu w miejscu, które pozwala oderwać się od przyziemnych spraw. I to dosłownie. Obcowanie z naturą gwarantowane. Wiewiórki na wyciagnięcie ręki!
- Lapońska Wioska Kalevala – która powstała z fascynacji Finlandią. Na miejscu czekają na nas renifery, Muminki, przyjazne psy husky, sauna oraz wiele innych atrakcji. Nocleg można spędzić w fińskim (całorocznym i ogrzewanym) namiocie, a ci bardziej odważni mogą wybrać namiot wiszący w powietrzu! Mnóstwo niezapomnianych emocji gwarantowane.
- Borysew – czyli Sawanna nad Nerem. Podczas spaceru po tym niezwykłym zoo spotkamy zwierzęta dosłownie z całego świata. Są tu także białe lwy, bardzo rzadkie zwierzęta, którymi może się poszczycić tylko kilka ogrodów zoologicznych na świecie. W przeszłości były nawet uważane za zwierzęta mityczne. Kilka lat temu biały niedźwiedź zamieszkał pod Łodzią, potem dołączyła do niego jasnowłosa lwica a dziś gości wita gromadka białych lwich maluchów. Miejsce warte odwiedzenia przez małych i dużych.
- Wieża Widokowa Krynica Zdrój – drewniana konstrukcja na szczycie stoku narciarskiego to ścieżka w koronach drzew. Ta gigantyczna drewniana konstrukcja z daleka wygląda jakby była zrobiona z zapałek, z bliska zaś robi imponujące wrażenie. Cała trasa mierzy 1030 metrów i jest solidnie zabezpieczona. Konstrukcja została tak zaplanowana, by każdy mógł dotrzeć na sam szczyt – rodzice z dziećmi w wózkach, osoby z niepełnosprawnościami, a nawet osoby w towarzystwie psów. Dla piesków przygotowano tutaj bowiem specjalne, zamykane kojce, w których mogę bezpiecznie zaczekać na powrót swoich opiekunów.
- Skansen Sierpc – czyli Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to miejsce, w którym można przenieść się w czasie, oderwać od rzeczywistości oraz zapomnieć o pośpiechu. Tu można spędzić czas blisko natury i jednocześnie dowiedzieć się jak żyli ludzie na mazowieckich wsiach w XIX i XX wieku. Będąc tu czujemy się tak, jakby czas się zatrzymał. Wielkim atutem tego miejsca jest to, że można wejść na teren każdej zagrody oraz do każdej chałupy, dworu czy innego obiektu znajdującego się na terenie skansenu (jednak wnętrza można oglądać tylko z sieni). Każde wnętrze jest inaczej zaaranżowane, a wystrój zmienia się zgodnie z kalendarzem lub świętami. Jest to miejsce, do którego można wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać co innego.
W co się wyposażyć podróżując z dziećmi?
Zazwyczaj podczas podróży z dziećmi bagażnik jest maksymalnie zapakowany. Ba! Często nawet i bagażnik na dachu auta to za mało. Dzieci w zależności od wieku potrzebują innych akcesoriów, które ułatwią im i ich rodzicom przemieszczanie się. Gdy podróżujemy z maluszkami nie możemy zapomnieć o składanym wózku, moskitierze, zapasie pieluszek, mleka, gotowych obiadków oraz akcesoriów potrzebnych do ich przygotowania lub podgrzania. Starsze dzieci ucieszą się z hulajnogi, plecaczka zapakowanego swoimi skarbami oraz kilkoma ulubionymi przekąskami. Jednak bez względu na wiek dziecka, w każdą dalszą lub bliższą podróż należy zabrać:
- Dokumenty: książeczka zdrowia dziecka, legitymacja ubezpieczeniowa całej rodziny, legitymacja szkolna dziecka (jeśli już posiada).
- Apteczka – w której powinny się znaleźć: środki opatrunkowe (plastry, bandaż, woda utleniona), termometr, pinceta umożliwiająca usunięcie np. żądła pszczoły czy też zwykłej zadry, środki odstraszające komary i kleszcze (w tym okresie to bardzo ważne), syrop przeciwgorączkowy, syrop na chorobę lokomocyjną (jeśli potrzeba) oraz leki, które dziecko stale przyjmuje.
- Kosmetyczka – by ograniczyć ilość zabieranych kosmetyków warto zaopatrzyć się w takie, których może używać cała rodzina, najlepiej te, które dziecko używa na co dzień. Oprócz nich warto zabrać suszarkę do włosów (na wszelki wypadek), nawilżone i zwykłe chusteczki, papier toaletowy oraz płyn do dezynfekcji rąk. Pamiętajmy, by zabrać większą ilość jednorazowych maseczek.
- Ubrania – najlepiej spakować o jedną parę ubrań więcej na każdy dzień, by mieć stroje „awaryjne” np. w razie przemoczenia lub ubrudzenia. Przygotujmy stroje na ciepłe i chłodniejsze dni. Obowiązkowa będzie kurtka przeciwdeszczowa, polar lub cieplejsza bluza, kalosze oraz cienka czapka. Nie zapomnijmy o wygodnych butach, czapeczce z daszkiem oraz okularach przeciwsłonecznych.
- Zabawki – w każdą podróż, nawet krótką koniecznie trzeba zabrać ulubioną przytulankę dziecka. Sprawdzą się też gry podróżne, karty oraz badminton.
- Sprzęt turystyczny – warto mieć ze sobą lornetkę, szkło powiększające, latarkę oraz kompas. Poznawanie przyrody ułatwi przewodnik do rozpoznawania gatunków zwierząt i roślin. Jeśli w bagażniku jest miejsce, warto zabrać ze sobą karimatę, której można użyć jako siedziska np. na trawie. Nie zapomnijmy o cienkim kocyku oraz o parasolce.
Na co zwracać uwagę podróżując w czasie pandemii?
Podróże w czasie pandemii będą bezpieczne, jeśli wyjątkowo zadbamy o siebie, swoją rodzinę i bliskich, z którymi planujemy wyjazd. Jeśli to możliwe, wybierzemy się w miejsce mniej znane, mniej oblegane i takie, gdzie większość czasu będziemy mogli spędzić na świeżym powietrzu, a miejsca do spacerów będzie na tyle dużo, by móc zachować bezpieczny odstęp między innymi, nieznanymi nam osobami. W ten sposób zmniejszymy ryzyko ewentualnego zakażenia lub konieczności późniejszej izolacji lub kwarantanny.
Obowiązkowe jest noszenie maseczki zakrywającej nos i usta, częste i dokładne mycie rąk oraz ich dezynfekcja oraz używanie jednorazowych naczyń i sztućców podczas spożywania gotowych posiłków.
Jeśli będziemy korzystać z noclegów poza domem, wybierzmy takie miejsca, które zapewnią nam maksymalne bezpieczeństwo (indywidualny domek lub namiot). Podróżując z dziećmi zadbajmy szczególnie o naszą wspólną ochronę i zanim się rozpakujemy zdezynfekujmy jeszcze raz miejsca najczęściej dotykane – klamki, uchwyty, gałki, przyciski oraz powierzchnie płaskie jak blaty lub stoły.
Pamiętajmy również, że w sytuacjach nagłego wzrostu zakażeń w kraju i zaostrzenia obostrzeń, możemy zaplanować wyjazd jednodniowy, podczas którego nie musimy martwić się o nocleg.