5 skutecznych sposobów jak zadbać o serce

5 skutecznych sposobów jak zadbać o serce

5 skutecznych sposobów jak zadbać o serce

Choroby układu krążenia pomimo ogromnego postępu w diagnostyce i leczeniu, nadal są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, a wśród nich: zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolność serca oraz zaburzenia rytmu serca.

Na choroby układu krążenia umierają głównie mężczyźni od około 45. roku życia i udział tych zgonów rośnie wraz z wiekiem[1]. Podobnie wśród kobiet w wieku 80 lat odsetek ten sięga 59%. Taka struktura zgonów według najważniejszych grup przyczyn utrzymuje się w Polsce od wielu lat. Niewątpliwie styl życia, jaki prowadzimy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a stres i niepokój, których w ostatnim czasie nam nie brakuje powodują, że ryzyko choroby znacznie wzrasta.

Jak zadbać o serce?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że wpływ na kondycję serca ma codzienny tryb życia niezależnie od wieku w jakim jesteśmy. Oznacza to, że my sami mamy bardzo istotny wpływ na swoje zdrowie oraz, że możemy stopniowo, małymi krokami wprowadzać takie zmiany w stylu życia, które uchronią nas przed chorobami serca i naczyń, bądź zahamują ich rozwój. O co szczególnie powinniśmy zadbać?

1. Wykorzystaj potencjał drzemiący w spożywanych posiłkach

Dietę korzystną dla serca cechują właściwości przeciwzapalne. Taka dieta jest różnorodna, kolorowa, bogata w nieprzetworzone produkty roślinne takie jak warzywa i owoce, nasiona oleiste, orzechy, pełne ziarna zbóż, świeże zioła i przyprawy korzenne. By zadbać o serce należy ograniczyć do minimum słodycze, słodkie napoje, słone przekąski, fast-foody oraz wędliny. Największymi wrogami serca są cukry proste i tłuszcze trans, jego sprzymierzeńcami zaś są witaminy: C, E, z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe OMEGA 3, magnez i flawonoidy. Zalecane jest zmniejszenie ilości spożywanego mięsa i zastąpienie go daniami wege lub rybami. Ważne jest też to, by się nie przejadać, ograniczyć spożycie alkoholu oraz rzucić palenie. W diecie dla serca nie powinno zabraknąć również produktów pełnoziarnistych: pieczywa, makaronów z pełnego ziarna, brązowego i czarnego ryżu oraz grubych kasz.

2. Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną

Ruch poprawia wszystkie parametry zdrowia i dodaje witalności, a serce uwielbia wysiłek fizyczny. By nasze serce i cały organizm doświadczyło tych korzyści, nie jest wymagany ambitny plan treningowy. Wystarczy, że wyjdziesz na spacer lub dopasujesz ulubioną formę sportu do siebie, swoich możliwości lub ewentualnych schorzeń. Osobom cierpiącym na chorobę wieńcową, wrodzoną wadę serca lub nadciśnienie tętnicze oraz tym całkowicie zdrowym, ale chcącym zadbać o profilaktykę, poleca się szczególnie wysiłek aerobowy o indywidualnie dostosowanej intensywności, który zwiększa pułap tlenowy organizmu i wzmacnia serce. Osobom z problemami kardiologicznymi nie poleca się zaś treningów siłowych, ponieważ podczas takiego wysiłku mięśnie zaciskają tętnice i powodują wzrost ciśnienia tętniczego, a serce pracuje dużo ciężej.

3. Zaopiekuj się sobą i swoimi emocjami

… oraz przede wszystkim wysypiaj się. Prawidłowy i spokojny sen regeneruje cały organizm oraz pozwala odpocząć sercu. Uważa się, że zbyt krótki sen powoduje zakłócenia w procesach biologicznych, w tym wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi. Dlatego warto zadbać o optymalne 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku w nocy. Jeśli chrapiesz lub cierpisz na bezdech senny, zacznij leczenie, ponieważ ten stan także może doprowadzić do arytmii i chorób serca.

Zadbaj także o możliwie jak największą redukcję stresu oraz pielęgnuj relacje z bliskimi. W stresie dochodzi do aktywacji współczulnego układu nerwowego, wzrostu wydzielania adrenaliny i noradrenaliny oraz kortyzolu, co znacząco oddziałuje na pracę serca i na naczynia krwionośne. Z tego też powodu osoby chorujące na depresję i zaburzenia lękowe są bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe.

4. Regularnie się badaj

Obowiązkowym badaniem, które warto wykonywać regularnie niezależnie od wieku i stanu zdrowia jest pomiar ciśnienia krwi. Ciśnienie krwi u zdrowej osoby powinno mieścić się w granicach 100/60 mm Hg do 140/90 mm Hg. Jest to podstawowe badanie, które można bez problemu wykonać w domu za pomocą najprostszego aparatu. Pomiary najlepiej wykonywać  o tej samej porze dnia, siedząc, po 2-3 minutowym odpoczynku.

Po 40. roku życia, kiedy ryzyko chorób układu krążenia wzrasta, warto przynajmniej raz w roku wykonywać trzy nieinwazyjne badania kardiologiczne:

EKG – które bada czynność elektryczną serca i pomaga wykryć zaburzenia rytmu, przewodzenia oraz niedokrwienia serca, a także częstoskurcz lub migotanie przedsionków.

ECHO SERCA – zaliczane do diagnostyki obrazowej. Jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne i można powtarzać je wielokrotnie. Dzięki niemu lekarz ma dokładny wgląd w budowę mięśnia serca i naczyń krwionośnych, co pozwala na wykrycie ewentualnych wad w budowie anatomicznej. Badanie umożliwia też ocenę kurczliwości i relaksacji serca, przepływu krwi w naczyniach, pracę zastawek oraz parametrów opisujących funkcje i budowę serca.

PRÓBA WYSIŁKOWA – to badanie polegające na poddaniu pacjenta wysiłkowi fizycznemu poprzez ćwiczenia na rowerku stacjonarnym lub bieżni. Podczas ćwiczeń monitorowana jest praca układu krążenia oraz serca przy użyciu elektrokardiografu. Badanie umożliwia zdiagnozowanie przyczyn sporadycznego bólu w klatce piersiowej, określenie stanu zdrowia po przebytym zawale serca czy też sprawdzenie ogólnej wydolności organizmu.

5. Pomyśl o odpowiedniej polisie

Poważne zachorowanie, szczególnie gdy wymaga długotrwałej rehabilitacji (jak np. po zawale czy udarze) to niezwykle obciążająca sytuacja dla chorego oraz całej jego rodziny. Często w takiej sytuacji rosną koszty leczenia, a postęp choroby niesie ryzyko utraty możliwości zarobkowania. Aby jak najpełniej zabezpieczyć siebie i bliskich na wypadek wystąpienia choroby, warto pomyśleć o odpowiedniej polisie. Kompleksowe Ubezpieczenie na Wypadek Chorób Układu Krążenia w swojej ofercie posiada Unum TUiR S.A. Jest to umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie, a wysokość składki zależy między innymi od ustalonej sumy ubezpieczenia i wieku ubezpieczonego.

W ramach ubezpieczenia, w sytuacji wystąpienia choroby takiej jak udar mózgu, zawał serca, kardiomiopatia, pierwotne nadciśnienie płucne czy tętniak aorty wstępującej, ubezpieczeni otrzymają świadczenie pieniężne w wysokości nawet 500 000 zł, które będą mogli przeznaczyć na pokrycie kosztów leczenia. Dodatkowo, w ramach ubezpieczenia Unum gwarantuje także usługi wspierające klientów w procesie leczenia i rekonwalescencji jak np. organizacja i pokrycie kosztów wypożyczenia lub zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, transport na badania medyczne, domowa opieka pielęgniarska, pomoc psychologa, konsultacje lekarskie, specjalistyczne badania, rehabilitacja kardiologiczna, całodobowa infolinia medyczna, organizacja i pokrycie kosztów pobytu w sanatorium i wiele innych.

Czy wiesz, że …

  • Serce człowieka jest tak skonstruowane, że mogłoby sprawnie działać przez 120-150 lat?
  • Przed zawałem mięśnia sercowego i wylewem chroni… szczotkowanie zębów! To dlatego, że obecne w ustach, na zębach i języku bakterie, jeśli przenikną do krwioobiegu, mogą wywołać zatory.
  • Waga serca to 1/200 wagi całego organizmu, a średnia to ok. 220 gram u kobiety i 300 gram u mężczyzny.
  • W ciągu jednej minuty serce pompuje 5-6 litrów krwi.
  • W sytuacjach stresowych serce może zwiększyć wydajność nawet pięciokrotnie. Dlatego długotrwały stres może doprowadzić do przedwczesnego zużycia się mięśnia sercowego.
  • Po 6 miesiącach od rzucenia palenia zmniejsza się chorobowość serca, a po 10-15 latach zbliża się do poziomu osoby nigdy nie palącej.
  • Mężczyźni częściej wychodzą z zawału bez komplikacji niż kobiety. W ciągu pierwszego roku po zawale umiera 24% mężczyzn i 42% kobiet.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/aktualnosci/217765,zadbaj-o-swoje-serce Raport z 2017