Szybkie łącza na wagę złota

Szybkie łącza na wagę złota

Szybkie łącza na wagę złota

Od kiedy niemal cały świat przeniósł się na pracę zdalną, szybkość Internetu i jego przepustowość stały się dla nas czymś, co nie tylko wpływa na komfort korzystania z netu, ale też efektywność naszej pracy, możliwość udziału w e-spotkaniach czy dostęp do potrzebnych dokumentów dostępnych na firmowych dyskach sieciowych.

Dokładnie rozumiemy ból powolnego łącza, zacinających się rozmów czy video-spotkań. Masakra! Dlatego spieszymy z garścią przydatnych porad, jak poprawić jakość swoich łączy i zadbać o swój komfort pracy zdalnej.

Zanim jednak przejdziemy do porad, kilka słów przydatnej w życiu teorii.

Download, upload i ping – o co chodzi?

Wydajność łącza internetowego określają trzy parametry: download, upload, ping, które wskazują jak szybko ściągamy dane z Internetu na komputer (download), jak szybko wysyłamy dane z komputera do Internetu (upload), oraz jaki jest czas opóźnienia (czekania w kolejce) na wykonanie naszego żądania (ping). Dwa pierwsze parametry mierzy się w megabitach na sekundę (Mb/s), ostatni w milisekundach (ms).

Pominiemy parametr ping, gdyż nie jest on aż tak bardzo istotny w pracy biurowej, bardziej przydatny jest w grach J ale my nie o tym…

Oferta dostawców – uwaga na drobny druczek

Dostawcy Internetu jeśli reklamują swoją ofertę, to zazwyczaj prezentują parametr download – np. Internet 20Mb, ale jednocześnie „małą czcionką” piszą, że upload to 1Mb. Jest to tzw. łącze niesymetryczne.  Parametr download jest istotny w korzystaniu z Internetu do celów rozrywkowych, jeśli przeglądamy zdjęcia, czytamy artykuły, oglądamy filmy. W takim przypadku ściągamy z Internetu do naszego urządzenia duże ilości danych, natomiast niewiele wysyłamy od siebie do Internetu.

W przypadku pracy zdalnej potrzebne jest łącze bardziej symetryczne, które ma zadowalający parametr download i upload. Bo charakter pracy polega na tym, że ściągamy dane i je wysyłamy do sieci i naszych firmowych systemów. Szczególnie jest to widoczne, jeśli korzystamy z aplikacji video – w tym przypadku taki sam transfer danych idzie w obie strony – z sieci i do sieci. Ale nie tylko, praca z dużymi plikami też polega na czytaniu i zapisywaniu zmian w pliku na dyskach sieciowych.

Zatem jakość łącza internetowego w naszym miejscu pracy ma kluczowe znaczenie. Dlatego bardzo istotne jest, aby świadomie wybrać odpowiednią ofertę. Aby ustalić prędkość łącza internetowego możesz skorzystać ze strony speedtest.pl Ważne: pomiaru dokonujemy przed podłączeniem komputera do sieci firmowej.

Jaki Internet wybrać?

Jeśli chodzi o operatorów Internetu, to możemy podzielić ich na 4 grupy:

  • Łącza kablowe np. Neostrada – z racji technologii takie łącze internetowe jest niesymetryczne np. 20Mb/1Mb lub nawet 10/1.
  • Sieci światłowodowe – dostępne w  ofertcie Orange, operatorów kablówek oraz lokalnych firm – najbardziej wydajny i stabilny dostęp do Internetu, minimalna oferta to np. 100Mb/25Mb. Zazwyczaj dostępny jest w dużych miastach, ale i w mniejszych znajdziemy lokalnych dostawców.
  • Mobilny Internet LTE – łącze symetryczne, im bliżej odbiornika LTE, tym parametry lepsze, ale łącze mniej stabilne niż „kablowe” np. z uwagi na warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu, dodatkowo obecnie dosyć mocno obciążone w godzinach „pracy”. Wieczorami działa dużo szybciej. Wydajność waha się od np. 70Mb/70Mb do 3Mb/3Mb.
  • Internet radiowy – dostarczany zarówno przez duże firmy, jak Orange, jak i małe osiedlowe, zazwyczaj jest niesymetryczny i zależny od czynników pogodowych (np. podczas burzy, mgły lub opadów śniegu jakość połączenia spada).

Jak wydajniej korzystać z Internetu?

Poza wyborem odpowiedniej jakości łącza internetowego, warto skorzystać z dobrych porad, by efektywniej korzystać z sieci:

  • podłącz firmowy komputer kablem sieciowym bezpośrednio do routera z Internetem, będzie lepiej i wydajniej działał niż używając sieci wifi (jeśli nie masz kabla, można zakupić go w dowolnym markecie elektronicznym lub sklepie komputerowym)
  • jeśli podczas korzystania z Internetu za pomocą łącza kablowego nadal coś się rozłącza spróbuj udostępnić sobie sieć np. z telefonu i sprawdzić czy jest poprawa. Jeżeli na sieci udostępnionej z telefonu wszystko działa bez zarzutu, skontaktuj się ze swoim dostawcą, najwyraźniej jego usługa wymaga poprawy
  • na jakość naszej pracy zdalnej wpływa również obciążenie naszej domowej sieci.  Kiedy wielu naszych domowników korzysta jednocześnie z narzędzi wideokonferencyjnych jak zoom, np. do zdalnych zajęć w szkole, lub także pracuje zdalnie utrudnia to dostępność naszych systemów na odpowiednim poziomie
  • jeśli korzystasz z Internetu mobilnego LTE może zdarzyć się sytuacja, że przekroczysz limit pakietu danych, w efekcie czego znacząco on zwolni. Ważne zatem, aby kontrolować limit na naszym mobilnym Internecie (LTE)

  • polecamy stronę mapabts.pl, która pozwala sprawdzić jaki dostawca mobilny ma najlepszy zasięg LTE w okolicy naszego domu. LTE jest bardzo wrażliwe na jakość sygnału – sprawdź ile kresek zasięgu masz na wyświetlaczu telefonu (4 pionowe kreski). Wybierz takiego, który ma najmocniejszy sygnał.

Mamy nadzieję, że te porady pomogą Wam zadbać o jak najlepszą jakość łącza internetowego i cieszyć bezstresową, efektywną i komfortową pracą zdalną.