Jak nie stracić sprawności fizycznej i zadbać o ergonomię domowego biura

Jak nie stracić sprawności fizycznej i zadbać o ergonomię domowego biura

Jak nie stracić sprawności fizycznej i zadbać o ergonomię domowego biura

Skoro praca z domu stała się rzeczywistością dla całej rzeczy pracowników, którzy muszą przystosować się do nowych warunków, na pierwszy plan wysuwa się odpowiednia aranżacja miejsca pracy.

W naszym „Poradniku ergonomicznym” znajdziesz zestaw łatwych w realizacji porad i wskazówek, które pomogą ci urządzić domowe biuro zgodnie z zasadami ergonomii. Przy okazji zapoznasz się z prostymi technikami stretchingu dla większej elastyczności i zakresu ruchu.

Wyreguluj krzesło biurowe – plecy muszą mieć odpowiednie podparcie. Nawet drobna zmiana może przynieść oczekiwany skutek, rozluźnić mięśnie i przyczynić się do poprawy wydajności w pracy.

Aranżacja biurka/miejsca pracy – mądrze zaprojektowane miejsce pracy, dbanie o postawę oraz drobne zmiany w otoczeniu pomogą ci uniknąć zmęczenia i przeciążenia niektórych grup mięśni.

Ćwiczenia cieśni nadgarstka –zespół cieśni nadgarstka powoduje ból, mrowienie i drętwienie dłoni na skutek nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Jest to poważne schorzenie związane z powtarzalnymi ruchami stawu nadgarstka. Chcąc uniknąć tego problemu warto wykonywać kilka prostych ćwiczeń.

Codzienne rozciąganie mięśni – stałym punktem dnia powinna być gimnastyka ze stretchingiem dla poprawy kondycji (np. wykroki, skłony boczne, skłony w przód).

Zachowuj odpowiednią postawę ciała – odpowiednia postawa ciała na siedząco i na stojąco pomaga utrzymać nerwy i naczynia krwionośne w dobrym stanie i poprawia ukrwienie, a także wspiera mięśnie, więzadła i ścięgna. Osoby o prawidłowej postawie ciała rzadziej się skarżą na bóle pleców i szyi.