Niezwyczajne zwyczaje świąteczne ze świata

Niezwyczajne zwyczaje świąteczne ze świata

Niezwyczajne zwyczaje świąteczne ze świata

Choinka, pierwsza gwiazdka, wigilijna kolacja, dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd to jedne z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia dla wielu z nas. Na świecie dla jednych ten magiczny czas rozpoczyna się 24 grudnia, dla drugich dzień później, a jeszcze inni świętują aż przez 12 dni. Dzisiaj zapraszamy Was w daleką podróż w świat różnorodnych świątecznych zwyczajów i symboli z niemal całego globu.

Turcja

Święty Mikołaj jest postacią znaną dzieciom na całym świecie. To na jego przyjście czeka się cały rok. Ta uwielbiana postać nosi różne imiona: Dziadek Mróz, Sant Nikoloaas, Pere Noel, Saint Nick, Santa Claus, Święty Mikołaj. Niezależnie od nazwy zawsze odziany jest w długi czerwony płaszcz, ma okazałą siwą brodę, a na głowie pełnej białych włosów ma nałożoną czapę. Tymczasem ten prawdziwy Święty Mikołaj pochodzi nie z Laponii, tylko z terenów współczesnej Turcji. Mikołaj urodził się w Patarze w IV wieku, ale większość swojego życia spędził w Mirze – starożytnym mieście nad Morzem Śródziemnym. Był to biskup pochodzący z zamożnej rodziny i słynący ze swojej wyjątkowej szczodrości, który jest uważany także za jednego z pierwszych pomysłodawców stypendiów dla ubogiej młodzieży. Święty Mikołaj z czasem został patronem Amsterdamu, co między innymi wpłynęło na to, że Holendrzy znacznie przyczynili się do popularyzowania jego wizerunku. Tradycję mikołajkowych prezentów kultywowali już od XVI w.

Grecja

Obchody świąt Bożego Narodzenia trwają w Grecji aż 12 dni. Ważna potrawą dla Greków jest christopsomo, czyli chleb Chrystusa: duży, okrągły chleb z orzechami, z odciskiem drewnianej pieczęci z symbolem religijnym. Tradycyjne świąteczne potrawy to również pieczone jagnię, pieczony prosiak lub indyk nadziewany kasztanami i ryżem. Grecką tradycją – szczególnie na Krecie jest zwyczaj dekorowania światełkami łodzi, co podkreśla wyspiarski charakter kraju. W centrach miast – jak na przykład w Salonikach – wznoszone są świetlne konstrukcje właśnie w kształcie statków. Ma to na celu nie tylko nawiązanie do znaczącej roli morza w życiu Greków, ale również służy wyrażeniu obierania nowego kursu w życiu w związku z przyjściem na świat Dzieciątka Jezus.

Islandia

Zastanawialiście się jak wyglądają święta Bożego Narodzenia na Islandii? Wyobraźcie sobie, że każde drzewo, każdy komin i każde okno przystrojone są lampkami choinkowymi. Do tego dodajcie 13 Mikołajów (którzy zamiast rozdawać prezenty to je kradną), świecącego kota giganta i wszędzie dookoła roztaczającą się woń sfermentowanej płaszczki, zwanej skata. Tak, to Boże Narodzenie na Islandii.

Na 13 dni przed Bożym Narodzeniem ze swoich kryjówek wychodzą jólasveinarnir, stworzenia podobne do trolli, rozpoczynając tym samym okres Yuletide. Wieczorem islandzkie dzieci zostawiają przy oknach swoje buty – codziennie odwiedza je inny jólasveinarnir, grzecznym chłopcom i dziewczynkom zostawiając prezenty, zaś tym nieposłusznym… gnijące ziemniaki. Chyba więc nie ma co narzekać na naszą swojską rózgę, prawda? A kot gigant? Wygląda właściwie jak zwykły dachowiec, tyle, że olbrzymi. Zwierz, nazywany na wyspie Jólaköttur, to czyhający w śniegu krwiożerczy potwór pożerający w grudniu ludzi, którzy… nie dostali nic nowego do ubrania na Boże Narodzenie. Jeżeli byście kiedyś planowali spędzić święta na Islandii to pamiętajcie, żeby koniecznie mieć chociaż jeden nowy element garderoby.

Wybierzmy się trochę dalej…

Kolumbia

Zwyczaje w Kolumbii, podobnie jak w innych, katolickich południowoamerykańskich krajach, mocno zakorzenione są w religii chrześcijańskiej. Zaraz po dniu Wszystkich Świętych kraj ten zaczyna być zalewane świątecznymi akcentami. I tak okres bożonarodzeniowy inauguruje tam obchodzony 7 grudnia Dzień Małych Świeczek (Día de las Velitas), kiedy to w ramach uczczenia Maryi oraz niepokalanego poczęcia w oknach ustawiane są świece i papierowe lampiony. Tradycja ta w ostatnich latach mocno się rozwinęła – w ten sposób dekorowane są całe domy, budynki i place, odbywają się też konkursy na najlepsze dekoracje z okazji Día de las Velitas. Na 9 dni przed Bożym Narodzeniem mają miejsce tzw. Novenas. W każdym domu ustawiana jest szopka i to wokół niej Kolumbijczycy zbierają się, by się modlić i śpiewać kolędy. W tym czasie typowym przysmakiem są: natillas (budyń na bazie kukurydzy, mleka, rodzynek, cynamonu i skórki pomarańczowej) i boñuelos (przysmak podobny do pączków). Po każdej nowennie dzieci dostają prezenty i słodycze.

Japonia

Wkrótce po Halloween, na ulicach Japonii pojawiają się choinki, świąteczne ozdoby i świetlne iluminacje. W telewizji zobaczymy bożonarodzeniowe reklamy, w sklepach usłyszymy piosenki świąteczne. Czy oznacza to, że Japończycy obchodzą Boże Narodzenie? Nie do końca. Jest to kraj wyjątkowo świecki, dodatkowo zupełnie niezwiązany z europejsko-anglosaskim kręgiem kulturowym, nie licząc więc kilku mniejszych tradycji – takich jak wręczanie sobie symbolicznych prezentów czy dekoracje z lampek – Bożego Narodzenia się tam nie obchodzi. Mimo to w ostatnich latach na popularności zyskuje trend, w ramach którego japońskie rodziny odbywają wigilijną wieczerzę przy… smażonym kurczaku z jednej z najpopularniejszych sieci fast foodów na świecie. Stworzono nawet specjalne, bożonarodzeniowe menu.

Macie znajomych w różnych zakątkach świata? Zobaczcie życzenia świąteczne w popularnych językach:

  • Język angielski– Merry Christmas & Happy New Year
  • Język białoruski – Winshuyu sa Svyatkami i z Novym godam!
  • Język chorwacki – Sretan Božić i sretno Novo leto
  • Język czeski – Prejeme Vam Vesele Vanoce a Stastny novy rok
  • Język francuski – Joyeux Noël et Bonne Année!
  • Język hiszpański – Feliz Navidad y Próspero Año Nuevo
  • Język litewski – Linksmu Kaledu ir laimingu Nauju metu
  • Język niemiecki – Fröhliche Weihnachten und ein glückliches Neues Jahr!
  • Język portugalski – Boas Festas e um feliz Ano Novo
  • Język rosyjski – Pozdrevlyayu s prazdnikom Rozhdestva i s Novim Godom
  • Język słowacki – Vesele Vianoce a stastny novy rok
  • Język szwedzki – God Jul och Gott Nytt År
  • Język turecki – Noeliniz Ve Yeni Yiliniz Kutlu Olsun
  • Język ukraiński – Veseloho Vam Rizdva i Shchastlyvoho Novoho Roku!
  • Język węgierski – Kellemes karácsonyi ünnepeket és Boldog újévet!
  • Język włoski – Buon Natale e Felice Anno Nuovo