Ekologiczne wakacje

Ekologiczne wakacje

Ekologiczne wakacje

Wielu z nas może myśleć, że ekologiczne wakacje muszą oznaczać przemierzania setek kilometrów na rowerach czy kajakach z menażką u boku. Na szczęście sprawa wygląda nieco inaczej: ile ludzi, tyle sposobów na spędzenie wakacji w stylu eko. Poniżej zebrałyśmy kilka praktycznych wskazówek. Dodatkowo przygotowałyśmy checklistę, z praktycznymi ekologicznymi poradami

1. „Do lata piechotą będę szła…”

Nawet na najbardziej eko wakacje trzeba jakoś dojechać. Turystyka przyczynia się do ponad 5 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych, z czego 90 procent przypada na transport. Dlatego najlepiej byłoby podróżować do miejsc możliwie najmniej oddalonych od adresu zamieszkania i dostać się do nich na piechotę lub rowerem. Takie rozwiązania jednak nie sprawdzą się na dłuższych dystansach. To, co jest możliwe, to wybieranie środków transportu, które emitują mniej gazów cieplarnianych, czyli pozostawiają tak zwany mniejszy ślad węglowy. Pod tym względem podróż pociągiem wypada lepiej, niż samolotem czy samochodem.

2. Ecodriving

Statystycznie jednak najczęściej do celów naszych wakacyjnych wojaży dojeżdżamy samochodem. Ecodriving to słowo klucz, jeśli chcemy w bardziej ekologiczny sposób podróżować. Jak zacząć? Na początek warto zadbać o stan techniczny swojego auta i wyrzucić niepotrzebny balast, np. jeśli bagażnik dachowy nie jest akurat potrzebny − zdejmijcie go. Kolejno należy zwrócić uwagę na odpowiednie ciśnienie w oponach. Na pewno ważne jest odpowiednie ruszanie. Jednak nadrzędną zasadą oszczędnej i ekologicznej jazdy jest przewidywanie wydarzeń na drodze (zmiana świateł, konieczność wyprzedzania lub hamowanie silnikiem). Stosując się do powyższych zaleceń można oszczędzić od 5% do nawet 25% paliwa!

3. Wszystko w telefonie

W większości środków transportu wystarczy okazać bilet w wersji online, ale wciąż niewiele osób z tego korzysta. A przecież kupowanie biletu przez Internet to nie tylko oszczędność papieru, ale i czasu spędzonego w zatłoczonej kolejce. Najlepiej sprawdzić czy bilet online jest dostępny przed wyruszeniem w podróż. O czym należy jeszcze pamiętać? O naładowaniu telefonu i wzięciu ze sobą powerbanku. Na telefonie z łatwością można też sprawdzić mapę. Jeśli nie chcemy zużywać transferu danych, to Google Maps ma możliwość zapisania wybranych fragmentów mapy, z których można korzystać w trybie offline.

4. Wielorazowi są trendy

Własna butelka na wodę to niezbędny element w ekologicznym podróżowaniu, który uchroni przed wyprodukowaniem znacznej ilości śmieci. W przypadku braku ograniczeń w bagażu polecamy wziąć nie tylko butelkę, ale również kubek lub termos na ciepłe napoje: świeżą kawę czy herbatę. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Również podróżując samolotem bez problemu można zabrać ze sobą wielorazową butelkę. Pamiętajmy tylko o tym, że w czasie kontroli bezpieczeństwa musi być pusta. Obecnie coraz więcej punków usługowych, restauracji czy fryzjerów posiada źródełka z wodą pitną. Z pomocą może przyjść aplikacja Tap. Dzięki niej znajdziemy najbliższy punkt. Link znajduje się poniżej artykułu.

5. Od segregacji nie ma wakacji

Nawet jeśli zasad zero waste to nasze codzienne motto, to mimo wszystko trudno jest podczas wakacji całkowicie uniknąć produkowania odpadów. Dlatego kolejnym obowiązkowy punktem, bez którego ekologiczne wakacje nie mogą się obyć, jest zabieranie ze sobą wszystkich śmieci, jakie po drodze sami wytwarzamy. Jeśli nieuniknione jest użycie plastikowych opakowań, warto poddać je recyklingowi zgodnie z przepisami. Zadbajmy o to, aby plastik, szkło, metal i makulaturę wyrzucać do specjalnych pojemników. Przy wątpliwości podczas segregacji warto skorzystać z wyszukiwarki − link znajduje się pod artykułem.

6. Eko kosmetyczka

Ekoturysta może również wspierać środowisko kupując kosmetyki firm dbających o nie. Warto wybierać produkty powstałe w możliwie najmniej inwazyjny dla środowiska sposób, a także same w sobie były naturalne, m.in. zawierają wyłącznie składniki aktywne pochodzenia naturalnego czy składniki roślinne z kontrolowanych źródeł a opakowania nadają się do recyklingu i powstają z wykorzystaniem surowców z odzysku. W naszą podróż warto zabrać szampon i mydło w kostce, bambusową szczoteczkę i pastę do zębów w tabletkach, wielorazowe płatki do demakijażu, ekologiczny dezodorant i krem w szklanym opakowaniu oraz wielorazową maszynkę do golenia. Również wiele firm wprowadza ekologiczne kosmetyki do makijażu, wyprodukowane według zasad zero waste.

7. Eko w hotelu

Podczas noclegu na wyjeździe prostym sposobem na oszczędzanie wody oraz energii jest korzystanie z jednego zestawu ręczników podczas pobytu. Informacje na ten temat znajdują się w łazienkach wielu hoteli. Jeśli chodzi o korzystanie z jednorazowych kosmetyków dostępnych w hotelu, to najlepiej odstawić je w bezpieczne miejsce i przed wyjazdem zostawić obsłudze karteczkę z informacją, że są nieużywane. Less waste można też być podczas śniadania i jeśli jest taka możliwość lepiej nie wybierać jednorazowo porcjowanych produktów (np. miodu, pieczywa, dżemów czy masła).

8. Wyjątkowe pamiątki

Zdjęcie zawsze będą najlepszą i wyjątkową pamiątką. Istotne jest, aby nie zostawiać po sobie na „pamiątkę” śmieci i nie zabierać żadnych elementów krajobrazu, np. skał, roślin itp. My odradzamy również zabieranie ze sobą produkowanych masowo pamiątek, tzw. „chińszczyzny”. Są one najczęściej plastikowe, słabej jakości i nie mają nic wspólnego z miejscem, które odwiedzamy. Na pamiątki z wakacji warto wybierać te produkowane z miejscowych zasobów przez lokalnych mieszkańców.

Najbliższy punkt, gdzie można uzupełnić swoją butelkę wody: https://findtap.com/

Wyszukiwarka do segregacji odpadów: https://segregujna5.um.warszawa.pl/

Sprawdź czy jesteś ekobohaterem!